Karın Guruldaması Nasıl Geçer?

28.09.2018
A+
A-

Maillerimize gelen yoğun istek üzerine karın guruldaması nasıl geçer, karın gurultusu fobisi nedir, mide guruldaması nasıl geçer, mide guruldamasına ne iyi gelir, psikolojik karın guruldaması nasıl olur, karın guruldamasına bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir ve karın guruldamasının nedenleri nelerdir gibi soruları cevaplandırmaya çalışacağız.

İlk olarak:

Mide – Karın Guruldamasının Nedenleri

Mide ve karın guruldamasının nedenleri bir çok faktöre bağlıdır. Halk arasında karın guruldaması olarak bilinen bu sorun aslında midede oluşur. Bir çok insanın başına gelen karın gurultusu toplu bir yerdeyken rahatsızlık verebilir. İnsanların sindirim sistemleri ağızdan başlar ve bağırsaklarda son bulur. Sindirim sistemindeki bu işleyiş kaslar sayesinde olur.

Midede kasların hareket etmesiyle yiyecekler öğütülür. Midedeki bu kaslar katı, sıvı yenilen ve içilen her yiyeceği karıştırıcı gibi karıştırarak sindirime gönderir.

Mide kasılmaları dakikada 2-3 defa meydana gelir. Bu kasılmalar sebebiyle midede yenilenlerle beraber havada karışmış olur. Yenilen yemek iyi sindirilirse herhangi bir sorun oluşmaz. Karın guruldamasının en sık rastlanıldığı zaman mide boş iken olan zamandır.

Mide boşken kaslar refleks olarak mideye kasılmalar yollar. Mide boş olduğundan ve midenin içi sadece hava ile dolu olduğundan kasılmalar sırasında karnın guruldamasına yani midenin ses çıkarmasına sebep olur.

Bu sorunun bir diğer nedeni arasında, bağırsaklarda bulunan zararlı bakteriler, çok sık tüketilen gazlı içecekler, sigara ve bazen irritabl bağırsak sendromu da olabilir. Sakız çiğnemekte mideye hava göndereceğinden, karın gurultusu oluşabilir. Bundan dolayı sakız çiğnemeye bu gibi durumlarda ara vermek gerekiyor.

Karın Guruldamasının Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Yapılan bilimsel araştırmalarda karın guruldamasının nedenleri arasında psikolojik sorunlarda yatmaktadır. Ruh ve beden arasındaki ilişkiler zedelendiğinde vücut çalışma mekanizması farklı tepkimelere girebilir. Sürekli karın guruldaması ve gaz da bu tepkimelerden biridir. Zamanla bu sorunlar karın guruldaması fobisi olacaktır. Psikolojik kargın guruldaması nasıl geçer diye merak edenler okumaya devam edin!

Karın Guruldaması Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Karın guruldaması bazı durumlarda yenilen yiyeceklerden de oluşabilmektedir. Bunlar;

 • Kuru fasulye
 • Nohut
 • Mayalı yiyecekler
 • Karbonatlı yiyecekler
 • Asitli içecekler
 • Sigara
karın gurultusuna ne iyi gelir

Karın Guruldaması Nasıl Geçer?

Mide guruldaması yani karın guruldamasının geçmesi için öncelikle yenilen ve içilenlere dikkat etmek gerekir. Karın guruldamasını geçirecek başka bir çözüm yolu ise sigarayı bırakmaktır. Fast food gibi hazır gıdalar ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

Yemeklerde zeytinyağı kullanılmalıdır. Gazlı içeceklerden kesinlikle uzak durmak gerekir. Kaliteli diyetlerde bu soruna çok iyi gelir.

Karın Guruldamasına İyi Gelen Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Karın guruldamasına iyi gelen bitkisel yöntemlerden ilki yeşil çaydır. Yeşil çay karın guruldamasına çok iyi gelen bir bitkisel tedavi şeklidir. Mideyi rahatlatıcı, sindirime yardımcı olan yeşil çay günde sabah ve akşam iki defa tüketilebilir.

Bir başka bitkisel tedavi yöntemi ise rezene. Rezene karın guruldamasının en etkili bitkisel tedavi yöntemlerindendir. 1 yemek kaşığı zeytinyağı da iyi gelecektir. Ayrıca limonlu su tüketmekte metabolizmayı düzenleyeceği için karın guruldamasına iyi gelecektir.

Karın Guruldamasına Başka Ne İyi Gelir?

 • Mayalı ekmekten uzak durmalısınız. Bunun yerine tam buğday ekmeği tercih etmelisiniz.
 • Yediklerinizi iyice çiğnemelisiniz. Hızlı yenilen yemek mideye zarar verir.
 • Mideyi tıka basa doldurmayın. Öğünleri sıklaştırıp azar, azar yedikçe mideniz düzene girecektir.
 • Hızlı kilo verdiren diyetleri bırakın. Daha sağlam, daha kaliteli ve düzenli diyetlere yönelin. Bunu uzmanlardan destek alarak yapın.
 • Kulaktan dolma bilgiler sağlığınızdan edebilir. Uzman desteği olmadan sakın sağlığınızı riske atmayın.
 • Düzenli uyumaya çalışın. Metabolik ve psikolojik olarak rahatlatacaktır.
 • Meditasyon gibi ruh dinginleştirici uygulamalar yapabilirsiniz. Psikolojinizi bozan her şeyden uzak durmalısınız.
 • Düzenli yürüyüşler yapın. Günde en az yarım saat yürüyün. Sporu hayatınızın merkezi yapın.
 • Sigara içmek ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Her ne kadar bırakması zor olsa da mutlaka uzmanlardan destek alın. Sigaranın sizi esir almasına müsaade etmeyin.
 • Meyve tüketin.
 • Hazır gıdaları hayatınızdan çıkarın.
 • Stresten uzak durun. Çoğu hastalıklar stres ve sinirden dolayı vücudun kendini bırakmasıyla oluşur unutmayın!
 • Günde 3 litre su içmelisiniz. Bunu alışkan haline getirin.
 • Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için hekimlerin uyarılarını dikkate alın.

Karın Guruldaması ve İshal Nasıl Geçer?

Karın guruldamasının sebeplerini, sonuçlarını ve tedavi yöntemlerini yukarıda açıkladık. Şimdi karın guruldaması ve ishal ile ilgili bağlantıya geçiyoruz. Öncelikle;

İshal (Diare) Nedir?

Katılığı normal olan dışkının, sulu, yumuşak, kanlı veya yağlı bir şekil alması sık sık tuvalet ihtiyacı doğurur. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bir gün içerisinde 3 defadan fazla sulu, yağlı ve yumuşak dışkılamayı ishal olarak tanımlıyor. Polifaktöriyel kaynaklı bir semptom olan ishal, hastalık değildir.

İshalin Nedenleri Nelerdir?

 • Yiyeceklerin son tüketim tarihinin geçmiş olması veya küflü ve bozuk olması
 • Üşütme durumları
 • Histeri
 • Bağırsak hastalıkları ve semptomları (huzursuz bağırsak sendromları)
 • Kolera, difteri, tifo
 • Koah, böbrek hastalıkları
 • Mide enflamasyonları (iltihaplar)
 • Yenilen gıdalardan zehirlenmeler
 • Laktoz intoleransı
 • Ülseratif kolit

Bu ve bunlara benzer nedenler ishale yol açar ve karın guruldaması oluşur.

Karın Gurultusu Fobisi Nedir?

Karın gurultusu fobisi şaşırtıcı bir şekilde oldukça yaygındır. Karın gurultusu fobisi, birçok yetişkin tarafından oldukça yaygın olmakla beraber herhangi bir yaşta başlayabilir.

Karın gurultusu fobisi, obsesif-kompulsif bozukluk gibi koşulların yanı sıra yemek korkusu gibi diğer korkularla da ilişkili olabilir. Eğer bu sorun sizde varsa kendinizi güvende tutmak için belirli davranış kalıpları veya hatta saplantılar geliştirmiş olabilirsiniz.

Birçok karın guruldaması fobisi olan hasta, mide bulantısı ve sindirim rahatsızlıkları yaşar. Bunlar son derece yaygın endişe belirtileridir ve kendi kendini çoğaltma döngüsüne yol açabilir. Araştırmalar, bu döngünün gastrointestinal semptomlara aşırı duyarlılığın, mide guruldamasına yol açtığını göstermektedir.

Psikolojik karın guruldaması gibi bu soruna da tanı koymak ve tedavi etmek biraz karmaşık olabilir. Çünkü birçok kişi, aynı anda başka fobiler ve kaygı bozuklukları yaşayabilir. Bu nedenle, geniş bir deneyime sahip güvenilir bir doktor ile çalışmak önemlidir. Uygulanacak tedavi yöntemleriyle bu sorun kısa sürede ortadan kalkacaktır.

Sorularınız için iletişim hattımızı kullanabilirsiniz.

Psikolojik karın gurultusu
Psikolojik karın guruldaması, Psikolojik karın gurultusu

Karın guruldaması sebepleri nelerdir?

Karın guruldaması sebepleri için tek bir faktör yoktur. Yenilen yiyecekler, psikolojik karın gurultusu fobisi, sigara, stres ve daha birçok faktör bu soruna neden olabilir.

Psikolojik karın guruldaması nasıl geçer?

Psikolojik karın guruldaması için meditasyon ve yoga yapılabilir. Ancak kesin sonuç için mutlaka uzman doktorla görüşmek gerekir.

Karın guruldaması hangi hastalığın belirtisidir?

Karın guruldaması kesin olarak bir hastalığın belirtisidir denilemez. Bunun için mutlaka doktora danışmalısınız.

Karın guruldamasına hangi bölüm bakar?

Karın guruldamasına hangi bölüm bakar sorusu son dönemlerde oldukça merak edilmeye başlandı. Karın guruldaması veya ağrısı gibi semptomlar için gastroenteroloji bölümünden randevu almak gereklidir.

Kaynakça:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6876153/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19524000/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.