Migren İçin 9 Mükemmel Çözüm

Hepimiz kötü bir baş ağrısı çektik, ama baş ağrısından daha kötü bir şey olduğunu biliyor musunuz? Evet var! Migren olarak bilinir. Yedi kişiden birinin migrenden muzdarip olması yaygın bir baş ağrısı türüdür. Bu, dünya çapında bir milyar insan demektir. Bu şiddetli, zonklayıcı migren sizi o kadar sinirli ve hassas yapabilir ki bir ışık huzmesine bile dayanamazsınız. Bu makalemizde migren için 9 mükemmel çözüm ve yöntemden bahsedeceğiz. Okumaya devam edin!

Migren Nedir? 

Migren, şiddetli, zonklayıcı ve zonklayıcı tipte bir baş ağrısına neden olan nörolojik bir durumdur. Bu şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi diğer migren semptomları ile saatler hatta günler sürebilir. Migren genellikle ailelerde görülür ve her yaştan insanı etkiler.

Migreni Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

 • Aile öyküsü: Ebeveynlerinizin migreni varsa, o zaman migren olma olasılığınız daha yüksektir.
 • Cinsiyet: Kadınların migren geçirme olasılığı erkeklerden daha fazladır.
 • Çikolata, kafein, fasulye, alkol vb. gibi belirli yiyecek ve içeceklerin sık tüketimi
 • Hormonal değişiklikler: Adet öncesi sendrom (PMS) ve menopoz stresinin neden olduğu menopoz ile ilgili olabilir
 • Duyular
 • Uyuşturucu kullanımı
 • Soğuk algınlığı ve gripgibi bazı enfeksiyonlar

Migrenin Belirtileri Nelerdir?

 • Titreyen ve zonklayan baş ağrısı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Ellerde, ayaklarda veya kolda karıncalanma veya uyuşma
 • Sese, ışığa veya kokuya duyarlılık
 • Görsel değişiklikler
 • Sinirlilik

Migreni tedavi etmek ve önlemek için kullanılan birçok farklı ilaç vardır. Ağır vakalarda önce doktorunuza danışmalı ve uygun ilaçları istirahat ederek almalısınız. Daha hafif ve ara sıra görülen migrenler için insanlar doğal tedavileri kullanmayı veya tıbbi tedaviyi tamamlamayı tercih edebilir. İşte migren için en etkili doğal yöntemler!

Migren İçin En Etkili Doğal Yöntemler

Migren için en etkili doğal yöntemler şunlardır:

1: Diyet Değişikliği

Diyete bağlı migren, tekrarlayan migrenin yaygın nedenlerinden biridir. Çoğu zaman suçluyu bulamıyoruz, ancak bu konuda oldukça uyanık olmalısınız. İşlenmiş yiyecekler, kırmızı şarap, kafeinli içecekler, alkol ve çikolata gibi belirli yiyecekler migreninizi tetikleyebilir. Tetikleyicileri önlemek için diyet veya yeme düzenini değiştirmek, gelecekte migreni önlemeye yardımcı olabilir.

2: Doğal Yağlar

Lavanta ve biberiye yağı gibi doğal yağlar, migren için harika seçeneklerdir. Bu yağ, doğrudan tetikleyicilere saldırarak ağrıyı azaltmaya ve gerginliği hafifletmeye yardımcı olabilecek yatıştırıcı bir koku olarak çalışır. Stres, migren için en önemli tetikleyici faktörlerden biridir. Lavanta yağı, stres kaynaklı migrenleri azaltmaya yardımcı olabilecek sakinleştirici özellikleriyle bilinir. 5-10 damla doğal yağı sıcak suya ekleyebilir ve buharı içinize çekebilirsiniz.

3: Buz Paketi

Buz paketlerinin uygulanması etkilenen kısmı uyuşturabilir ve ağrının azalmasına neden olabilir. İltihaplı arterler üzerinde yatıştırıcı bir etki vermenin en iyi yoludur. Buz küplerini bir beze sararak kullanabilir, ardından şakaklarınıza, alnınıza ve boynunuza koyabilirsiniz. Buzla birlikte nane veya lavanta yağlarını da ekleyebilirsiniz.

4: Zencefil Çayı

Zencefil, migren de dahil olmak üzere birçok durumun neden olduğu mide bulantısını hafifletmesiyle bilinir. Zencefil çayı içmek, mide bulantısı ve kusma gibi migren semptomlarının üstesinden gelmeye yardımcı olur. Kas kasılmalarını uyaran ve baş ağrısına neden olan prostaglandin yollarını bloke ettiği bilinmektedir.

5: Keten Tohumu

Keten tohumu, iç iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Migren, yağ asitlerini tüketerek azaltabilen iltihaplanmaya neden olabilir. Keten tohumu, semptomlarınızı hafifletmek için bir yağ ve öğütülmüş veya bütün tohumlar olarak kullanılabilir.

6: Susam Yağı

Migrenin en önemli nedenlerinden biri strestir. Stres kaynaklı migren, şiddetli baş ağrısına ve kasların sertleşmesine neden olan uykusuzluğa neden olabilir. Migren atağı geçene kadar günde bir kez burnunuza birkaç damla susam yağı koyun ve derin nefes alın.

7: Hindistan Cevizi

Küçük hindistan cevizi, vücudunuzu sakinleştirmeye yardımcı olabilecek uykuyu teşvik etmek için yararlıdır. Su ile toz hindistancevizi ezmesi yapın ve kalın bir macun hazırlayın. Bu macunu alnınıza uygulayın, anında rahatlamanızı sağlayacak ve biraz sağlıklı bir uyku çekmenizi sağlayacaktır. Ayrıca doğrudan hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz.

8: Akupressür ile Saç derisi Masajı

Akupressür, ağrı ve diğer semptomları hafifletmek için vücuttaki belirli noktalara basarak kendinizi sakinleştirmek için harika bir seçenektir. Çalışmaya göre akupressür, kronik baş ağrıları ve diğer durumlardan kaynaklanan ağrı için güvenilir bir alternatif tedavidir.  Kafa derisi masajı da baş ağrınızı hafifletmek için etkili bir yöntem olabilir. Gerginliği azaltmaya ve migren ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek boyun ve omuz kaslarına masaj yapın. Aynı zamanda stres seviyesini azaltmaya yardımcı olur.

9: Yoga

Yoganın vücudunuzu sakinleştirdiği ve gevşettiği ve gücünüzü artırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Yogadaki nefes egzersizleri, beyin ve alın çevresindeki sinirleri yatıştırmaya yol açan titreşimler oluşturarak migreni anında azaltmaya yardımcı olabilir. Nefes alın, nefes verin, kulak memelerinize hafifçe bastırın ve arı gibi bir uğultu sesi çıkarın. Tiz bir ses çıkarmaya çalışın ve bu kalıbı 3-4 kez tekrarlayın.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın