KARAHİNDİBANIN FAYDALARI NELERDİR?

Bu makalemizde karahindibanın faydaları ve özelliklerine değineceğiz.

Karahindiba sadece meşhur bir yabani ot ve dilek bitkisi değil, aynı zamanda birçok genel sağlık sorununu da tedavi eden bir bitki olarak bilinir. Karahindibayı, lezzetli bir garnitür, sos veya çay şeklinde diyetinize kolayca ekleyebilirsiniz. Karahindibanın faydaları ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Karahindiba Nedir?

Karahindiba ( Taraxacum officinale ) bir bahçe bitkisi olarak bilinir ve çiçekli bir bitki grubuna ( Taraxacum ) aittir. Bu sağlıklı bitki, birçok kültürün geleneksel tıbbında yüzyıllardır kullanılmaktadır. Rusya, Hindistan, Çin, Meksika ve ülkemizde karahindiba, diyabet, kabarcıklar, dalak, karaciğer ve safra kesesi sorunları gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Karahindibanın Bileşenleri Nelerdir?

Karahindiba, kök ve yeşillikten çiçeğe kadar tamamen yenilebilir bir bitkidir. Karahindiba gibi birçok vitamin ve mineralden oluşan zengin bir kaynaktır. Bu bitkide bulunan bileşenler şunlardır;

 • A Vitamini (1400 IU / 100g)
 • Beta karoten
 • C vitamini
 • B Vitamini (tiamin, riboflavin , niasin , B6 vitamini ve folat )
 • D vitamini
 • E vitamini
 • Potasyum
 • Kalsiyum
 • Bakır
 • Demir
 • Manganez
 • Çinko
 • Fosfor

Karahindiba ayrıca seskiterpen laktonlar, taraxasterol, taraxerol, klorojenik asit ve kikrik asit gibi çeşitli etkilerinden sorumlu olan birçok önemli bileşeni de içerir.

Karahindibanın Etki Mekanizmaları Nelerdir?

Karahindibanın faydaları, besinlerden ve antioksidanlardan, ayrıca idrar söktürücü ve mikroplarla mücadele etkisinden kaynaklanmaktadır.

Karahindiba etki mekanizması şunlardır:

 • Hücrelerin hasar görmesinden ve oksidasyondan korumak,
 • Enflamasyonu (iltihap) azaltmak,
 • Kanserle mücadele etmek,
 • Kolesterol seviyesini dengelemek.
Karahindibanın faydaları nelerdir?

Karahindibanın Faydaları Nelerdir?

Karahindibanın insan sağlığına birçok faydası vardır. Şimdi sırasıyla bu karahindanın faydaları nelerdir yakından bakalım;

Karahindiba Diüretik Görevi Görür

Diüretikler, biriken sıvıları vücuttan atmak için kullanılır. Hipertansiyon, karaciğer ve böbrek hastalığını tedavi edebilirler ve bazen kilo vermeye de yardımcı olurlar. Karahindiba, yüzyıllardır bir idrar söktürücü olarak kullanılmıştır. Fransa’da bu bitki, genel olarak kabaca yatağı ıslatmak anlamına gelen pissenlit olarak adlandırılır.

Karahindiba Mükemmel Bir Antioksidandır

Özellikle karahindiba yaprakları insan kanında antioksidan özellikler gösteren fenolik bileşikler içerir. Karahindiba kökleri aynı zamanda yağ hücrelerinde (adipositler) antioksidan aktivite eder.

Karahindiba Enflamasyonu (İltihabı) Azaltır

Karahindiba, bazı enflamatuar belirteçlerin üretimini azaltır ve enflamatuar yolları bloke ederek birçok akciğer hasarı modelinde hasara karşı korur. Karahindiba, iltihabı azaltarak hücre çizgilerini korur. Spesifik olarak, karahindibadaki kompleks şekerler (polisakaritler), vücuttaki enflamasyonu yüksek düzeyde azaltmaktadır.

Karahindiba Karaciğeri Korur

Karahindiba tüketmenin en popüler nedenlerinden biri, karaciğer üzerindeki koruyucu etkisidir. Karahindibadaki antienflamatuar ve antioksidan özellikleri, olası karaciğer hasarlarına karşı yüksek koruma sağlar. Karahindiba ayrıca, yağ birikintilerini azaltır ve glikozu düşürerek obezite ile ilgili karaciğer hasarına karşı da koruma sağlar.

Karahindiba Kansere Yardım Eder

Karahindiba, tümörlerin büyümesini önemli ölçüde yavaşlatmıştır. Yapılan çalışmalarda karahindiba, lösemiler, mide kanseri ve ilaca dirençli melanom gibi birkaç farklı kanser hücre modelinde hücre ölümüne neden oldu. Sağlıklı hücreleri etkilemedi, güvenli bir potansiyel tedavi haline getirdi. Ayrıca, hücre çalışmalarında kullanılan karanhindiba, kolon kanserini de yok etmiştir. Karahindiba yaprağı ekstresi, meme kanseri hücrelerinin büyümesini ve prostat kanseri hücrelerinin yayılmasını yavaşlatır. Bu bitkinin kök ekstresi, meme kanseri hücrelerinin yayılmasını durdurur. Kanser yayılmasını yavaşlatmak metastazı durdurmak için önemli olabilir (ikincil bölgelerde kanser büyümesi).

Karahindiba Diyabete (Şeker Hastalığı) Yardım Eder

Diyabetik hastalara verilen karahindiba ekstresi desteği, yağ yakımını iyileştirmiştir ve diyabet komplikasyonlarını da ciddi düzeyde önlemiştir. Karahindiba, pankreas hücre hatlarında insülin üretimini de (diyabetin düşük olması) arttırır. Karahindiba, içerisinde seskiterpen laktonlar, taraxasterol, taraxerol ve tip 2 diyabetin tedavisinde potansiyel olarak kullanılabilecek klorojenik asit gibi çeşitli moleküller barındırır.

Karahindiba Kolesterolü Düşürür

Karahindiba ile takviye edilmiş yüksek bir kolesterol diyeti kolesterol profillerini yüksek oranda iyileştirir. Diyabetik hastalarda karahindiba suyunu tüketmek, zararlı yağları (trigliseritler ve toplam kolesterol) azaltırken, iyi HDL’yi artırır.

Karahindiba Enfeksiyonlarla Mücadele Eder

Karahindiba, hücre çalışmalarında (hem gram pozitif hem de gram negatif bakteriler) geniş bir bakteri spektrumunu öldürdü. Karahindiba virüslerle savaşır. Bu bitki, influenza ve HIV virüsünün neden olduğu enfeksiyon ve büyümesini de durdurmaktadır. Mikropla mücadele özellikleri nedeniyle ayrıca karahindiba, idrar yolu enfeksiyonları için potansiyel olarak faydalı bir tedavi sağlar.

Karahindiba Cilt Hasarına Karşı Korur

Yapılan çalışmalarda, karahindibanın insan derisi hücrelerini UVB hasarına ve yaşlanmaya karşı koruduğu ve ayrıca reaktif oksijen türlerini de azalttığı görülmüştür. Karahindiba, cildi nemlendirir ve cilt kuruluğunu önlemek için önemli bir bileşik barındırır (filaggrin). Bunlarla beraber kollajen üretimini arttırarak, cilt hasarını artıran enzimleri azaltır. Melanin, cilt renginin ana belirleyici faktörlerinden biridir ve UV ışığına maruz kalmaya yanıt olarak üretilir. Karahindiba, hücrelerde melanin üretimini bloke eder, bu durum, çilleri ve güneş lekelerini azaltmak için oldukça faydalı olabilir. (Ayrıca anında sivilce geçirme yöntemleri adlı makalemize göz atabilirsiniz)

Karahindiba Sindirimi Kolaylaştırır

Sindirim sistemini geliştirmek için çok sayıda sağlık raporu ve geleneksel karahindiba kullanımı vardır. Karahindiba, sindirimi kolaylaştırarak midenin boşalmasını hızlandırır. Bu durum, yiyeceğin, mideden, ince bağırsağa daha yumuşak hareket etmesini sağlar.

Karahindiba Enerji Verir

Bu bitki yorgunluğa yardımcı olur. Vücudun ana enerji kaynağını hızla arttırır. İlaveten, bağışıklık hücrelerinin karahindiba ile beslenmesi, enerji seviyeleri ile ilişkili olabilecek bağışıklık arttırıcı proteinleri arttırır.

Karahindiba Böbrekler Korur

Bu bitki, böbrekleri ve olası böbrek hasarlarını yüksek oranda korur.

Karahindiba Ülseri Engeller

Bu bitki, mideyi korur ve ülserleri engeller. Hasar ( oksidatif stres ), iltihaplanma ve asit üretimini azaltır.

Karahindiba Anemiyi Tedavi Eder

Anemisi olan kişilerde, genellikle demir eksikliği nedeniyle vücutta düşük seviyelerde kırmızı kan hücreleri bulunur. Karahindiba, demir açısından zengin bir kaynaktır. Bu bitki, kırmızı kan hücresi sayısının yanı sıra hemoglobin düzeyinde artış sağlar. ( Ayrıca anemi nedir, aneminin tedavi yöntemleri nelerdir adlı makalemize göz atabilirsiniz)

Karahindiba Depresyon Tedavisine Yardımcı Olur

Yapılan bir çalışmada, karahindibanın, beyinde etkili olan hormonları azaltarak, düşük ruh haline (azalmış kortikosteron ve CRF ) katkıda bulunan bir antidepresan görevi gördüğü bulunmuştur.

Karahindiba Mastitis’i Tedavi Eder

Mastitis, yeni anneler için emzirmenin en korkunç komplikasyonlarından biridir. Meme dokusunda grip benzeri semptomlar, sıcak ve ağrılı topaklar olur. Karahindiba mastitis semptomlarını ciddi düzeyde azaltır.

Karahindiba Kemik Sağlığını Arttırır

Kemik iliği hücreleri üzerinde yapılan bir çalışmada karahindiba bitkisinin, kemik hastalığına neden olan hücrelerin aktivitesini durdurduğu görülmüştür.

Karahindiba Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Birçok kişi karahindiba çayını kilo kaybı için kullanılır. Karahindiba takviyesi, yüksek yağlı bir şekilde beslenen obez kişilerde vücut ağırlığını azalttığı görülmüştür.

Karahindiba Kan Pıhtılaşmasını Önler

Karanhindiba bazı durumlarda içerdiği bileşenler sayesinde kanın pıhtılaşmasını önlemektedir.

Karahindibanın Yan Etkileri Nelerdir?

Karahindiba, yapılan çalışmalarda minimal yan etkilere sahip olduğu görülmüştür. Bu bitki,  hücre çalışmalarında sağlıklı hücrelere zarar vermez. Bununla birlikte, alerjik reaksiyonlar mümkün olabilir. Uzun süreli kullanımı önerilmez. Hamile, emziren anneler ve çocukların doktor kontrolünde kullanması önerilir.

Karahindibanın İlaç Etkileşimleri Nelerdir?

Karahindiba, bağışıklık tepkisi (siklosporin ve sirolimus) veren ilaçların düzeylerini yükseltebilir. Bu bitki, antibiyotiklerle etkileşime girebilir, bu da beklenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bu bitki, kan pıhtılaşmasını etkileyen diğer takviyelerle birlikte alındığında kanama riskini teorik olarak artırabilen kumarinler içerir. Bu bitkide yüksek miktarda A vitamini vardır, bu yüzden toksisiteyi önlemek için dikkatli olmanız gerekir.

Karahindiba Nasıl Kullanılır?

Karahindiba yiyecek ya da ek gıda olarak alınabilir. Karahindibayı kullanmanın birçok basit yolu vardır. Mikrodalga fırın veya karahindiba buğulaması, toplam antioksidan aktivitesini yaklaşık% 61 oranında artırabilir. Diğer kullanım şekilleri şunlardır:

 • Kapsül olarak
 • Tentür olarak
 • Çay olarak
Karahindiba Kullananların Yorumları

Çoğu insan vücutta sıvı birikmesini azaltmak için karahindiba kullanır (idrar söktürücü olarak) ve genel olarak iyi sonuçlar bildirmektedirler. Karahindiba kullananlar, aşağıdakileri de içeren çok sayıda faydalar bildirmektedir:

 • Detoks etkisinin olduğu,
 • Kabızlığı tedavi ettiği,
 • İltihabı azalttığı ve sindirim sistemini azalttığını bildirdiler.
 • Karahindiba kullananların en temel şikayeti ise tadının acı olmasıdır.
Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın