SİNAMEKİ YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Bu makalemizde sinameki yağının faydaları nelerdir ve sinameki yağı nedir gibi konularda bilgiler aktaracağız.

Sinameki, geleneksel Çin tıbbındaki 50 temel bitkiden biri olarak kabul edilir. Çin ve Burma’ya özgü herdem yeşil bir ağaçtır. Sinameki, genellikle Çin tarçını olarak bilinir ve bilimsel adı  Cinnamomum cassia’dır. Sinameki yağı veya sinameki kabuk yağı, sinameki kabuğunun, yaprakların ve dalların buharla damıtılmasından elde edilir. Sinameki, gerçek tarçınla benzerdir ve bazı tarçın faydalarını ve kullanımlarını taklit eder. Her iki bitkide aynı botanik aileden gelirler ve ikisinin de baharatlı, ılık bir aroması vardır.  Sinameki otu, ilaç sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayurveda olarak bilinen Hindistan tıp sisteminde, bu bitki, termojenik, temizleyici, balgam söktürücü ve idrar söktürücü olarak belgelenmiştir ve ülser semptomları, öksürük, şişkinlik, dispepsi, adet problemleri ve tüberküloz tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca, bronşit ve aneminin doğal bir tedavisidir ve kabızlığın giderilmesi için de kullanılır.

Sinameki yağı, temizlik ve yemek pişirmek için kullanılabilir. Bu güçlü yağı kullanmanın sağlığa faydaları gerçekten şaşırtıcıdır. Sinameki yağının bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinir, tüm vücudun düzgün çalışmasına yardımcı olur, sağlıklı ve kaliteli bir sindirim sistemine yardımcı olur ve kan dolaşımını düzenler. Sinameki yağı ayrıca doğal bir antidepresandır ve yıllardır cesaret ve özgüven duygusu oluşturmak için kullanılmıştır.

Sinameki Otu

Sinameki Bileşenleri Nelerdir?

Sinameki, Hindistan, Endonezya, Laos, Malezya, Tayvan, Tayland ve Vietnam dâhil olmak üzere güney ve doğu Asya’da yetiştirilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Hindistan’da kullanılan en yaygın baharat türüdür. Sinameki, yaklaşık 32 metre boyunda büyüyen cinnamomum ailesinin yaprak dökmeyen bir ağacıdır. Kabuğu gri renkte, yaprakları sert ve uzundur. Sinameki kabuğu, şekerleme, tatlılar, hamur işleri ve et için bir lezzetlendirici madde olarak kullanılır. Sinameki yağının ana bileşenleri benzaldehit, chavicol, sinamik aldehit, sinnamil asetat ve linalool’dur. Özellikle flavonoidler ve antioksidan polifenolik bileşiklerin serbest radikallerin oluşumunu bertaraf ettiği, kanser ve diyabet gibi hastalık süreçlerini iyileştirmede büyük potansiyele sahip oldukları bilinmektedir.

Sinameki Yağının Faydaları Nelerdir?

Sinameki yağının faydaları arasında ishali durdurması, içeriğinde antifungal özellikler bulundurması ve harika bir dolaşım düzenleyici olması bulunur. Şimdi sinameki yağının faydaları neler yakından inceleyelim;

Sinameki Yağı İshal İçin Doğal Bir Çözümdür

İshal, sindirim sisteminden atılması gereken toksinlere karşı vücudun, doğal bir reaksiyonudur. Sinameki yağı mükemmel bir anti-ishal maddesidir ve ishal ataklarını kısa sürede durdurur. Açıkçası, birçok insanın  sindirim sorunları var ve bu sorunların çoğu bugün çok popüler olan işlenmiş yiyecekler ve insanların günlük olarak yaşadıkları tipik stres seviyelerinden kaynaklanıyor. Neyse ki, sindirimi düzenlemenin doğal yolları var. Sinameki yağı, ishale yol açan mikroorganizmaları öldürür ve lif içeriği ile dışkıyı sertleştirmeye yardımcı olur. İshalin nedenleri değişkenlik gösterir, ancak çoğu zaman nedenler dehidratasyon, viral bir mide gribi veya enfeksiyondur (zararlı parazit veya bakteri içeren bir gıda yemenin sonucu olarak) ve hatta sinirlerdir. Ayrıca, vücuttaki iltihaplanmalar da ishal gibi sindirim sorunlarına yol açar. Sinameki yağı, bakteri ve mantar öldürücü, vücudu yatıştırıcı ve iltihap önleyici özellikleri nedeniyle ishali hafifletmenin doğal bir yoludur.

Sinameki Yağı Kan Dolaşımını Düzenler

Sinameki yağı, kanın, vücuttaki dolaşımını arttırmak için uygun miktarda besin ve oksijen almanızı sağlar. Sinameki yağı, kan dolaşımını arttırır, vücutta sıcaklık hissi yaratır, ağrıyı hafifletir, hastalığa neden olan iltihabı azaltır ve idrara çıkma oranını arttırarak vücudun, toksinleri dışarı atmasını sağlar. Örneğin, kas ağrıları, zayıf dolaşım, artan fiziksel aktivite, stres, beslenme yetersizlikleri, hormonal değişiklikler ve dehidrasyondan kaynaklanır. Kas ağrılarının olduğu en yaygın bölgelere bel, boyun ve bacaklardır. Sinameki yağı kan dolaşımını uyardığından ve antienflamatuar bir ajan olarak çalıştığından, doğal kas ağrısı tedavisi olarak işlev görür. Ayrıca kan dolaşımını iyileştirdiği için inme ve kalp krizi riski ciddi oranda azalır.

Sinameki Yağı Adet Belirtilerini  (Regl) Hafifletir

Sinameki yağı, engellenen adet yollarını açmaya yardımcı olur. Bu nedenle menstrüasyon sırasında sık görülen krampları rahatlatır ve adet döngüsünü düzenli tutar. Ayrıca adet öncesi kramplar, baş ağrısı, yorgunluk, kas ağrıları, huysuzluk ve şişkinlik gibi adet semptomlarını da giderir. Sinameki yağının düzensiz dönemler ve ağrılı semptomlarla mücadele etmesine izin veren emenagog, analjezik ve ağrı giderici özellikleridir. Sinameki yağı ayrıca, mide bulantısı için doğal bir çare olarak bilinen ve kusmuk oluşumunu azaltmaya yardımcı olan antiemetik bir yağdır. Bu özellik, adet öncesi ve adet sırasında veya mide bulantısı hissettiğinizde yardımcı olabilir. Enflamasyonu (iltihabı), şişmeyi azaltması ve ısınma etkisiyle vücudu ve zihni gevşetmesi nedeniyle sinameki yağı, istenmeyen adet belirtileri için mükemmel bir tedavi yöntemidir.

Sinameki Yağı Artriti Tedavi Eder

2030 yılında, sert, ağrılı, taşınması zor eklemler ve kemiklerle karakterize bir hastalık olan artrite yakalanacak kişilerin 18 yaşından büyük ve 18 milyonun üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Artrit eklemlerde şişlik ve ağrıya neden olduğundan, sinameki yağının antienflamatuar özellikleri, artrit semptomlarını doğal olarak azaltır. Sinameki yağı sadece artrit semptomlarını gidermekle kalmaz, aynı zamanda tüm vücut fonksiyonlarını ve sistemlerini de etkiler.

Not: Ayrıca romatoid artrit tedavisi ve romatoid artrit belirtileri adlı makalemize göz atmanızı öneririz.

Sinameki Yağı Doğal Bir Antidepresandır

Sinameki yağı, stresi giderme gücüne sahip, vücudu sıcak ve huzurlu hissettiren etkili bir antidepresandır. Sinameki yağı, stres kaynaklı davranışları ve koşulları azalttığı bilinen bir bileşen olan sinnamik aldehit içerir. Stres ve kaygı çoğu insanın düşündüğünden çok daha büyük bir etkiye sahiptir. Vücudun her sistemini etkileyebilir, günlük işlevlerinize zarar verebilir ve kronikleşen stres, yaşam kalitenizi adeta öldürebilir. 2 veya 3 damla sinameki yağı soluyarak veya odanızda yayarak sinirlerinizi rahatlatır ve vücudunuzun düzgün çalışmasına izin verir.

Sinameki Yağı Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Sinameki yağı, bir antimikrobiyal ve antiviral ajandır. Ayrıca yüksek ateşe neden olan enfeksiyonlarla savaşan bir febrifüj olarak da çalışır. Bu güçlü yağ, üretra, kolon, böbrekler ve idrar yollarını mikrobiyal büyüme ve enfeksiyonlardan korur. Ayrıca vücudu viral hastalıklardan, grip, öksürük ve soğuk algınlığı gibi durumlardan korur. Sinameki yağının vücut üzerinde rahatlatıcı etkisi vardır, bu nedenle gerginliği azaltır, iltihaplanma ve ateşe neden olan enfeksiyonları öldürerek vücut ısısını düşürür. Aynı zamanda, uyarıcı olarak da çalışır, beyninizi tetikte tutar ve bedensel işlevleri etkinleştirir. (Gribe iyi gelen bitkisel yağlar adlı makalemize de göz atabilirsiniz)

Sinameki Yağı Bakterilerle Savaşır

Sinameki yağı, vücudu tehlikeli enfeksiyonlardan koruyan bir antimikrobiyal ve antibakteriyel maddedir.

Sinameki Yağı Sıkılaştırıcıdır, Sivilceyi Ve Akneyi Tedavi Eder

Sinameki yağının, sıkılaştırıcı özelliklerinden dolayı, boğaz ağrısı, dış ve uterin kanama, peptik ülser ve ishali tedavi eder. Mukoza zarının veya hasarlı dokuların sıkılaşmasına neden olur. Sinameki yağının sıkılaştırıcı özellikleri ayrıca, cilt ve saç sağlığı için de oldukça fayda sağlar. Cildi korur, sivilceleri doğal olarak tedavi eder, kesik ve yaraları iyileştirir, döküntüleri giderir ve cilt tahrişlerini tedavi eder. Ayrıca saç köklerini ve diş etlerini güçlendirir. Kasları da sıkılaştırır.

Sinameki Yağı Doğal Bir Böcek Kovucudur

Sinameki yağı doğal ve etkili bir sivrisinek ve haşere kovucudur.

Sinameki Yağı Şeker Hastalığına İyi Gelir

Sinameki yağı, kan şekeri seviyesini düşürerek diyabeti doğal olarak tedavi etme becerisine sahiptir. 30 günlük sinameki tedavisinden sonra kandaki glikoz, glikosile edilmiş hemoglobin ve glukoneojenik enzimler önemli ölçüde azalırken, plazma insülini, hemoglobin ve heksokinaz aktivitesi artar. Sinameki yağı, Tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan glibenclamid kadar etkilidir.

Sinameki Yağı Nasıl Kullanılır?

Sinameki yağı, tarçın yağıyla aynı şekilde kullanılabilir. Sinameki yağı tüketirken, küçük dozlarla (bir veya iki damla) başlayın ve oradan yukarı doğru ilerleyin. Çay, kahve ve baharatlı yemeklerle mükemmel uyum gösteren baharatlı ve sıcak bir lezzet sunar. İşte evde deneyebileceğiniz bazı sinameki yağı kullanımları:

  • Soğuk algınlığı ve grip tedavisi için 2-3 damla sinameki yağını odanızda yayın veya yağı günde iki defa soluyun.
  • Sindirim sağlığı için, ayak veya karın bölgelerine 2-3 damla sinameki yağı döküp masaj yapabilirsiniz.
  • Mantar enfeksiyonunu öldürmek için, günde iki defa eşit miktarda taşıyıcı (zeytinyağı gibi) yağ ile 1-2 damla sinameki yağını karıştırıp seyreltin. Hasarlı bölgelere uygulayabilirsiniz.
  • Moralinizi yükseltmek için, sinameki yağı soluyabilirsiniz veya yağ ile ılık bir banyo yapabilirsiniz.
  • Mide bulantısını tedavi etmek ve kusmaktan kaçınmak için, mendil içine 3-5 damla sinameki yağı sürün ve mide bulantısı hissettiğinizde kokuyu soluyun.
  • Dâhili kullanım için, bir damla sinameki yağı gibi küçük bir miktarla başlayın ve kahvenize, çayınıza veya sıcak ve baharatlı bir tada sahip herhangi bir yemeğe ekleyebilirsiniz.

Sinameki Yağının Yan Etkileri ve Olası Etkileşimi Nelerdir?

Sinameki yağı topikal ve dâhili kullanım için güvenlidir. Hamilelikte bu yağdan kaçınılmalıdır. Çünkü ciltte ve mukozada tahriş ve hassasiyete neden olabilir. Aynı zamanda süt salgısını azaltabilir, bu nedenle emziren anneler için de önerilmez. Çok miktarda bu yağdan alınması, bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir. Yağ, büyük miktarda kumarin adı verilen kimyasal madde içerir ve bazı insanlar kumarin’e karşı duyarlıdır. Sinameki yağı, cilde uygulandığında, bazen cildin tahriş olmasına ve ciltte alerjik reaksiyonlara neden olabilir, bu nedenle yağı hassas cilde sahipseniz dikkatli kullanın. Sinameki yağı kan şekerini ciddi düzeyde azaltabilir, bu nedenle diyabet ilaçları ile birlikte sinameki yağının alınması kan şekerinizin çok düşmesine neden olacaktır. Her ikisini de kullandıysanız kan şekerinizi yakından izleyin. Çok büyük dozlarda alınması, özellikle mevcut karaciğer hastalığı olan kişilerde, karaciğere zarar verebilir. Karaciğere zarar verebilecek bir ilaç kullanıyorsanız, çok miktarda bu yağdan kullanmayın. Son olarak kronik bir hastalığınız varsa mutlaka doktorunuza danışarak kullanın.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın