AĞIZ KOKUSU NEDEN OLUR?

19.02.2019
A+
A-

Ağız kokusu neden olur sorusu insanlar tarafından en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Şimdi ağız kokusu neden olur konusunu daha yakından inceleyelim;

AĞIZ KOKUSU(HALİTOZİS)  NEDENLERİ, TEŞHİS VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Ağız kokusu, ağız boşluğundan yayılan son derece kötü bir koku olup kişinin sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkileyen genel bir terimdir. Ağız kokusunun birçok nedeni vardır. Ağız kokusu kişinin sosyal ilişkilerini bozduğu için bir hastalıktır ama bir enfeksiyon değildir. Çünkü bulaşıcı değildir ve bulunduğu konakta bir immün cevap göstermez. Kötü bir nefes, genellikle oral şartları ilgilendiren bir durumdur. Kişi, nefesinin kötü koktuğundan genelde habersizdir. Çünkü kendi ağız kokusuna sürekli maruz kaldığı için bu kokuya alışır.

Bunun tam tersi bir durum da olabilir. Halitofobili kişiler ağızlarının sürekli koktuğunu düşünürler ve bu durumu takıntı haline getirebilirler. Sosyal ortamlardan uzak dururlar, sürekli dişlerini fırçalayıp sakız çiğnerler. Var olmayan bir ağız kokusunun olduğunu düşünüp bununla mücadele etmek de can sıkıcı bir durum olabilmektedir(psikojenik ağız kokusu).

AĞIZ KOKUSU ÇEŞİTLERİ

Ağız kokusu farklı çeşitlerde ortaya çıkabilir. Bunlar;

Tip 0 Ağız Kokusu(Doğal Ağız Kokusu)

Sabahları ilk uyanıldığında meydana gelen ve birkaç saat sonra kaybolan ağız kokusudur. Herhangi bir tedavi gerektirmez.

Tip 1 Dil Kokusu

Ağız kokularının sebebi çok büyük olasılıkla dil sırtından kaynaklanmaktadır. Dil sırtı pürüzlü şekildedir ve dilimizin üzerindeki bakterileri temizlemek zordur. Bu bakteriler besin artıklarından gelen proteinleri parçalayarak volatil kükürtlü gazlar açığa çıkarırlar. Bu gazlar oldukça çirkin kokuludur ve tip 1 ağız kokusunu oluşturur.

Tedavisi

  • Dil sırtındaki bakterileri uzaklaştırmak için dişler fırçalandıktan sonra dil yüzeyini de fırçalamak gerekir.
  • Ağız içindeki bütün enfeksiyon odaklarından kurtulmak gerekir.
  • Bireyin ağzında köprü varsa bir süre ağızdan uzaklaştırmak gerekir.
  • Diş taşı temizliği yapılmalı.
  • Hareketli protezler ağızdan çıkarılmalı.
  • Diş çürükleri tedavi edilmeli.
  • Alkollü hiçbir şey tüketilmemeli.(Kullanılan gargaralar da alkolsüz olmalı)
  • Çinkolu diş macunu ve sakızlar tüketilmeli.

Tip 2 Boğaz –Sinüs Sebepli Ağız Kokusu

Bakteriler ağızda değildir, ağza komşu dokulardadır.(sinüs, boğaz vs.)Buradaki bakteriler dil sırtına gidip orda toplanır ve böylece ağız kokusuna sebep olur.

Nedenleri

Sinüzit, faranjit, tonsilit, rinit…

Tedavisi

Kulak burun boğaz doktoru tarafından etkene yönelik tedavi yapılır.

Tip 3 Sindirim Kanalı Sebepli Ağız Kokusu

Tip 3 ağız kokusu, kokulu gazların özefagus aracılığıyla mideden ağza ve buruna gelmesiyle oluşur. Mide ve bağırsakta enzimler tarafından sindirilemeyen besinler, bakteriler tarafından parçalanır ve çirkin kokulu gazlar birikir. Ayrıca özefagus ile mide arasındaki kapakçık normalden fazla sızıntı yaptığı için biriken bu gazlar ağza gelir ve ağız kokusunun sebebi olur. Tip 3 ağız kokusu vakaları sırtüstü yattıkları zaman sızıntı azalır böylece ağız kokuları azalır ya da kaybolur.

Tip 4 (kangazları ile oluşan) Ağız Kokusu (Nefes Kokusu)

Alt solunum yolundaki bir enfeksiyona bağlı olarak meydana gelen kokudur. Nefes kokusu da denir. Nefes kokusu aynı zamanda şeker hastalarında, böbrek hastalarında, gut hastalarında ve metabolik hastalıkları bulunan kişilerde kan biyokimyası bozulduğu için de meydana gelebilir. Bazı ilaç kullanımlarından sonra da nefes kokusu meydana gelebilir.

Tip 5 Psikojenik Ağız Kokusu

Bu tip hastalarda sabahları uyanıldığında duyulan koku dışında bir ağız kokusu yoktur. Ancak ağızlarının koktuğunu düşünmektedirler ve ağız kokusu onlarda bir takıntı haline gelmiştir.

AĞIZ KOKUSUNUN TESPİTİ

3 farklı ağız kokusunu tespit edebilecek metot vardır. Bunlar;

Organoleptik Test

Hastalar, ölçümü yapan hekimin burnundan yaklaşık 10 cm uzaklıktan ağızlarına yerleştirilen bir tüp vasıtasıyla nefes verirler. Ancak bu metot tekrarlanabilirlik ve objektiflik açısından güvenli olmayabilmektedir.

Diğer iki yöntem ise gaz kromatografi ve portable sülfit monitörüdür. Bunlar ağız kokusunu objektif bir şekilde ölçmektedir.

Aslında bütün bu yöntemlerin dışında mutlaka kendi ağız kokunuzu bilmek istiyorsanız, bileğinizi yalayıp biraz bekledikten sonra bileğinizi koklayınız.

Ağız kokunuzun olduğunu düşünüyorsanız mutlaka diş hekiminize başvurunuz.

Ayrıca diş nasıl beyazlatılır evde adlı makalemize de göz atabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.