Misvak Faydaları (10 Etkileyici Fayda)

Misvak faydaları saymakla bitmez. Dişlerinizi misvak ile fırçalamanın faydaları göz ardı edilemeyecek kadar etkileyicidir. Misvak nedir sorusu oldukça merak edilmektedir. Orta Doğu’ya özgü bir ağaç olan arak ağacından elde edilen misvak, 7.000 yıldan uzun süredir doğal bir ağız hijyeni stratejisi olarak kullanılmaktadır. Dalın doğal antibiyotik özellikleri sayesinde misvak, ağzınızdaki bakterileri öldürür ve diş eti hastalığı veya diş eti iltihabı geliştirme riskinizi ciddi oranda azaltabilir. Misvak nedir sorusu kadar misvak faydaları da oldukça merak edilmektedir. Gelin şimdi de misvak faydaları nelermiş inceleyelim;

Misvak Faydaları

Dişlerinizi misvak ile düzenli olarak temizlemeyi alışkanlık haline getirin. Çünkü çok kısa sürede misvak faydaları gözle görülür bir şekilde ortaya çıkacaktır. Şimdi misvak faydaları neler yakından inceleyelim;

Misvak Diş Çürüğü ve Boşlukları İle Savaşır

Günümüzde çoğumuz şekeri fazla tüketiyoruz ve bu alışkanlık, diş çürümelerine ve çürüklerin daha da artmasına yol açıyor. Şekeri kesmek, dişlerinizi en iyi durumda tutmanın bir yoludur, ancak, misak ile dişleri fırçalamak da mükemmel bir fark yaratacaktır. Misvak ile diş fırçalamak, tükürük üretiminizi arttırmanın ve ağzınızın herhangi bir dış yardım olmadan diş çürümesi ile mücadelesine yardımcı olmanın kanıtlanmış bir yoludur. Aynı şekilde misvak dişleri, doğal sodyum klorür, sodyum bikarbonat ve kalsiyum oksit seviyeleri ile güçlendirmek için çalışacaktır.

Misvak Potansiyel Antibakteriyel Özellikler Sunar

Ağzınızda 700’den fazla bakteri türü bulunur ve bunların tümü sağlığa faydalı değildir. Bakterilerin birçoğu, her yiyeceği parçalayarak çiğnemeye yardımcı olurken, bazıları ise zararlıdır ve dişleri aktif olarak aşındırır. Misvak ile diş fırçalamak, bu bakteri seviyelerini antibakteriyel özellikleri ile kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. Dünya Sağlık Örgütü’nden yapılan araştırmalar, misvak kullanan kişilerin, düzenli olarak diş bakımını standart ürünlerle yapanlara göre çok daha az ağız hijyeni endişesi bulunduğunu ortaya koydu.

Misvak Plak Yapısına Karşı Korur

Plak, zamanla diş etleriniz ve dişleriniz üzerinde oluşan renksiz bir bakteri filmidir. Düzenli fırçalama plak birikimini ortadan kaldırırken, durumun kontrolden çıkmasını sağlamak, zamanla dişeti hastalığına veya diş kaybına yol açabilecek bir sarı renk bozulmasına neden olabilir. Misvak ile düzenli olarak diş fırçalamak, bu plağın tartar oluşturmasını engelleyebilir çünkü misvakın doğal antibiyotik özellikleri bakterilerin dişlerinizde ve diş etlerinde kalmasını önler.

Misvak Ağız Kokusunu Giderir

Misvak ile diş fırçalamak, ağız kokusuyla başa çıkmanızı büyük oranda kolaylaştırır. Ağız kokusunun, işlenmemiş boşluklar, çürükler veya dişeti hastalığı gibi birçok güçlü nedenleri vardır. Bununla birlikte bu durum, genellikle bir şeylerin ağzınızda önemli derecede yanlış olduğunun bir işaretidir. Ağız kokusunun nedenleri değişkenlik gösterse de misvakın antibiyotik özellikleri, semptomları kontrol altına almak için mükemmel bir tedavi yöntemidir. Misvakın düzenli olarak kullanılması, daha fazla tükürük üretimine neden olur ve kötü ağız kokusu için zaman içinde test edilmiş bir ilaç olarak işlev görür.

Misvak Diş Eti İltihabını Önlemek İçin Diş Eti Dokusunu Güçlendirir

Sağlıklı diş etleri güçlü dişlerin temelidir, bu nedenle bu yumuşak doku içindeki herhangi bir potansiyel problem derhal ele alınmalıdır. Plak gelişimi dişlerde olduğu kadar diş etlerinde de yaygındır ve varlığı da diş eti hastalığı veya diş eti iltihabı geliştirme şansınızı arttırır.  Gingivitis şiddetli bir şekilde meydana çıkar ve geri dönüşü olmayan bir koşul olarak adlandırılan periodontitis de çene kemiğinin yapısını etkileyebilir. Her zaman sıcak veya soğuk bir şeyler yediğinizde dişleriniz ağrıyorsa veya ağrılı şişkinlik norm haline gelmişse diş etleriniz tehlikede olabilir. Misvak, diş eti iltihabı ve periodontit gelişme şansınızı azaltan diş eti koşullarına yol açan plak oluşumunu önler.

Misvak Doğal Bir Antikarsinojeniktir

Misvak faydaları, ağzınızın sağlığının çok ötesine geçer. Aslında yapılan araştırmalar misvakın, peroksidaz, katalaz ve sahip polifenol oksidaz gibi antioksidan enzimler içerdiğini ispatlamıştır. Bu özellik de antikanserojen özelliklere yol açarak kansere yakalanma riskini azaltır.

Misvak Doğal Bir Ağrı Kesicidir

Misvak, tahrişi ve iltihabı hafifletmek için bilinen analjezik özellikleri içerir. Bu, düzenli fırçalamanın diş ipi kullanımından sonra bile dişeti ağrınızı azaltma potansiyeline sahip olduğu anlamına gelir.

Misvak Hoş Bir Tat Verir

Misvak, sağlıklı bir ağız ve diş ile beraber hoş bir nefes hissi üretecek doğal olarak oluşan uçucu bileşiklerle doludur.

Misvak Uygun Fiyatlıdır

Misvak, çoğu diş temizleme ekipmanından çok daha ucuzdur ve diş macunu veya gargara gibi dış ekipman gerektirmezler. Bir misvak kullanmak, ağız sağlığı rutininizden ödün vermeden her ay tasarruf edeceğiniz anlamına gelir.

Misvak Standart Diş Fırçalarından Çok Daha Yararlıdır

Eldeki kanıtlar misvakın, birçok durumda normal diş fırçalarından çok daha etkili olduğunu, diş plağı oluşumunda belirgin bir iyileşmeye yol açtığını ve bunları kullananlar için dişeti iltihabı riskini azalttığını gösteriyor. Misvak, her zaman düzenli fırçalamadan elde edemeyeceğiniz faydalar sunmaktadır. Örneğin yapılan bir araştırma, misvak kullanıcılarının, diş fırçası kullananlara göre çok daha az gingivite bağlı kanama ve çene problemi yaşadıklarını ve misvakı günde 5 defa kullanmanın, klasik diş fırçalamaya kıyasla önemli sağlık yararları sağladığını göstermiştir.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın