Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

Bu makalemizde yeşil çay zayıflatır mı, yeşil çay kilo verdirir mi ve yeşil çayın faydaları neler sorularına açıklık getirmeye çalışacağız. Yeşil çay kilo vermek için en iyi bitkilerden biridir. Günlük yeşil çay içmenin kanıtlanmış birçok faydası vardır. Şimdi yeşil çay zayıflatır mı ve yeşil çay nasıl zayıflatır sorularına geçelim;

Yeşil Çay Kilo Verdirir Mi?

Yeşil çay kilo verdirir mi sorusu da oldukça merak edilen bir konudur. Yeşil çayın içeriğinde bulunan etkili bileşenler, kilo kaybını kolaylaştırır. Yeşil çay zayıflatır mı sorusu birçok farklı yönden ele alınmalıdır. Yeşil çay kilo verdirir mi sorusuna cevap vermek için yeşil çayın faydaları ve bileşenlerini bilmek gerekir. Şimdi yeşil çayın faydaları neler yakından inceleyelim;

Yeşil Çay Düşük Kalorilidir

Bir bardak yeşil çay, yalnızca 2 kalori ve 0,47 g karbonhidrat içermektedir. Bu doğal içecek hazırlamak için sadece 5 ile 7 dakika sürer. Doğru şekilde hazırlandığında canlandırıcı ve gençleştiricidir.

Yeşil Çay Faydalı Kateşinler İçerir

Yeşil çay, kateşinler olarak bilinen polifenolleri içerir. Yeşil çayda dört çeşit kateşin bulunur. Bunlar, epikateşin (EC), epikateşin-3 gallat (ECG), epigloatekin (EGC) ve epigallocatechin-3 gallattır (EGCG). Genel olarak 3 ile 5 dakika demlenmiş yeşil çay, yaklaşık 51.5 ile 84.3 mg / g kadar kateşinler içerir. Epigallocatechin gallate (EGCG), yeşil çaydaki toplam kateşinlerin %50 ile %80’ini oluşturur. Yeşil çaydaki EGCG, antimikrobiyal, antienflamatuar, anti obezite, anti kanser ve antioksidan özelliklere sahiptir. Yapılan bir araştırma, 12 hafta boyunca 690 mg kateşin alımının vücut, yağ ve bel çevresini azalttığını tespit etti. Kateşinler, karın yağının, toplam kolesterolün, kan şekeri ve kan insülin seviyelerinin düşmesine yardımcı olur. Bilim adamları yeşil çayın, EGCG’nin yağ sentezini ve indüklenmiş lipolizi uyaran genleri baskıladığına inanmaktadır (yağ yıkımı).

Yeşil Çay Yağ Yakıcı Kafein İçerir

Kateşinlerle birlikte yeşil çay, yağ yakan kafein içerir. Kafein, enerji tüketimini arttırarak (yakılan kaloriler) ve enerji tüketimini azaltarak (gıda tüketimi) enerji dengesini etkiler. Termojenezi ve yağ oksidasyonunu arttırır. Yapılan bir çalışma, kafein alımının iki katına çıkarılmasının ağırlık azalmasını %22, BKİ’yi %17 ve yağ kütlesini yakmaya %28 artırmaya yardımcı olduğunu doğrulamaktadır. Egzersiz öncesi kafein alımı da vücuttan yağ kaybını arttırmaya yardımcı olur.

Yeşil Çay Yağ Metabolizmasını Arttırır

Yeşil çay, doğal olarak metabolizmayı hızlandırma ve artmasına yardımcı olur. Yeşil çay kateşinleri, önemli düzeydeki antioksidanlardır. Antioksidanlar, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu da oksidatif stresi ve metabolik sendrom riskini azaltmaya yardımcı olur. Tam güçte yeşil çay içmek, yağ metabolizmasının %12 oranında iyileştirilmesine yardımcı olur. Yakın dönemde yapılan 12 haftalık bir çalışma, yeşil çay tüketiminin, yüksek karbonhidrat diyeti sırasında bile yağ oksidasyonuna yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yeşil çay, termojenez, yağ oksidasyonu, yağ atılımı ve yağ emilimini inhibe ederek etki eder. Yeşil çaydaki kafein ayrıca, enerji harcamasını ve yağ oksidasyonunu arttırmaya yardımcı olur.

Yeşil Çay İştahı Bastırır

Artan yağ oksidasyonu ve yağ emilimini azaltmanın yanı sıra yeşil çaydaki kateşinler ve kafein de iştahı bastırır. İsveçli bilim adamları, yeşil çay tüketmenin doygunluk seviyesini arttırmaya yardımcı olabileceğini keşfetti. Bilim adamları, kateşinler, kafein ve diyet lifi içeren içeceklerin iştahı bastırmaya yardımcı olduğunu buldular. Bununla birlikte, yeşil çaydaki kafein ve kateşinler, iştahı bastıran hormonlar olan leptin ve adiponektinin yeniden düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Yeşil Çay Göbek Eritir

Göbek yağı, bugünlerde yaygın bir sorundur. Ayrıca göbek yağları, diyabet, kalp-damar hastalıkları ve bazı kanserlerle bağlantılıdır. Yapılan araştırma çalışmaları, yeşil çaydaki kateşinlerin, doğal olarak göbek yağı eritme ve azaltmaya yardımcı olduğunu doğrulamıştır. Yeşil çay ayrıca, metabolik sendromlu yaşlılarda, bel çevresinin azalmasına yardımcı olur.

Yeşil Çay Obezite Genlerini Düzenler

İlginç bir şekilde bilim adamları, yeşil çayın, obeziteye bağlı genleri düzenleyebildiğini bulmuşlardır. Araştırmacılar ayrıca, yeşil çay ekstraktının, beyaz yağ dokusunun esmerleşmesine neden olduğunu da buldular. Bu da şişmanlığın azaltılmasına yardımcı olmuştur. Yeşil çay ekstresi ayrıca, bağırsak bariyer fonksiyonunu iyileştirerek iltihapta yer alan proteinlerin ekspresyonunu da engeller. Başka bir çalışmada, yeşil çay EGCG, yağ birikmesine neden olan genlerin ifadesini azaltmıştır.

Yeşil Çay Egzersiz Performansını Arttırır

Düzenli olarak egzersiz yapmak, sağlıklı ve sürdürülebilir kilo kaybı için çok önemlidir. Birçok kişi, güç ve dayanıklılık eksikliği nedeniyle uzun süre egzersiz yapamamaktadır. Çalışmadan önce bir bardak yeşil çay içmek dayanıklılığı arttırır ve bu sorunu çözebilir. Yeşil çay ekstresi (GTE), kas dayanıklılık kapasitesinin arttırılmasına yardımcı olur. Yine yapılan bir araştırma, yeşil çay kateşinlerinin (GTC), spor performansını arttırdığını ve yağ oksidasyonunu %17 oranında yükselttiği ve toplam enerji tüketimini de arttırdığını göstermiştir.

Günde Ne Kadar Yeşil Çay İçilmelidir?

Yeşil çay tüketiminizi günde 2-3 bardak ile sınırlandırmak en iyisidir. Ayrıca, 200-300 mg/ml kafein alımını da aşmayın.

Yeşil Çay İçmenin En İyi Zamanı Nedir?

Yeşil çay içmek için en uygun zaman uyandıktan hemen sonra ve yemeklerden öncedir.

Doğumdan Sonra veya Emzirme Sırasında Yeşil Çay İçebilir Miyim?

Önce jinekoloğunuza danışın. Ancak, doğumdan hemen sonra veya emzirirken herhangi bir diyet yapmaktan kaçınmanızı öneririz.

Kaynaklar:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5588240/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25074392

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21115335

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın