Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Zencefilin faydaları arasında mide bulantısı ile mücadele etme, iltihapla savaşma, osteoartrit için rahatlama sağlamak, bağırsak sağlığını desteklemek, kanseri önlemek, adet ağrıları ile krampları için etkili bir şekilde rahatlama sağlamak, NSAIDS’e iyi bir alternatif olmak, kolesterolü yönetmeye yardımcı olmak, kan sağlığını desteklemek, kas ağrıları ile mücadele etmek sayılabilir. Zencefil ayrıca bakteri ile savaşır ve temel mikro besinleri sağlar.

Zencefil Nedir?

Zencefil, baharat ve sağlık gıdası olarak çeşitli kültürel mutfaklarda bulunan bir kök sebzesidir. Zerdeçal ile aynı ailedendir. Geleneksel olarak zencefil, düşük seviye mide bulantısı ve baş dönmesi tedavisi için kullanılmıştır. Ayrıca, nispeten büyük miktarlarda uygulandığında fitness çevrelerinde testosteron güçlendirici olarak ün kazanmıştır.

Zencefilin Besin Değerleri Nelerdir?

  • Cium Kalsiyum 1g
  • Bo Karbonhidrat 18g
  • Fiber Diyet lifi 2g
  • 3 Demir 3g
  • Esi Magnezyum 10g
  • Tas Potasyum 415 mg
  • Dium Sodyum 13mg
  • B B-6 Vitamini 10g
  • C C Vitamini 18g

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Zencefilin faydaları içerdiği bileşenlerden gelir. Genel olarak mide bulantısı, başın arkasında ağrı ve iltihaplı sorunlar için kullanılmaktadır. Şimdi zencefilin faydaları neler yakından inceleyelim;

Zencefil Mide Bulantısını Giderir

Mide bulantısı için geleneksel bir tedavi olarak kullanılan zencefil, bitkisel ilaçlardan medikal ilaçlara ve hastalık dışı semptomlar için çeşitli ürünlerde kullanılmaktadır. Kanıtlar zencefilin mide bulantısını (özellikle hamilelik, deniz hastalıkları veya düzenli seyahat rahatsızlıkları ile ilgili olanlar) güvenilir bir şekilde etkileyebileceğini kuvvetle önerir. Bu durum, miktara göre değişmektedir.

Zencefil Antienflamatuar Özellikler Sunar

Zencefil de zerdeçal gibi vücudun iltihabi süreçleri üzerinde (özellikle osteoartritle ilişkili olanlar) derin bir etkiye sahiptir. Zencefil, tüketim sırasında ve sonrasında enflamatuar süreçleri bastırıyor gibi görünmektedir, ancak özellikle eklem ağrılarıyla ilişkili ağrı için topikal bir sıvı tedavi olarak da uygulanabilir. Etkiler, ağır ağrı kesicilerle karşılaştırılabilir değildir, ancak midede tahriş olmadan NSAID ibuprofeninkine benzer istatistiksel bir öneme sahiptir.

Zencefil Gut Hastalığına İyi Gelir

Zencefil, diğer pek çok kök baharat gibi (ve yakından ilişkili zerdeçal gibi) vücudun, yiyecekleri sindirmesi ve kanser gibi ciddi kaygı riskini azaltmak da dâhil olmak üzere uzun süreli bağırsak sağlığını olumlu yönde etkileyebilmesi üzerinde derin, olumlu etkiler yaratır. Zencefil tüketimi, gıdaların sindiriminde iki ana faktör ile ilişkilidir. Bunlar; bağırsak iltihabının korunması ve gastrit hareketliliğin hızının artmasıdır. Basitçe söylemek gerekirse, zencefil yiyecekleri daha hızlı sindirmemize neden olurken, bağırsakları yüksek kullanımın olumsuz etkilerinden de korur.

Zencefil Kanseri Önler

Bunun etkileri sadece kısa vadeli değildir, ancak zencefilin bizi kolonik ve kolorektal kanserlerden koruyabileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır. Bu kanser formu, çeşitli diyet faktörleriyle (düşük diyet lifi alımı, düşük yapraklı yeşillik tüketimi veya birincil olarak işlenmiş kırmızı etlerin aşırı alımı gibi) ilişkilidir, yani diyetleri nedeniyle daha fazla risk altında olanlar zencefil tüketiminin olumlu etkilerinden daha fazla yararlanacaktır.

Zencefil Adet Ağrılarına Ve Kramplarına İyi Gelir

Zencefilin faydaları ve etkilerinden biri de dismenore veya sancılı adet görme üzerindeki etkisidir. Daha önce de belirtildiği gibi bu tarz ağrılar, genellikle gastro-intestinal sağlık etkilerine sahip olan Ibuprofen – bileşikleri gibi NSAID’ler ile tedavi edilir. Bu gibi bileşiklerin negatif etkileri zamanla birikebilir ve adet ağrısının düzenli ve döngüsel başlangıcı ile bu durum, bu tür dokulara yakın kronik hasara neden olabilir.

Zencefil NSAID’lere Alternatiftir

Bu maddeleri, antienflamatuar ve analjezik özellikleri önceden belirtilmiş olan zencefil gibi doğal ilaçlarla değiştirdiğimizde, herhangi bir yan etkisi veya sindirim problemi olmadan ağrı üzerinde karşılaştırılabilir bir etki görüyoruz. Aslında, yukarıda da belirtildiği gibi bu gıda, bağırsak sağlığını iyileştirebilir. İlginç olan, bu çalışmanın diğer klinik çalışmalara kıyasla çok az miktarda zencefil kullanmasıdır. Dismenore sorunu sadece 1 gram zencefil ile tedavi edilirken, mide bulantısı ile ilgili hastalıklar tipik olarak 1-3 gram ile tedavi edilir. Tamamlayıcı niteliklerin uygulanmasına odaklanan daha fazla araştırmanın doza bağımlı etkilerle ilgili daha fazla fikir vermesi olası görünmektedir. Basitçe söylemek gerekirse, daha fazla zencefilin daha fazla ağrı kesici ile sonuçlanması mümkün olabilir.

Zencefil Kolesterolü Yönetir

Yapılan çalışmalar zencefilin, kolesterolü azaltabileceğini, kan sağlığını iyileştirdiğini, hipertansiyon, kalp krizi, felç, anevrizma ve genel arteriyel plak problemleriyle ilişkili ciddi kalp komplikasyonları geliştirme şansını azaltabileceğini göstermektedir. Düzenli olarak zencefil tüketimi, diyet etkileri, antienflamatuar süreçler ve kan kolesterolünün düzenlenmesi dikkate alındığında, kalbin sağlığı ve uzun ömürlülüğü üzerinde ciddi bir fark yaratabilir. HDL, LDL ve trigliserit seviyelerinin, zencefil tüketildiğinde kolesterolün azalmasına paralel olarak azaldığı görülmüştür.

Zencefil Hafızanın Gelişmesine Katkı Sağlar

Zencefil, Alzheimer hastalığı ile ilgili riskleri basitçe iyileştirmenin yanı sıra sağlıklı bireylerin hafızasını aktif olarak iyileştirebilir. Sonuçların küçük görünmesine rağmen, bilişsel yetenekler ve hafıza, orta yaşlı insanlarda zencefil tüketimi ile artar.

Zencefil Kas Ağrısını Tedavi Eder

Zencefile atfedilen antienflamatuar süreçler, sporcuları ve zindelik meraklılarının antrenmandan toparlanmalarını da iyileştirebilir. Gecikmiş başlangıçlı kas ağrıları (DOMS) egzersize ortak bir cevaptır ve inanılmaz derecede rahatsız edici olabilir. Bunlar, kas ağrıları, gerginlikler, eklem çatlakları ve hareket halindeki genel zorlukları içerir. Kan sağlığındaki iyileştirmeler, antienflamatuar etkiler ve zencefil içerisindeki mikro besinlerin tümü kaslar üzerinde olumlu etkilere neden olacak iyileşmeyi arttırabilir.

Zencefil Antibakteriyel Etkiler Sunar

Zencefilde aktif bir bileşen olan ve baharat olarak da adlandırılan Gingerol, derin anti-bakteriyel etkilere sahiptir. Zencefilin tüketimi, bakteriyel enfeksiyonlara yakalanma olasılığını azaltabilir. Son olarak, kesinlikle zencefilin en önemli yönlerinden biri zencefilin mikro ve fito-besin içeriğidir. Bu bileşiklerin çoğunun spesifik etkileri yukarıda tartışılmış olmakla birlikte, genel besin alımı, yapılanmanın en önemli kısımlarından biridir ve pratik kullanımların bilinmesi önemlidir. Zencefilin ana aktif besinleri Krom, Magnezyum, Çinko ve Potasyum ‘dur. Bu besinler, kan dolaşımı, doğru büyüme, doku onarımı, üreme sağlığı, kemik yoğunluğu ve metabolik sağlıkta önemli rol oynarlar..

Zencefil Kolesterol Seviyesini Düşürür

Yapılan çeşitli çalışmalar, yüksek LDL seviyelerinin (lipoproteinler a.k.a. kötü kolesterol) doğrudan ciddi kardiyovasküler sorunlara katkıda bulunduğunu kanıtlamıştır. Günlük olarak tükettiğiniz yiyecekler LDL seviyelerini etkiler. Herhangi bir biçimde zencefil tüketmek, kalp ve damar sağlığını korur ve kalp hastalığı olup olmadığına bakılmaksızın kardiyak bir şekilde çalışmaya devam eder.

Zencefil Alzheimer Hastalığını Önler

Organlardaki oksidatif stres, Alzheimer hastalığı gibi kronik hastalıklara yol açar. Zencefil, antioksidanlar nedeniyle etkili bir şekilde başlangıcı önlemeye yardımcı olabilir. Bilişsel gerilemeye katkıda bulunan çeşitli iç ve dış faktörler olabilir. Bununla birlikte, yeterli düzeyde alınan antioksidanlar, beynin çalışmasını destekleyen unsurları engelleyebilir.

Zencefil Sindirimi Arttırır

Gaz, şişkinlik ve düzensiz bağırsak hareketleri hazımsızlık belirtileridir. Taze zencefilin günlük tariflere dâhil edilmesi, mide sorunlarının oluşmasını sağlığınıza zarar vermeden önler.

Zencefil Ağrıları Tedavi Eder

Taze ya da kurutulmuş zencefil, yüzyıllarca çeşitli ağrılarla mücadele etmek için kullanılmıştır. Adet ağrısını azaltmak için çeşitli doğal yöntemlerde ana madde olarak bulabilirsiniz. Ayrıca, baş ağrısı ya da migren sorunu varken zencefil çayı tüketebilirsiniz.

Zencefil Egzersiz Sonrası Yorgunluğa İyi Gelir

Kaslar, sonunda kas yorgunluğuna yol açan yoğun vücut hareketi nedeniyle yırtılır ve gerilir. Egzersiz sonrası yorgunluk yaygın bir sorundur ve toparlanma sürecini hızlandırmak için zencefil tüketebilirsiniz.

Zencefil Mantar Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

Candida adında bir mayanın büyümesi, ayak tırnağınızda mantar enfeksiyonlarına yol açar. Taze bir zencefil parçası, antibakteriyel özellikleri nedeniyle durumu kısa sürede giderir.

Zencefil Soğuk Algınlığı Ve Gribi Giderir

Zencefil, yüzyıllardır mevsimsel soğuk algınlığı ve griple mücadele etmek için kullanılmıştır. Limon ve bal ile beraber zencefil çayı tüketmek, gribi hızlı bir şekilde tedavi edebilir ve kaybedilen enerjiyi geri kazandırabilir.

Zencefil, takviye veya gıda maddesi olarak şiddetle tavsiye edilir. Yiyeceklerin tadı üzerindeki etkilerinin yanı sıra, bize ayrıca antienflamatuar ve analjezik etkilerin zenginliğini sağlar. Ağrıyı azaltmak ve evrensel refahı artırmak her şeyi yemek için harika bir nedendir.

Zencefil Testosteronu Arttırır Mı?

Zencefil, üreme fonksiyonları, testosteron ve sporla ilgili çeşitli endişeler üzerindeki etkilerini çevreleyen veya içermeyen bazı düşük yaşayabilirlik mitlerine sahiptir. Bunlarla ilgili problem özellikle düşük yaşayabilirliği ve onları tanıtmak için kullanılan kabataslak yöntemlerdir. Bunların hepsi, zaten kısır olan erkeklerde üreme ve hormonal sağlığı etkilemek için açıklanmayan zencefil miktarlarını kullanan tek bir çalışmanın sonucudur. Bu çalışma ile ilgili problemler açıktır. İlk olarak, daha geniş genel nüfusu temsil edemeyen bir nüfusla ilgilenir. İnfertil olanlar hâlihazırda bir tür üreme / hormonal eksiklik veya bozukluktan muzdariptir ve zencefilin etkilerinin sadece gerekli eşiklerin altında kalanlarla ilgili olduğu durumda olabilir.

Uyarı: Bu makale sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Kesinlikle hiçbir hastalığın tedavisine ilaç niyetine kullanılmamalıdır. Doktorunuza danışmadan kullanmayın.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın