OKSİPİTAL NEVRALJİ (BAŞIN ARKA KISMINDA AĞRI)

OKSİPİTAL NEVRALJİ (BAŞIN ARKASINDA ZONKLAMA) NEDİR?

Oksipital nevralji, baş ağrısının, başın arka kısmında zonklamanın, başın arka kısmında ağrının, kulak arkasında zonklamanın en belirgin sebebidir. Bu kısımda etkilenen servikal 2. ve 3. sinirlerinden kaynaklanan iki çift siniridir. Ağrı çoğunlukla kafa üzerinde, başın arka kısmındadır. Oksipital nevralji , genellikle başın bir tarafında başın arkası ve kulak arkasında boynun üst kısmında elektrik çarpması gibi zonklayıcı ve kronik bir ağrı ile karakterize baş ağrısının farklı bir türüdür. Oksipital nevralji hayatı tehdit eden bir durum değildir. Birçok kişi ısı, dinlenme, anti-inflamatuar ilaçlar ve kas gevşeticiler içeren tedavi ile ağrı nöbetini sona erdirebilir veya azaltabilir .

Tipik olarak, oksipital nevralji ağrısı boyunda başlar ve daha sonra yukarı doğru yayılır.Bazı bireyler de ağrı kafa derisi, alın bölgesi ve gözlerin arkasında olabilir. Bu hastaların kafa derisi dokunmaya karşı hassas , özellikle gözleri ışığa karşı duyarlı olabilir. Ağrının yeri büyük ve küçük oksipital sinirler tarafından sağlanan alanları ile ilgilidir. Bu alanlar kafa derisi, kafanın arka tarafı boyun üst bölgesidir.

Ağrı sinirlerin tahriş ya da yaralanmalarının neden olduğu, osteoartrit, omurga da aşırı sıkı boyun kasları ile sinirlerin sıkışması, baş arkasına travma sonucu olabilir, tümörler ya da boynun lezyonları diğer nedenleridir. Lokalize iltihap veya enfeksiyon, gut hastalığı, diyabet, damar iltihabı (vaskülit), ve başını sık uzun sürelerle aşağıya ve öne doğru durumda tutmak (uygunsuz postür) aynı zamanda oksipital nevralji ile ilişkilidir. Pek çok durumda, bununla birlikte, hiçbir neden bulunamayabilir. Bir anestezik sinir bloğundan sonra pozitif tepki (ağrı kesici) teşhisi teyit edecektir.

OKSİPİTAL NEVRALJİ (KULAK ARKASINDA ZONKLAMA, BAŞ ARKASINDA AĞRI) SEBEPLERİ NELERDİR?

Oksipital Nevralji baş ağrılarının en sık sebebidir. Başın arka kısmında, kulak arkasında ve ensede ağrının sebebi Oksipital Nevraljidir.

Baş ağrısının, sebepleri arasında; tümör, tavma, enfeksiyon, sistemik hastalıklar veya kanamalar olabilir.

Başın arkasında ağrının diğer sebepleri ise; 

 • Üst Servikal omurgaların osteoartriti
 • Oksipital sinirlere gelen travmalar (greater veya lesser oksipital sinir)
 • Dejeneratif boyun omurga sorununun servikal sinirlere veya oksipital sinirlere baskı yapması
 • Servikal Disk Hernisi (Boyun fıtığı)
 • C2 ve C3 sinir köklerini sıkıntıya sokan tümörler (urlar)
 • Gut Hastalığı (Nikris)
 • Diyabet (Şeker Hastalığı)
 • Kan damarlarının enflamasyonu (Kan damarlarının iltihabik sorunu)
 • Enfeksiyon sorunları
Oksipital Nevralji (başın arkasında ağrı)

OKSİPİTAL NEVRALJİ (KULAK ARKASINDA ZONKLAMA, AĞRI) BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Kulak arkasında ağrı oluşması
 • Kulak arkasında zonklama olması
 • Başın arka kısmında ağrı oluşması
 • Başın arka kısmında zonklama olması
 • Ensede ağrı ve zonklama
 • Ani ve batıcı, zonklayıcı bir ağrı oluşması
 • Migren ağrısı gibi ağrı olması

Ağrı belirli evreler şekilde ilerler. Başın tepe kısmında başlayan ağrı, başın arka kısmına doğru ilerler. Ve akabinde sağa ve sola doğru ilerleme gösterir. Oksipital nevralji çoğunlukla tek taraflıdır. Tek taraflı olmasına rağmen her iki taraftan da hissedilir. Çoğu hastalarda kafanın oynatılmasıyla ağrı şiddet gösterir.

OKSİPİTAL NEVRALJİ (BAŞIN ARKASINDA AĞRI, BAŞIN ARKASINDA ZONKLAMA) NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Oksipital Nevralji diğer ağrılardan ayrılarak teşhis edilmesi zordur. Tanısı için, hastanın anamnezi (öyküsü) ve tedavi yöntemleriyle alakalı tetkikler yapılmalıdır. Yapılacak nörolojik muayene esnasında herhangi bir bulgu varsa hekiminiz sizden Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI), Bilgisayarlı tomografi (BT yada CT) isteyebilir.

OKSİPİTAL NEVRALJİ ( BAŞIN ARKASINDA AĞRI, KULAK ARKASINDA ZONKLAMA) NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Oksipital Nevralji, tedavisinin en önemli evresi ağrının dindirilmesidir. Şikayetlerinin azaltılması için, sıcak kompres uygulanabilir. İyi bir istirahat gerekebilir. Fizik tedavi uygulamalarından masaj yapılabilir. Anti-enflamatuar ilaçlar ve kas gevşetici ilaçlar şikayetlerini azaltabilir.

Kulak arkasında zonklama

OKSİPİTAL NEVRALJİ (BAŞIN ARKASINDA AĞRI, KULAK ARKASINDA ZONKLAMA) BİTKİSEL TEDAVİ ŞEKİLLERİ NELERDİR?

Bitkisel tedavi yöntemleri de vardır. Bunların başında güvercin otu, takke otu veya kantaron gibi doğal ağrı kesiciler, sinirsel terapi bitkileri gelir. Zencefil, pul biber, papatya, ada çayı gibi doğal spazm gidericiler de çok fayda sağlamaktadır. Özellikle papatya bitkisiyle yapılacak çay içildikten sonra Oksipital Nevralji şikayetleri azalacaktır.

Aynı zamanda Oksipital Nevralji şikayetlerini azaltmak için sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Sıcak kompresinizi kantaron bitkisiyle limonu da karıştırarak daha hızlı bir çözüm üretmiş olursunuz.

 

7 Yorum
 1. Avatar
 2. Avatar
 3. Avatar
 4. Avatar
 5. Avatar
 6. Avatar
 7. Avatar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir