Doğal Yollarla Koltuk Altı Beyazlatma

Bu makalemizde doğal yollarla koltuk altı beyazlatma ve doğal yöntemlerle koltuk altı beyazlatma konularında önemli bilgiler vereceğiz.

Koltuk altı bölgesindeki cilt, çok hassastır ve döküntü, pigmentasyon, enfeksiyon, iç içe geçmiş kıl ve hatta sivilce gibi çeşitli sorunlara karşı hassastır. Böyle küçük bir alanda gerçekleşebilecek birçok sorun bulunur. Bununla birlikte, hem erkek hem de kadınlar tarafından en sık görülen şikayetlerden biri koltuk altı kararması, pigmentasyon veya renk değişikliğidir. Koltuk altı beyazlatma ve aydınlatma konusunda etkili doğal yöntemler olduğu için kararmış koltuk altlarının sizi en sevdiğiniz kıyafetleri giymekten alıkoymasına izin vermeyin. Şimdi doğal yollarla koltuk altı beyazlatma yöntemleri nelermiş yakından inceleyelim;

Doğal Yöntemlerle Koltuk Altı Beyazlatma

Katılmanız gereken bir düğün olduğunu ve giymek istediğiniz o muhteşem kolsuz elbiseyi hayal edin. Ancak, kararmış koltuk altları yüzünden maalesef bu durum büyük sorun olacaktır. İşte sizi bu gibi durumlardan kurtaracak en etkili doğal yollarla koltuk altı beyazlatma yöntemlerini veriyoruz.

En Etkili Koltuk Altı Beyazlatıcı: Elma Sirkesi ve Kabartma Tozu

Elma sirkesi, birikmiş ölü deri hücrelerini yok edecek ve ayrıca kararmış koltuk altı bölgesini aydınlatacak ılık asitler içerir. Ek olarak, bir dezenfektan görevi de görecek ve mevcut olan mikropları öldürecektir. 2 çay kaşığı elma sirkesi ile 2 çay kaşığı kabartma tozunu karıştırın. Kabarcıklar oluştuktan sonra bir süre bekleyin. Bu karışımı, koltuk altı bölgesine uygulayın ve kurumasını bekleyin. Son olarak soğuk suyla durulayın. Bu uygulamayı haftada 1-2 defa yapabilirsiniz.

Dikkat: Hassas bir cildiniz varsa 1 tatlı kaşığı elma, 1 tatlı kaşığı su ve kabartma tozu karışımı kullanın.

Doğal Koltuk Altı Beyazlatma: Aloe Vera

Aloe vera jelinde bulunan aloesin, cilt pigmentasyonundan sorumlu bir enzim olan bir tirozinaz inhibitörüdür. Aloe vera, bu enzimin aktivitesini engelleyerek kararmış koltuk altını beyazlatır. Aynı zamanda doğada antibakteriyeldir ve iltihaplı ya da tahriş olmuş ciltler için yatıştırıcıdır. Koltuk altlarına aloe vera jel tabakasını uygulayın ve yaklaşık 10-15 dakika bekletin. Suyla durulayın. Evde aloe vera bitkisi yoksa organik aloe vera jeli de kullanabilirsiniz.

Kararmış Koltuk Altı İçin Zeytinyağı ve Esmer Şeker Kürü

Zeytinyağı, cilt için çok nemlendirici ve besleyicidir. Aynı zamanda antioksidanlar bakımından zengindir. Esmer şeker ise önemli bir eksfoliyan olarak işlev görür ve koltuk altı cildinizi daha koyu hale getiren ölü deri hücrelerini temizler. 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı ile 2-3 yemek kaşığı esmer şekeri karıştırın. Koltuk altını nemlendirin ve karışımı uygulayın. Bir iki dakika fırçalayın ve 5 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın. İstediğiniz sonuçları elde edene kadar bunu haftada 2 defa yapın.

Koltuk Altı Beyazlatmak İçin Zerdeçal ve Süt Kürü

Zerdeçal, cildi beyazlatmak için kullanılan yüz maskelerinde yaygın olarak kullanılır ve ayrıca yüzdeki lekeleri giderir. Koltuk altları üzerine düzenli uygulama yapılması kesinlikle koyu cildi aydınlatacaktır. Süt ise koltuk altı beyazlatma işlemine yardımcı olan laktik asit içerir. 1 çay kaşığı zerdeçal tozuna 1 çorba kaşığı süt ekleyin ve iyice karıştırarak elde edilen macunu koltuk altlarına uygulayın. 10-12 dakika kurumasını bekleyin ve ardından durulayın. Bunu haftada 2 defa tekrarlayın.

Dikkat: Süt ve süt ürünlerine alerjiniz varsa bu doğal koltuk altı beyazlatma yöntemini kullanmayın.

Kararmış Koltuk Altı İçin Hint Yağı

Hint yağı, cildinizde bulunan tüm yabancı maddeleri emer ve hatta gözeneklerinizi temizler. Tüm kir, fazla yağ ve ölü hücreleri, koltuk altlarınızdaki daha açık tenleri ortaya çıkarmak için temizler. Aynı zamanda mükemmel bir cilt kremidir. Koltuk altına 1-2 çay kaşığı hint yağıyla 5 dakika boyunca masaj yapın.

Koyu Koltuk Altı İçin Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, sadece koltuk altını beyazlatmaz, aynı zamanda bölgeyi kokusuz tutar. Bu bitkisel yağda bulunan antioksidanlar, cildinizi sağlıklı tutar. Antimikrobiyal özellikleri ise mevcut olan mikropları öldürür ve bölgedeki kokuları giderir. 4-5 damlar çay ağacı yağını 1 bardak su ile bir şişede iyice karıştırın. Bu karışımı, koltuk altlarına uygulayın ve doğal olarak kurumasını bekleyin. Bunu günlük olarak kullanabilirsiniz.

Dikkat: Çay ağacı yağı, esansiyel bir yağ olduğu için oldukça konsantredir ve bazı reaksiyonlara neden olabilir.

Doğal Koltuk Altı Beyazlatıcı: Badem Yağı

Badem yağı, birkaç uygulamada koyu koltuk altı cildini beyazlatan ve aydınlatan güçlü fitokimyasallar içerir. Bu maddeler, doğal ağartma maddeleridir. Ayrıca, içinde bulunan E vitamini ise gençleşmenizi sağlayacaktır. Koltuk altı bölgesine 5-10 dakika badem yağı sürün. Bunu her gün tekrarlayabilirsiniz.

Kararmış Koltuk Altı İçin Limon Suyu

Limon suyu, doğal bir eksfoliyan ve ağartıcı olan yüksek bir sitrik asit konsantrasyonuna sahiptir. Mükemmel bir koltuk altı beyazlatma maddesi olarak çalışır. 1 adet limonu kalın dilimler halinde kesin ve koltuk altları bölgesini 2-3 dakika boyunca bu limon ile ovalayın. Durulamadan önce limon suyunun orada 10 dakika kadar kalmasına izin verin. Bu uygulamayı düzenli olarak haftada 3-4 defa yapabilirsiniz.

Koltuk Altı Beyazlatmak İçin Salatalık

Salatalık dilimleri, sıklıkla göz torbalarını yatıştırmak ve ayrıca göz altı koyu halkalarını aydınlatmak için kullanılır. Bunun nedeni salatalık özütünün cilt hafifletici özelliklere sahip olmasıdır. Aynı özellik, kararmış koltuk altlarının beyazlatılması için de kullanılabilir. Kararmış koltuk altı üzerine salatalık dilimlerini bir iki dakika boyunca ovalayın. Dilimden cildinize sızan salatalık suyunun 10 dakika daha kalmasına izin verin. Suyla durulayın. En iyi sonuçlar için bunu günlük olarak tekrarlayın.

Kararmış Koltuk Altları İçin Ponza Taşı

Bu doğal olarak ortaya çıkan taş, yüzyıllar boyunca bir canlandırıcı olarak kullanılmıştır. Derinin koyulaşan tabakasını çıkarmada yardımcı olacaktır. Ponza taşını ıslatın ve duş almadan önce koltuk altlarını birkaç dakika hafifçe ovalayın.

Dikkat: Sürtünme sırasında daha fazla aşınmaya neden olabileceğinden çok bastırmayın.

Koyu Koltuk Altı İçin Ayçiçek Yağı

Bu yağ, cildin taze ve parlak kalmasına yardımcı olan yüksek E vitamini içeriğine sahiptir. Ayrıca uygulandığı alanda kan dolaşımını arttırır. Koltuk altlarına bir veya iki dakika ayçiçek yağı sürerek masaj yapın. Yağı 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. En iyi sonuçlar için bunu günde iki kez tekrarlayın.

Kararmış Koltuk Altları İçin Gül Suyu ve Kabartma Tozu Kürü

Gül suyu, cilt parlatıcı, yatıştırıcı, nemlendirici, cildin pH’ını dengeleyici ve dolaşımını uyarıcı gibi birçok cilt yararına sahiptir. Kabartma tozu ise bu ilaçta bir eksfolik görevi görür. Macun elde edebilmek için 1 çorba kaşığı kabartma tozuna yeteri düzeyde gül suyu ilave edin ve elde edilen karışımı koltuk altlarına uygulayın. Yaklaşık 5-7 dakika beklettikten sonra soğuk suyla durulayın.

Koltuk Altı Beyazlatmak İçin Patates

Patates, doğal bir dezenfektan olduğu için kararmış koltuk altları için kurtarıcınızdır. Aynı zamanda pigmentasyon nedeniyle gelişebilecek yama ve kaşıntılardan da anında bir rahatlama sağlayacaktır. Patatesleri soyun ve rendeleyin. Suyunu çıkarın ve doğrudan koltuk altlarına uygulayın. 10-15 dakika sonra durulayın. İstediğiniz sonuçlar elde edilinceye kadar bunu günde iki kez tekrarlayabilirsiniz.

Bu doğal yollarla koltuk altı beyazlatma yöntemlerinden kısa sürede en iyi sonuçları almak için düzenli bir şekilde kullanılmalıdır ve kombinasyonlar halinde de kullanılabilir. Herhangi bir içerikten emin değilseniz, bir cilt testi yapın veya kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Koltuk Altı Neden Kararır?

Koltuk altı neden kararır sorusu da oldukça merak edilmektedir. Kararmış koltuk altlarında temel olarak sert kimyasalların (çamaşır suyu, saç dökücü kremler, deodorantlar, ter önleyiciler vb.) uzun süreli kullanımdan kaynaklanmaktadır. Aşırı ve uzun süreli tıraş işlemi de cilt pigmentasyonuna ve bu bölgenin kararmasına neden olabilir. Hamilelik de pigmentasyona neden olur. Ayrıca koltuk altı kararması nedenleri genel olarak şunlardır;

  • Daha derin cilt tonlarına sahip kişiler, vücuttaki fazla miktarda melanin nedeniyle yardımcı koyulaşmaya veya koltuk altı koyulaşmasına daha duyarlıdır.
  • Melanin, cildi UV ışınlarına karşı koruyan koruyucu bir pigmenttir.
  • Hamilelik ve beraberinde getirdiği hormonal sorunlar koltuk altlarında pigmentasyona neden olabilir.
  • Diğer bir olası sebep diyabet olabilir. Yüksek insülin seviyeleri cildin kararmasına neden olabilir.
  • Kronik bir bakteriyel enfeksiyon olan eritrasma, koltuk altlarının pigmentasyonunun az bilinen bir nedenidir.
  • Çok fazla tıraş olma nedeniyle iç içe geçmiş kıllar, koltuk altlarının daha koyu görünmesine neden olabilir.
Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın