Nefes Darlığı İçin Doğal Yöntemler (2024’te En Etkili Yöntemler)

Nefes darlığı için doğal yöntemler ve uygulamalar için okumaya devam edin! Nefes darlığı, herkes için korkutucu olabilir. Bazen altta yatan solunum nedeninden çok ani korkudan kaynaklanır. Akciğerlerimizi tam hava almak için zayıflatan rahatsız edici bir durum olan dispne olarak da adlandırılır. Covid-19 pandemisinin mevcut durumu, bu nefes darlığını daha tehlikeli ve korkunç hale getiriyor. 

Tüm nefes darlığı koşulları Covid-19 enfeksiyonu ile ilgili olmasa da bu semptomlar konusunda her zaman ekstra dikkatli olmak gerekir. Bazı insanlar, kısa bir süre için aniden nefes darlığı yaşayabilir, bazıları ise bunu uzun vadede hissedebilir. Ayrıca bu, birkaç basamak merdiven çıktıktan sonra veya üşüttüğünüzde bile olur.

Nefes Darlığı Nedenleri

Nefes darlığı için doğal yöntemler ve uygulamalara geçmeden önce nedenlere göz atalım:

  • Solunum yolu enfeksiyonları (bakteriyel, viral ve mantar)
  • Soğuk havaya, polen tanelerine, toza maruz kalma
  • Ağır egzersiz
  • Obezite
  • Solunum hastalıkları (astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, plevral efüzyon, zatürre, akciğer kanseri vb.)
  • Kalp hastalıkları, kalp yetmezliği, kalp krizi ve kalbin etrafında aşırı sıvı
  • Anafilaksi
  • Anemi
  • Anksiyete

Nefes darlığınız şiddetli değilse, birkaç tür ev tedavisi deneyebilirsiniz. İşte sizlere nefes darlığı için doğal yöntemler!

Nefes Darlığı İçin Doğal Yöntemler

Nefes darlığı için doğal yöntemler şunlardır:

1. Öne Doğru Oturmak 

Nefes darlığı için doğal yöntemler bölümünde bu küçük ama etkili yöntemi deneyin. Otururken öne eğilmek vücudunuzu rahatlatabilir ve rahat nefes almanızı sağlayabilir. Bu pozisyon, ciğerleriniz ve kalbiniz üzerindeki baskıyı serbest bırakır.

Ne zaman nefes darlığı hissederseniz, bu pozisyonu bir sandalyeye oturarak ayaklarınız yere düz basıp göğsünüzü hafifçe öne eğerek deneyebilirsiniz. Omuz ve boyun kaslarınızı gevşek tutun.

2. Derin Nefes Alma 

Karın kasınızı kullanarak derin nefes almak nefes darlığınızı yönetmenize yardımcı olabilir. Düz bir yüzeye uzanın ve ellerinizi karnınızın üzerine koyun. Burundan derin nefes alın. Ardından, nefes vermeden önce bu pozisyonu bir süre tutun. İnsanlar ayrıca diyafram nefesini deneyebilir.

3. Büzülmüş Dudak Solunumu

Nefes alma hızınızı hızla yavaşlatmaya yardımcı olan en basit nefes egzersizlerinden biridir. Nefes darlığı kaygıdan kaynaklanıyorsa faydalıdır. Önce boyun ve omuz kaslarınızı gevşetir. Ardından, ağzınızı kapalı tutarak iki sayıya kadar burnunuzdan yavaşça nefes alın. Islık çalacakmış gibi dudaklarınızı büzün. Ardından büzülmüş dudaklarınızdan dörde kadar sayarak yavaşça ve nazikçe nefes verin.

4. Rahat Bir Pozisyonda Uyumak

Birçok insan düz bir şekilde uyurken nefes darlığı yaşayabilir. Bunlar için destekli bir pozisyonda uyumanız gerekir. Vücudunuzu ve solunum yollarınızı rahatlatmaya yardımcı olur. Ayrıca bazen solunum yollarında kalın mukus birikmesi nedeniyle nefes darlığı oluşabilir. Kolay nefes almayı engeller. Buhar inhalasyonu, kalın mukusu sıvılaştırabilir ve nefes darlığını hafifletebilir.

6. Türk Kahvesi

Türk kahvesi içmek, içindeki kafein nedeniyle nefes darlığınızı azaltabilir. Kafein, hava yolu kaslarını gevşetici olarak çalışır. Bir çalışma sonucu, kafeinin astımlı bir hastada nefes darlığını hafifçe iyileştirdiğini göstermektedir.

7. Zencefil

Zencefil, akciğer iltihabını azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ilık zencefil çayı içmek, kendinizi sakinleştirmenize ve kolayca nefes almanıza yardımcı olabilir.

8. Zerdeçal 

Zerdeçal, sizi tüm enfeksiyonlardan uzak tutan antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Zerdeçal, alerjik tepkileri ve histamin salınımını önlemeye yardımcı olan aktif ilke olan kurkumin ile doludur. Zerdeçalın tüm bu nitelikleri nefes darlığını azaltmaya yardımcı olabilir. Bir araştırmaya göre kurkumin, astımlı bir hastada atak yoğunluğunu azaltabilir ve atakları önleyebilir.

9. Soğan 

Soğanlarda bulunan quercetin, alerjinin tetiklediği nefes darlığı ve nefes darlığı ile savaşır. Alerjik reaksiyonu ve nefes darlığını tetikleyen bileşiklerin sentezini engelleyen güçlü, doğal bir antihistamindir. Ayrıca solunum yolu enfeksiyonlarını uzak tutan kükürt bileşikleri içerir. Astımlılar yarım soğanı rendeleyip bol miktarda balla karıştırarak günde bir kez tüketmelidir. Ayrıca bir soğanı ikiye bölüp başucunuzun yanına bırakabilirsiniz; gece boyunca rahat nefes almanızı sağlar.

10. Omega-3 Yağ Asitleri 

Balık gibi omega-3 yağ asidi barındıran yiyecekler, nefes darlığı ile baş etmeye yardımcı olur. Nefes darlığına yol açabilecek iltihabi durumların önlenmesine yardımcı olurlar.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın