Hibiskus Çayının Faydaları (11 Kanıtlı Fayda)

Hibiskus çayının faydaları oldukça fazladır. Hibiskus çayı, hibiskus çiçeklerin kuru yaprakları demlenerek yapılır. Çeşitli sağlık yararları ile bilinir. Örneğin çalışmalar, hibiskus çayının yara iyileşmesini desteklemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bu çay ayrıca, kilo kaybına yardımcı olur ve saç sağlığını geliştirir. Diyabetin yönetilmesine de yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bu makalemizde sizlere hibiskus çayının faydaları ve özellikleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Hibiskus çayının faydaları

Araştırmalar, hibiskus çayının faydaları arasında hipertansiyonu kontrol etme yeteneğini kanıtlıyor. Diüretik ve antidepresan özelliklere sahip olduğu söyleniyor. Hibiskus çiçekleri de etkili müshil ve karaciğer dostudur. Şimdi hibiskus çayının faydaları neler yakından inceleyelim;

Hibiskus çayının faydaları
Hibiskus çayının faydaları

1. Cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olur

Hibiskus çayı, yara iyileşmesini teşvik eder. Diğer cilt rahatsızlıklarını tedavi eder. Yapılan çalışmalarında, bu bitkinin özlerinin, topikal merhemden daha iyi bir yara iyileştirici özelliğe sahip olduğu bulunmuş. Hibiskus çiçek özü, topikal yaraların tedavisinde etkili bir şekilde kullanılır.

2. Kilo vermeye yardımcı olur

Bu çay, obeziteyi azaltmaya yardımcı olur. Ekstrakt ile tedavi, yüksek yağlı bir diyetin neden olduğu obeziteyi artırır. Hibiskus özleri, obezite parametrelerini azaltmaya yardımcı olan polifenoller ve flavonoidler açısından zengindir. Hibiskus çayının faydaları arasında ilk sıralarda zayıflatıcı özelliği gelir.

Hibiskusun su özütü, serum trigliserit ve toplam kolesterol seviyelerini azaltır. Bunu bağırsaktaki lipit emilimini inhibe ederek yapar.

3. Saç uzamasını teşvik eder

Hibiskus çayının faydaları, saymakla bitmez. Hibiskus çiçekleri, popüler olarak uzun, parlak saçlar elde etmek için kullanılır. Bazı çalışmalar, bu bitkinin yaprak özlerinin saç uzamasını uyaran özelliklerini göstermektedir. Çiçeğin ılık suda bekletilerek saça uygulanması, kafa derisi ve saçın sağlığını iyileştirir. Kısa sürede saç gürleştirme yöntemleri arasında yer alır.

4. Diyabetin yönetilmesine yardımcı olur

Hibiskus çayının faydaları arasında diyabeti yönetmesi de yer alır. Bu bitki, diyabet tedavisine ve insülin duyarlılığını geliştirmeye yardımcı olur. Bitkinin yaprakları şu fitokimyasallara sahiptir:

  • Siyanidin 3,
  • Rutinocod,
  • Delphinidin,
  • Galaktoz,
  • Hibcitin,
  • Askorbik asit,
  • Sitrik asit,
  • Antosiyaninler,
  • Beta-karoten,
  • Sitosterol.

Çalışmalarda, hibiskus çayının günde üç defa kullanımının, tip 2 diyabet üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca bu çay, pankreas beta hücrelerinin işleyişini geliştirdi. Oksidatif stres, şeker hastalığının önde gelen nedenidir. Hibiskus çayı, oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, anti-diyabetik özellikler sergiler.

5. Kolesterol seviyesini düşürür

Hibiskus çayı içmenin kolesterolü düşürücü etkileri olabileceğine dair artan kanıtlar vardır. Hibiskus, genel olarak, polifenolik asitler, flavonoidler ve antosiyaninler içerir. Bu bileşikler, antioksidan aktivite gösterir. Çayın kolesterol seviyeleri üzerinde olumlu etkileri vardır. Hibiskus çayının faydaları arasındaki bu madde, çok önemlidir.

Hibiskus çayı kilo verdirir mi?
Hibiskus çayı kilo verdirir mi?

6. Kalbi hastalıktan korur

Hibiskus çayının faydaları arasında ilk sıralarda kalbi koruması gelir. Hibiskus çayı, yetişkinlerde sistolik kan basıncını (SBP) ve diyastolik kan basıncını (DBP) önemli ölçüde düşürür. Böylece kalp sağlığına katkıda bulunur.

2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre bu çayı içen gönüllüler, sistolik kan basıncında 7.2 puanlık bir düşüş yaşadı. Plasebo tüketenlerde ise 1.3 puanlık bir düşüşe sahipti. Çayın kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için büyük bir potansiyeli vardır. Onu desteklemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Birçok kontrollü çalışma, bu çayın, lipit düşürücü etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Çiçekteki antosiyaninlerin, bu özellikten sorumlu olduğu düşünülmektedir. Bu lipitle oksitlenmiş plakların oluşumunu önlemek ateroskleroz gibi kardiyovasküler hastalıkları önler. Bununla birlikte, hibiskus çayı ile kardiyoproteksiyonun kesin mekanizmasını incelemek için araştırmalar devam ediyor. Ayrıca, bu aktivitenin arkasındaki aktif bileşenler henüz tanımlanmamıştır.

7. Karaciğer hasarını önler

Kontrollü denemeler, bitkinin özlerinin, yüksek yağlı bir diyette hamster karaciğerlerinde yağ birikimini azaltabileceğini bildiriyor. Bu ekstraktı uygulamak, kolesterolü ve trigliserit düzeylerini düşürdü. Yüksek yağlı bir diyet, serum alanin aminotransferaz ve aspartat aminotransferaz gibi birkaç enzimin seviyesini yükseltir. Bunlar, karaciğer hasarı riskini artırır. Bu bitkinin özleri ile yapılan tedavinin bu enzimlerin seviyelerini düşürdüğü bulunmuştur.

Ayrıca ekstraktlar, karaciğerdeki katalaz ve süperoksit dismutaz gibi antioksidan enzimlerin seviyelerini geri getirir. Bu, karaciğer sağlığını daha da artırır.

8. Kaygıyı azaltır ve uykuyu düzeltir

Hibiskus özlerinin, sakinleştirici ve kaygı azaltıcı etkileri olduğu gösterilmiştir. Hibiskus ayrıca ağrı, ateş ve baş ağrısını hafifletir. Ancak, bu konuda sınırlı bilgi bulunmaktadır.

9. Viral ve bakteriyel enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olur

Bu çayı içmek, sadece soğuk algınlığı ve gripten kurtulmanıza yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda bir sonraki hastalığı geciktirmek için virüslerle savaşır. 

Çalışmalar, bu bitkinin umut verici bir anti-influenza ilacı olabileceğini belirtmektedir. Hibiskus çay ekstresi, kuş gribi virüsü ve birkaç ilaca dirençli virüsle savaşmaya yardımcı olur.

10. Antidepresan etkileri vardır

Bu bitkide bulunan flavonoidlerin, antidepresan etkileri vardır. Bunlar dopamin ve serotonin (mutluluk hormonları) salınımı üzerinde çalışır. Böylece depresyon semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

11. Kanseri önlemeye yardımcı olur

Bitkinin çiçeklerindeki polifenoller kanıtlanmış antioksidanlardır. Birkaçı ayrıca anti-tümör veya anti-kanser özelliklerine sahiptir. Polifenol bakımından zengin ekstraktlar, mide ve göğüs kanserleri üzerinde etkilidir. Çeşitli kanser hücrelerinde hücre ölümüne (apoptoz) neden olur.

https://www.youtube.com/watch?v=WQc9Q7zxE9s
İbrahim Saraçoğlu Hibiskus Çayının Faydaları (Video)

Kaynaklar:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20018807/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33507846/

Hibiskus çayı ne işe yarar?

İştahı büyük oranda azaltan hibiskus, metabolizmayı çok fazla hızlandırır. Böylece kilo vermeyi de artırır. Ayrıca bu çay, şişkinlik ile beraber ödem oluşumunu engeller. C vitamini bakımından da çok zengin bir bitkidir. Bu nedenle bağışıklık sistemini yüksek oranda güçlendirerek vücudun direncini artırır. Hibiskus çayının faydaları arasında hazımsızlığı gidermesi de yer alır.

Hibiskus çayı hangi hastalığa iyi gelir?

Araştırmalara göre hibiskus çayı, birçok hastalığa iyi gelir. Bu çay, kan basıncı ile beraber tansiyonu dengeliyor. Ayrıca kolesterolü düşürür ve idrar söktürücü etkileri vardır. Sindirim mekanizmasını da rahatlatarak olası bir kabızlığı ve şişkinliği önler. Kanser hastalığı için de son derece etkilidir.

Hibiskus çayı kimler kullanamaz?

Hibiskus çayını, tansiyon sorunu ve kan şekeri düşük olanlar kullanmamalıdır. Ayrıca gebeler veya emziren anneler bu çayı kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır. Bu çay, kronik problemleri olanlar, doğum kontrol hapı ve klorokin türevi ilaçları kullananlar için de riskli olabilir. Bunlar, kısıtlı şekilde tüketmelidir.

Hibiskus çayı ne zaman içilmeli?

Hibiskus çayı sabah mı yoksa akşam mı içilmeli sorusu birçok kişinin merak ettiği cevabını merak ettiği bir sorudur. Sindirim mekanizması üzerinde etkili olan bu çayın, sabah aç karnına tüketilmesi gerekir. Ancak akşam tüketilmesinde de hiçbir zarar yoktur.

Hibiskus cinsel gücü artırır mı?

Hibiskus, çok önemli bir afrodizyaktır. Bu nedenler hibiskus çayı içmek, cinsel gücü yüksek oranda artırır.

Hibiskus çayı uyku yapar mı?

Hibiskus çayındaki bazı önemli maddeler, sakinleştirici özellikleriyle ön plandadır. Bundan dolayı bu etkili çay, kaygı ve depresyon belirtilerini azaltır. Ayrıca eşsiz bir uykuya dalmayı da sağlar.

Hibiskus sakinleştirir mi?

Hibiskustaki fitokimyasallar, ciddi bir sakinleştirici olmasını sağlıyor. Hibiskus, kesinlikle sakinleştiricidir.

Hibiskus çayı kilo verdirir mi?

Kilo verdiren çay olarak bildiğimiz hibiskus çayı, metabolizmayı inanılmaz çalıştırır. Kısa sürede kilo vermek isteyenlerin vazgeçemediği çaylar arasında yer alır. Hibiskus çayı, hızlı kilo verdiren bir çaydır.

Adetliyken hibiskus çayı içilir mi?

Adetliyken hibiskus çayı içilir. Çünkü bu çay, adet söktürücü özelliklere sahiptir. Ayrıca adetin yol açtığı krampları da giderir.

Hibiskus adet geciktirir mi?

Hibiskusun adet geciktirici özelliği yoktur. Aksine adeti düzenleme özelliğine sahiptir.

Hibiskus çayı bağırsak çalıştırır mı?

Hibiskus çayı, inanılmaz düzeyde bağırsak çalıştırır. Hızlı kilo verdiren bir çaydır.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın