Yara izleri nasıl geçer? (En etkili doğal yöntemler)

Yara izleri nasıl geçer diye merak ediyorsanız okumaya devam edin!

Yara izleri doğal yöntemlerle geçebilir. Yanıklar, kesikler, sivilce, enfeksiyonlar, ısırıklar veya ameliyatlar yara izlerinin yaygın nedenleridir. Yaralar, cildin ikinci tabakası (dermis adı verilen) yaralandığında oluşur. Başlangıçta yara izleri kırmızımsıdır ve zamanla kaybolur. Bunun nedeni, taze yara izlerinin içinden geçen birçok kan damarına sahip olmasıdır. Zamanla, kan damarları geri çekilir ve daha fazla kolajen doku gelişir.

Yara izi, sağlıklı ciltle aynı dokuyla kaplı olsa da farklı görünür. Bunun nedeni, yara izinin altında yatan liflerin farklı şekilde düzenlenmesi ve artık kıl kökleri, yağ veya ter bezlerinin olmamasıdır.

Yara izinin boyutuna ve derinliğine bağlı olarak iyileşme süresi değişir. Doğal yöntemlerle ve basit ev ilaçları yardımıyla yara izinin yenilenmesi ile beraber solması hızlandırılabilir, yara izi azaltılabilir. İşte sizlere yara izleri nasıl geçer sorusuna cevap yara izleri için doğal yöntemler!

  • Limon suyu
  • Hindistancevizi yağı
  • Aloe vera
  • Elma sirkesi
  • Masaj
  • Vitaminler ve mineraller

Yara İzleri İçin Limon suyu

Limon suyu, en etkili yara izi giderici yöntemler arasında yer alır. İçerdiği alfa hidroksi asit, ölü cilt hücrelerini yok eder ve hasarlı cildin yenilenmesini ve onarılmasını destekler. Taze limon suyu, ağartıcıya benzer şekilde çalışır. Yara izlerini hafifletir ve lekeleri yok eder.

Limon suyu uygulaması için etkilenen bölgeye biraz taze sıkılmış limon suyu koyun ve 10 dakika bekletin. Ardından durulayın, iyice kurulayın ve biraz hindistancevizi yağı uygulayın. İstenen sonuç elde edilene kadar uygulamayı birkaç hafta boyunca günde iki kez tekrarlayın.

Not: Limon suyu cildin ışığa duyarlılığını arttırır. Bu nedenle etkilenen bölge doğrudan güneş ışığından korunmalıdır.

Hindistancevizi yağı

Hindistancevizi yağı, yara izlerinin iyileşme sürecini doğal olarak hızlandırır. Antioksidan özelliklere sahip ve serbest radikal hasarını hedefleyen orta zincirli yağ asitleri açısından zengindir.

1 çay kaşığı sızma hindistancevizi yağını elinizde ısıtın, etkilenen bölgeye uygulayın ve yağ cilt tarafından emilene kadar küçük, yumuşak, dairesel hareketlerle masaj yapın. İstenen sonuç elde edilene kadar uygulamayı birkaç hafta boyunca günde birkaç kez tekrarlayın. Düzenli kullanımda yeni kolajen yapılarının üretimi uyarılır, cilt daha yumuşak olur ve yeterli nem sağlanır.

Yara izleri nasıl geçer diyorsanız okumaya devam edin!

Aloe vera

Aloe vera, saponinlerde yüksektir ve her türlü yara izine karşı son derece etkilidir. Saponinler antienflamatuar, antibakteriyel ve antifungal etkiye sahiptir, cilt dokusunun yenilenme sürecini destekler. Aloe veranın düzenli kullanımı cildi nemlendirir, yara dokusunun elastikiyetini arttırır ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

Aloe vera uygulaması için bir aloe vera yaprağını kesin, ikiye bölün ve içindeki jeli sıkın. Jeli, yara izinin üzerine koyun ve birkaç dakika nazik, dairesel hareketlerle masaj yapın. Aloe vera jelinin kurumasını bekleyin ve ardından ılık suyla durulayın. Uygulamayı 1-2 ay boyunca günde birkaç kez tekrarlayın.

Elma sirkesi

Elma sirkesi, cildin gözeneklerini bakterilerden arındırır, antiseptik etkiye sahiptir ve doğal bir detoks yapıcı görevi görür. Düzenli kullanımla cildin normal pH değerini geri kazandırır ve ayrıca iltihap önleyici etkiye sahiptir.

İçerdiği malik ve laktik asit peelinge benzer bir etki gösterir ve cildi ölü deri hücrelerinden arındırır. İçerdiği vitamin ve mineraller de cildin iyileşme sürecini hızlandırır ve yara izlerinin oluşumunu azaltır. Sıkılaştırıcı özelliği ile elma sirkesi ciltteki fazla yağın atılmasına ve sivilce izlerinin iyileşmesine yardımcı olur.

Bir pamuğu elma sirkesine batırın, etkilenen bölgeye sürün ve 10 ile 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra su ve hindistancevizi yağı ile yıkayın. Uygulamayı birkaç hafta boyunca günlük olarak tekrarlayın.

Not: Hassas bir cildiniz varsa elma sirkesi ciltte tahrişe neden olabilir. Hassas cildiniz varsa veya hassas cilt bölgelerine uyguluyorsanız, elma sirkesini kullanmadan önce biraz su ile seyreltin.

Masaj

Masaj yapmanın faydaları saymakla bitmez. Masaj, yara izinde kan dolaşımını teşvik eder. Yara izine artan kan akışı, yara izinin yenilenme ve kendi kendini iyileştirme süreçlerini harekete geçirir. Masaj aynı zamanda yara izini esnek tutmaya ve alttaki dokuya yapışmayı önlemeye ve gevşetmeye yardımcı olur.

Masaj için biraz zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ısıtın ve yara izine uygulayın. Hafif dairesel hareketlerle yara izine masaj yapın. Skarın ayrılmasını önlemek için dairesel hareketler yara izine doğru yönlendirilmelidir.

Daha eski ve derin yara izlerine doku yapışmalarını gevşetmek için biraz daha sert masaj yapılabilir. Ancak ağrı ve kanama olmamalıdır. Masajları haftada en az 3 kez tekrarlayın.

Not: Skar masajı ile skar kırıklarının oluşmaması için yara izi tamamen kapatılmalıdır.

Vitaminler ve mineraller

E ve C vitaminleri, kolajen gen dokusunun üretimini teşvik eder. Kolajen cildi güçlendirir, cildin yüzey yapısını iyileştirir ve cilt yenilenmesini destekler. E vitamini ayrıca, cilde nem sağlar, iltihap önleyici etkiye sahiptir ve böylece doğal iyileşme sürecini destekler.

E ve C vitaminleri, cildi sağlıklı dokuyu yok eden ve cilt yaşlanmasını hızlandıran serbest radikallerden korur. Çinko ve beta-karoten içeren besinler, yara izlerinin iyileşme sürecini destekler ve sivilceye karşı da korur.

  • Beta-karoten, havuç, tatlı patates ve kabak gibi birçok doğal turuncu ve kırmızı gıdada bulunur.
  • Çinko, kabak çekirdeği, yulaf ezmesi ve Brezilya fıstığında bulunur.
  • E vitamini açısından zengin besinler arasında ayçiçek yağı, keten tohumu yağı, zeytinyağı, yumurta ve fındık bulunur. Kapalı yara izleri de E vitamini açısından zengin yağ ile dikkatlice masaj yapılabilir.
  • C vitamini açısından zengin besinler arasında goji meyveleri, turunçgiller ve brokoli bulunur.

Yara izlerine yardımcı olan birçok ev ilaçları ve yiyecekler vardır. Bu yiyeceklere ve ev ilaçlarına ek olarak, yeterince su içmek önemlidir. Su eksikliği kuru cilde yol açar ve cildin yenilenme sürecini yavaşlatır.

Yara izleri için ipuçları

Genellikle büyük bir fark yaratan hayattaki küçük değişikliklerdir. Sürekli yorgunluğu, cilt lekelerini, huzursuz uykuyu ve sindirim bozukluklarını genellikle günlük ve normal kabul ederiz. Çoğu sağlık sorunu bağırsaklardan kaynaklanır. Bağırsak programı, vücudu detoksifiye etmek ve sağlam bir bağırsak florası oluşturmak için bir rehberdir.

 

Kaynakça:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5792238/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27574685/

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın