Başın Arkasında Ağrı (Oksipital Nevralji)

30.08.2017
A+
A-
Başın Arkasında Ağrı (Oksipital Nevralji)

Başın arkasında ağrı olarak da bilinen oksipital nevralji, baş ağrısının ortak bir nedenidir. Başın arka kısmında ağrı olması oksipital sinirleri içerir. Bu sinirler, boynun ikinci ve üçüncü omurlarına yakın bir yerde bulunan iki çift sinirdir. Başın arkasında zonklama, genellikle kafatasının tabanıyla beraber ense tarafından başlar, gözlerin arkasındaki bölgeye ve başın arkasına, önüne ve yanına yayılabilir.

Başın Arkasında Neden Ağrı Olur?

Başın arka kısmında ağrı olması birincil veya ikincil olabilen bir baş ağrısı sendromudur. İkincil baş ağrıları, tümör, travma, enfeksiyon, sistemik hastalık veya kanamayı içerebilecek altta yatan bir hastalıkla ilişkilidir. Aşağıdakilerden herhangi biri başın arkasında zonklamanın nedeni olsa da, birçok vaka kronik boyun gerginliği veya bilinmeyen kökenlere bağlanabilir. Başın arkasında ağrı olmasının nedenleri genel olarak şunlardır;

 • Üst servikal omurganın osteoartriti,
 • Daha büyük ve /veya daha küçük oksipital sinirlerde travma olması,
 • Dejeneratif servikal omurga değişikliklerinden daha büyük ve /veya daha küçük oksipital sinirlerin ya da C2 ve / veya C3 sinir köklerinin sıkışması,
 • Servikal disk hastalığı,
 • C2 ve C3 sinir köklerini etkileyen tümörler,
 • Gut hastalığı,
 • Şeker hastalığı,
 • Kan damarı iltihabı ve enfeksiyondur.

Oksipital Nevraljinin Belirtileri Nelerdir?

Oksipital nevraljinin belirtileri, aralıklı, şok edici veya atış ağrısı olarak da bilinen sürekli ağrı, yanma ve zonklamayı içerir. Başın arka kısmında zonklama genellikle migren benzeri bir sorun olarak tanımlanır. Bazı hastalar, migren ve küme baş ağrıları için ortak diğer semptomlar yaşar. Ağrı genellikle kafatasının tabanında ortaya çıkar ve saç derisinin arkasına veya yan tarafına yayılır. Bazı hastalar etkilenen taraftaki gözün arkasında ağrı hissederler. Ağrı, en sık kafanın bir tarafında hissedilir, ancak aynı zamanda kafanın her iki tarafını da etkileyebilir. Boyun hareketleri bazı hastalarda ağrıyı tetikleyebilir. Kafa derisi, dokunuşa hassas olabilir ve saçları taramak gibi bir aktivite kişinin ağrısını artırabilir. Ayrıca bu sorun, kulak arkasında ağrı ve zonklama olarak da kendisini gösterebilir.

 

Oksipital Nevralji (başın arkasında ağrı)

Oksipital Nevralji Nasıl Teşhis Edilir?

Oksipital nevraljiyi diğer baş ağrı tiplerinden ayırt etmek oldukça zor olabilir. Bu nedenle tanı veya teşhis kapsam gerektirir. Kapsamlı bir değerlendirme, tıbbi öykü, fizik muayene ve tanı testlerini içerecektir. Bir doktor semptomları belgeleyebilir ve bu semptomların hastanın günlük yaşamını ne ölçüde etkileyeceğini belirler. Nörolojik muayenede anormal bulgular varsa, doktor aşağıdaki testleri isteyebilir;

 • Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) : Güçlü mıknatıslar ve bilgisayar teknolojisi kullanılarak üç boyutlu vücut yapılarının görüntülerini tanıtan tanı testidir. Kemik, disk veya hematomdan kaynaklanan omurilik tıkanmasının doğrudan kanıtlarını gösterebilir.
 • Bilgisayarlı Tomografi Taraması (CT veya CAT taraması) : Bir bilgisayar, x-ışınları okuduktan sonra oluşturulan bir tanı görüntüsü; spinal kanalın şeklini ve boyutunu, içeriğini ve etrafındaki yapıları gösterebilir.

Başın Arkasında Ağrı Nasıl Geçer?

Başın arkasında ağrı nasıl geçer sorusu bu sorunu yaşayan kişiler için oldukça önem arz eder. Başın arkasındaki ağrı her geçen süre problem yaratacaktır. Bunun için kısa zaman içerisinde tedavi olmak gerekir. Oksipital nevraljinin tedavisinin amacı ağrıyı olabildiğince hafifletmektir. İlk etapta başın arka kısmına masaj yapılması, antienflamatuar ve kas gevşetici ilaçlar da dâhil olmak üzere ağrı kesici analjezikler kullanılabilir. Isı, dinlenme veya fizik tedavi ile birlikte sorunlu semptomlar iyileşir ve kısa zamanda ortadan kaybolur. Karbamazepin ve gabapentin gibi oral antikonvülsan ilaçlar da ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Perkütan sinir blokları sadece oksipital nevralji tanısında yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ağrıyı hafifletmeye de yardımcı olabilir. Sinir blokları oksipital sinirleri veya bazı hastalarda C2 veya C3 ganglion sinirlerini içerir. Sinir bloğu tedavisinde steroid kullanımının ciddi olumsuz etkilere neden olabileceği unutulmamalıdır.

Kulak arkasında zonklama

Oksipital Nevralji Cerrahisi

Başın arka kısmındaki ağrı, kronik, şiddetli olduğunda ve konservatif tedaviye yanıt vermediğinde cerrahi girişim düşünülebilir. Cerrahinin faydaları her zaman risklerine karşı dikkatlice tartılmalıdır. Mikrovasküler dekompresyon, etkilenen sinirlerin mikrocerrahi maruziyetini, sinirleri sıkıştırabilecek kan damarlarının tanımlanmasını ve bunların sıkıştırma noktasından uzakta yumuşak bir şekilde yer değiştirmesini içerir. Dekompresyon, hassasiyeti azaltabilir.

Sinirlerin iyileşmesini ve normal, ağrısız bir duruma dönmesini sağlar. Tedavi edilen sinirler, C2 sinir kökü, ganglion ve postganglionik siniri içerebilir.  Oksipital sinir stimülasyonu, başın altındaki oksipital sinirlerin yakınında cildin altında tünellenmiş yalıtılmış kurşun teller aracılığıyla elektriksel darbeleri iletmek için bir nöro-stimülatör kullanır. Elektriksel uyarılar beyindeki ağrı mesajlarının engellenmesine yardımcı olabilir. Bu prosedürün faydası minimal invaziv olmasıdır, sinirler ve diğer çevre kısımlar kalıcı olarak hasar görmez.

UYARI: Başın arkasında ağrı, başın arkasında zonklama veya kulak arkasında ağrı gibi semptomlar yaşandığı an mutlaka doktora görünülmelidir. Uygulanacak tüm tedaviler doktor kontrolünde yapılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Selcan dedi ki:

  çok güzel bir makale olmuş. Oksipital nevralji bende de olan bir sorun. Başımın arkasında şiddetli bir ağrı oluyor.

 2. Ahmet Tunca Dal dedi ki:

  oksipital nevralji konusunu çok geniş almışsınız. Elinize sağlık.

 3. Merve Aymak dedi ki:

  öncelikle bilgilendirme için teşekkür ederim benimde bu tarz sorunlarım var bakalım umarım geçer bu tarz makaleleriniz devamını bekliyorum iyi çalışmalar

 4. Samet Serden dedi ki:

  oksipital nevralji konusunu çok güzel aydınlatmışsınız. Aslında baş ağrısı geçilecek bir konu değil. Detaylı bir şekilde incelemek ve baş ağrısının sebebiyetini bulmak çok önemli. Teşekkürler

  1. gizem dedi ki:

   bılgılendırme cok guzel ama benım şikayetım kafamızın altl kısmında karşılık 2 kemik var hafıf çıkıntılıdır ya işte benımde sol taragımdakı kemık şişti ve agrı var elleyınce acıyor ve kafamda kopmle hafıften bır agrı hıssedıyorum nedenı ne olabılır acaba kemığın şişligi ve acısı agrısı

 5. Yorumcu dedi ki:

  Anlatımınız çok güzel olmuş. Oksipital nevralji konusunda bilgilenmeye çalışırken makalenize denk geldim ve aşırı faydalandım, çok teşekkür ederim.

 6. ahmet dedi ki:

  OKSİPİTAL NEVRALJİ migren agrılarını tetikleyici etkisi var mıdır ? ikisinin karıştırılma yada biri diğerinin başlangıcı olma durumu var sanırım .Faydalı makele , teşekkürler

 7. Yıldız Kılınç dedi ki:

  Başın arkasında ağrı ve zonklama ile devam eden bir sorun yaşıyordum bende. Umarım faydalanırım. Gerçekten oksipital nevralji problemli bir hastalık. Değerli bilgiler için teşekkür ederim. Çok faydalı bir site olduğunu her geçen gün daha iyi anlıyorum.

 8. Murat dedi ki:

  Bende de başın arkasında ağrı ve başın arka kısmında zonklama gibi belirtiler ile baş gösteriyor. Gerçekten de başın arkasında ağrı oluşması dayanılabilecek gibi bir durum değil. Ben bunun tedavisinde genel olarak ısı kompres uyguluyorum. Daha önce başın arkasında ağrı oluşmasında cerrahi olarak bir şeyler düşündüysem de faaliyete geçirmedim. Çünkü malum cerrahi operasyonların birçok farklı yan etkisi de olabiliyor. Kısaca herkese öneri olarak ısı tedavisi veya papatya çayı gibi rahatlık veren bitkisel tedavileri öneriyorum. Böyle güzel bir makaleyi bizlere ulaştırdığınız için sizlere minnettarım. Herkese geçmiş olsun dileklerimle.