Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17 °C
Sisli

Masajın Faydaları

08.03.2020
A+
A-
Masajın Faydaları

Masajın faydaları arasında kaygıyı hafifletmek, diyabeti önlemek, vücudun bağışıklığını arttırmak, bebeklerin gelişmesine yardımcı olmak, kanserli hücrelerin neden olduğu olumsuz hasarları azaltmak, uyku kalitesini iyileştirmek, kardiyovasküler sağlığı güçlendirmek, ağrıyı azaltmak, cildi sağlıklı tutmak, kan dolaşımını iyileştirmek ve sindirim sistemini geliştirmek gibi önemli özellikler vardır.

Masaj Nedir?

Masaj, vücudun belirli bir bölgesinin dikkatli bir şekilde ovulmasını içerir. Anksiyete, diyabet, kalp sorunları, kanser, sinir ve ağrı ile ilgili farklı sorunlar da dahil olmak üzere bazı problemlerin rahatlatılmasında ve önlenmesinde son derece faydalıdır. Tüm bunlarla beraber masaj, bebeklerin kemik ve kaslarının büyümesi için de oldukça yararlıdır. Ayrıca, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve daha iyi bir uyku için de oldukça avantajlıdır.

Masajın Faydaları Nelerdir?

Masajın faydaları genel olarak şunlardır

Kaygıyı Giderir

Anksiyete ve olası diğer sinir problemleri için kaliteli bir masajdan daha iyi bir stres giderici bulunmaz. Sinir tiklerini, diğer anksiyete ve ilgili depresyon sorunları yatıştırmak için masaj yapmak son derece faydalıdır. Diğer zihinsel anormallikler ile bazı vücut işlevlerindeki sorunlar da düzenli bir masaj ile yatıştırılabilir. Bir kişide çok fazla stres olduğunda bu durum zaman içerisinde kaygıya dönüşür. Anksiyete de insanların genel vücut ve ruh sağlığına ciddi zararlar verebilir.

Bebeklerde Büyüme ve Gelişmeye Katkı Sağlar

Uzmanlar, sıklıkla tüm dünyadaki bebekler için yağ masajı önermektedir. Ebeveynler ayrıca, prematüre bebeklere de masaj yapabilir. Çünkü bu süreç, bebeğin kilo almasına da yardımcı olur. Kas dokuları, özellikle de işlem esnasında hedeflenir, çünkü masaj, bu kasları büyük oranda güçlendirir. Aynı zamanda masaj, bebeklerin kemiklerinin güçlendirilmesi için de çok faydalı bir süreçtir.

Diyabeti Önler

Kan şekeri regülasyonu, özellikle de çocuklarda düzenli bir şekilde masaj yapılarak mümkündür. Masaj, çocuklar arasında diyabet için hem önleyici hem de iyileştirici bir eylem olarak kabul edilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Vücudun bağışıklık sistemi, bütün yabancı bulaşıcı saldırılar için mükemmel bir savunma sistemidir. Zararlı olan virüs ve bakterilerle savaşmaya yetecek kadar yetkin ve vücudu, tüm bu etkilerden koruyan bir sistemdir. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin ve zararlı patojenlerle mücadele kabiliyetini arttırmanın yolu düzenli bir şekilde masaj yaptırmaktır. Çoğunlukla masajın faydası, kanserli hücreleri ve viral enfeksiyonları nötralize etmek için vücut üzerinde koruyucu hücreler inşa etmeyi içerir.

Kanserli Hücrelerden Kaynaklanabilen Hasarı Azaltır

Kapsamlı masajlar, yalnızca kanserin eşlik ettiği depresyon ve anksiyeteyi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sisteminin mücadele yeteneğini güçlendirdiği için bu faktörlerden kaynaklanabilen zarar seviyesini de büyük oranda azaltır.

Uyku Kalitesini Arttırır

Düzenli yapılan masajın, uyku kalitesini büyük oranda artırmak için oldukça faydalı olduğu bilinir. Vücudu, tam manasıyla rahatlatır, huzurlu ve yatıştırıcı derin bir uykuya sebep olur. Fantastik uyku indükleme kabiliyeti sebebiyle uyku ile ilgili bozukluklardan da büyük bir rahatlama sağladığı bilinir.

Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

Sorunlu bir kardiyovasküler sistem, genel vücut sağlığı için son derece tehlikeli olabilir. Masaj, önemli kardiyovasküler bölgelere yeteri oranda kan temini sağlar ve sinirlerin artış gösteren fonksiyonlarını yatıştırmak amacıyla kalbin işleyişini de normal bir hale getirir.

Ağrıyı Azaltır

Bütün dünyadaki doktor ve cerrahlar, özellikle de nörolojik sebebi olmayan ağrı ya da ağrılarla mücadele problemi olan hastalarına masaj yapılmasını şiddetle önermektedir. Migren ya da bel ağrısı, hasta tarafından en yaygın bildirilen ağrılardan sadece bazılarıdır. Bu nedenle masaj, bu tarz olası bir sorun için ilk basamak tedavi olarak kabul edilmektedir. Ayrıca, siniri yatıştırarak sinir sisteminin genel işleyişini de geliştirir. Stresli ve gergin merkezi sinir sistemi, bütün vücudun tamamen bozulmasına neden olabilir. Bununla beraber masajın sadece profesyonel olan kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Cildi Büyük Oranda Sağlıklı Tutar

Tutarlı bir masaj, ölü olan hücreleri ciltten atmak, cildin çok daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlamak amacıyla mükemmel bir yoldur. Tüm dünyadaki masaj salonları, cildin görünümünü onarmak ve sorunlu vücudu sakinleştirmek amacıyla vücut ile yüz masajı sunar. Yalnızca ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda cilt üzerinde bulunan katmanlardaki kan akışını da büyük oranda düzenler. Cilt üzerindeki masajın faydalarını yağ ile de ilişkilendirebilirsiniz. Yüksek kaliteli ve saf bir yağ kullanımı, daha pürüzsüz bir cilt sunabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.