YEŞİL ELMANIN İNANILMASI GÜÇ FAYDALARI

Bu makalemizde yeşil elmanın faydaları neler, yeşil elmanın cilde faydaları neler ve yeşil elmanın saça faydaları neler gibi konulardan bahsedeceğiz.

Yeşil elmanın faydalarına, “Günde 1 adet yeşil elma yemek doktoru uzak tutar” sözüyle makalemize başlıyoruz. Elmalar, tabiat ananın en egzotik ve muhteşem meyvelerden sadece biridir. Her insanın günlük olarak alması gereken birçok temel besin ve vitamin içerirler. Elma çeşitlerinden biri olan yeşil elma uzun zamandan beri en sağlıklı meyvelerden biri olarak kabul ediliyor. Doğal olarak proteinler, vitaminler, mineraller ve lifler gibi çeşitli temel besinlerle doludur. Bu özelliklerinden dolayı yeşil elma, sindirim bozukluklarından rahatlama sağlamada, kandaki kolesterol ve BP’yi düşürmede, kan şekeri seviyelerini dengelemede ve iştahı iyileştirmede çok etkili olduğu bilinmektedir. Şimdi yeşil elmanın faydaları neler onlara bakalım;

Yeşil Elmanın 25 Faydası
İçindekiler gizle

Yeşil Elmanın Faydaları Nelerdir?

Yeşil elma inanılması güç özellikler taşır. Şimdi yeşil elmanın faydaları neler yakından inceleyelim;

Yeşil Elma İçerisinde Yüksek Fiber İçeriği Bulundurur

Yeşil elma, vücut sistemini temizleyen ve metabolizmayı artıran çok miktarda lif içerir. Bu nedenle, serbest bağırsak hareketlerine de yardımcı olur. Kabuğuyla beraber yeşil elma yemeniz her zaman tavsiye edilir. Bağırsaklarınız ve vücut sisteminiz ne kadar temiz olursa, o kadar mutlu ve sağlıklı olursunuz.

Yeşil Elma Yüksek Oranda Mineraller Taşır

Yeşil elmanın, içerdiği mineraller, demir, çinko, bakır, manganez, potasyum vb. minerallerdir ve insan sağlığı için bu mineraller oldukça önem taşır. Yeşil elmada bulunan demir, kandaki oksijen seviyesini yükseltmeye ve metabolizma hızını arttırmaya yardım eder.

Yeşil Elma Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kilo söz konusu olduğunda akla ilk gelen yeşil elma kilo verimi için harika bir besindir. Diyet ve düzenli olarak spor yapan giden kişiler her gün birer yeşil elma tüketmelidirler. Aynı zamanda bu meyve, kan damarlarındaki yağları toplar, felç olasılığını önler, kalbe doğru kan akışını sağlamaya yardımcı olur.

Yeşil Elma Cilt Kanserini Önler

Yeşil elma, serbest radikallerin cilt hücrelerine zarar vermesini önlemeye yardımcı olan ve böylece cilt kanseri riskini azaltan C Vitamini içerir.

Yeşil Elma Yüksek Miktarda Antioksidan İçerir

Yeşil elma, hücre yenilenmesine yardımcı olan antioksidanlar içerir. Bu durum, aynı zamanda sağlıklı ve ışıldayan cildinizi korumanıza da yardımcı olur. Antioksidanlar ayrıca karaciğerinizi korur ve düzgün çalışmasını sağlar.

Yeşil Elma Alzheimerı Önler

Her gün 1 adet yeşil elma yemek, alzheimer gibi yaşlılık nörolojik bozuklukları önler.

Yeşil Elma Astımı Önler

Düzenli olarak yeşil elma tüketilmesi, aşırı duyarlı bir alerjik hastalık olan astım riskini önler.

Yeşil Elma Diyabeti (Şeker Hastalığını) Önler

Yeşil elma, diyabeti önler. Diyabet semptomlarını da azaltır.

Yeşil Elma A, B ve C Vitamini Açısından Oldukça Zengindir

Yeşil elma, vücudu, serbest radikallerin zararlı etkilerinden korumasının yanı sıra, A, B ve C Vitaminleri bakımından da oldukça zengindir. Aynı zamanda parlayan cildi de içeriden korur.

Yeşil Elma Doğal Bir Detoksizatördür

Yeşil elma, karaciğerinizi, böbrek ve sindirim sisteminizi toksinlerden ve zararlı elementlerden uzak tutar. Yeşil elma ayrıca kabızlık probleminden arınmış olmanızı da sağlar. Bu meyvedeki yüksek lif içeriği de kolon kanseri gelişme riskini olabildiğince düşürür.

Yeşil Elma Metabolizmayı Hızlandırır

Bu meyve, bakır, demir, potasyum ve manganez gibi çok çeşitli minerallerin hazinesidir. Tüm bu unsurlar sizi sağlıklı tutmak için büyük bir rol oynamaktadır. Özellikle demirin, metabolizmayı hızlandıran oksijenin daha iyi emilmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. (Metabolizma Nasıl Hızlandırılır– 32 Etkili Yol adlı makalemizi incelemenizi öneririz)

Yeşil Elma Karaciğeri Korur

Bu meyve, doğal bir detoksifiye edici ajan olmasının yanı sıra, yeşil elma suyunun, iyi miktarlarda antioksidanlara sahip olduğu da bilinmektedir. Bu antioksidanlar, serbest radikallerin karaciğere zarar vermesini önler. Bu da çeşitli karaciğer koşullarından korur ve karaciğerinizin düzgün çalışmasını sağlar.

Yeşil Elma İltihapları Yok Eder

Yeşil elma suyu, yukarıda belirtildiği gibi, yüksek miktarda antioksidan içerir. Bu antioksidanlar, vücudunuzun, romatizma ve artrit gibi oksidatif stresin yol açtığı ağrılı enflamatuar koşullardan korunmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalar, bu tür enflamatuar hastalıklardan muzdarip yaşlı vatandaşların yeşil elma suyu içmesi gerektiğini göstermektedir.

Yeşil Elma Akciğerlere İyi Gelir

Yapılan araştırmalar, yeşil elma suyunun düzenli kullanımının, astımın başlamasıyla ilişkili riski %23 oranında azaltabildiğini göstermektedir. Düzenli olarak sigara içenler, tıkanmış olan akciğerlerinin açılması için mutlaka bu meyveyi veya suyunu tüketmelidirler.

Yeşil Elma Göz Sağlığına İyi Gelir

Yeşil elma suyu çeşitli vitaminlerin kaynağıdır. Bu meyve suyunda bulunan A vitaminin görmeyi güçlendirme ve iyileştirme potansiyeline sahip olduğu bilinmektedir.

Yeşil Elma Kanın Pıhtılaşmasına İyi Gelir

Yeşil elma suyu, kanın pıhtılaşmasına yardımcı element olan potansiyel bir K vitamini kaynağıdır. Bu suyu içen kişilerde daha iyi bir yara onarımı ve iyileşme potansiyeli vardır. Adet dönemleri aşırı ağır olan kadınlar, kanamayı kontrol altına almak için bu içeceği de kullanabilirler.

Yeşil Elma İle Sağlıklı Ve Güçlü Kemikler

Yeşil elma, kemikleri ve dişleri güçlendirmek ve sağlıklı tutmak için gerekli olan zengin bir kalsiyum varlığına sahiptir. Özellikle menopoz dönemlerindeki kadınlar, osteoporozu önlemek için öğünlerine mutlaka bu meyveyi dâhil etmelidir.

Yeşil Elmanın Cilde Faydaları Nelerdir?

Yeşil elma, mükemmel bir güzellik arttırıcıdır. Çok sayıda cilt bakımı ve saç bakımı faydaları yeşil elmalar ile ilişkilidir. Şimdi de yeşil elmanın cilde faydaları neler inceleyelim;

Yeşil Elma Yaşlanma Karşıtı Bir Meyvedir

Vitamin A, C ve yeşil elmanın suyunda bulunan fenoller gibi antioksidanlar erken yaşlanmayı geciktirmede büyük rol oynar. Vücutta bulunan serbest radikaller, kırışıklıkların, ince çizgilerin ve siyah noktaların erken başlamasına neden olur. Bu antioksidan bakımından zengin meyvenin düzenli kullanımı, vücudun bu serbest radikallerle savaşmasına ve kontrol etmesine yardımcı olur, hatta daha da iyisi, cilde olan zararları da ortadan kaldırır.

Yeşil Elma Cilt Dokusunu Onarır

Yeşil elma kullanımını içeren yüz maskesi cildinizi derinlemesine nemlendirir ve cildinizin genel dokusunu onarıp, kırışıklıkların görünümünü gidermeye yardımcı olur. Cildinizin nem seviyesini artırmak için yeşil elmadan yardım alabilirsiniz. Cildin kurumasını önlemek için bu meyveyi tüketebilir ve hatta yüz yıkama olarak da kullanabilirsiniz.

Yeşil Elma Cildi Besler

Yoğun vitamin içeriği sayesinde yeşil elma, cildinizi korumaya yardımcı olur ve cildiniz üzerinde mükemmel beyazlatma ve besleyici etkilere sahiptir. Çeşitli vitamin ve minerallerle birlikte, bu meyveyi cilt bakım ürünlerinize dâhil edebilirsiniz. Kollajen ve elastin proteinleri, cildi besler ve derinden onarır. Bu meyve kollajen ve elastini uyarır.

Yeşil Elma Olası Cilt Hastalıklarını Önler

Çoğu zaman, beslenmenin yetersizliği, cildi, egzama ve kanser de dâhil olmak üzere çeşitli cilt bozuklukları riski altında bırakır. Yeşil elma, cildin gerekli besin seviyelerini almasını sağlar. Ayrıca çeşitli cilt sorunlarına karşı da yüksek oranda koruma sağlar.

Yeşil Elma Sivilce Ve Akneyi Büyük Oranda Önler

Yeşil elma da oldukça etkili bir akne ve sivilce önleyici tedavi yöntemidir. Düzenli olarak yeşil elma tüketimi sivilceleri kontrol etmenize ve önlemenize yardımcı olur.

Yeşil Elma Koyu Gözaltı Torbalarını Ortadan Kaldırır

Göz çevresindeki şişlik ve koyu kahverengi veya mor halkalar cildinizin yaşlandığının veya sağlıksız olduğunun belirtileridir. Taze yeşil elma suyunun topikal uygulamasının yanı sıra direkt tüketiminin bu istenmeyen değişiklikler üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bilinmektedir.

Yeşil Elmanın Saça Faydaları Nelerdir?

Yeşil elma sadece cildimiz için değil saçlarımız için de oldukça faydalıdır. İşte sizlere son olarak da yeşil elmanın saça faydaları neler ve yeşil elma saça iyi gelir mi konularından bahsedeceğiz.

Yeşil Elma Kepek Sorununu Ortadan Kaldırır

Yeşil elmanın yaprakları ve kendisiyle oluşturulan bir macun, kepeklenmeyi gidermek için harikalar yaratmaktadır. Bu macunu şampuan olarak kullanmalısınız. Yeşil elma suyu da düzenli olarak kafa derisi üzerine masaj yapılırsa aynı etkilere sahiptir.

Yeşil Elma İnanılmaz Bir Şekilde Saçları Güçlendirir

Cazip bir dizi vitamin ve mineral ile birlikte, yeşil elma suyu da, saçlarınızı güçlendirmek için uygulayabileceğiniz potansiyel bir doğal çözümdür. Bununla birlikte, saçlarınızın dökülmesinin kontrol altında olmasını da sağlar. Ayrıca, bu meyve suyunun düzenli kullanımının da saç uzamasını hızlandırdığı bilinmektedir. Kısacası, yeşil elma suyunun kullanılması uzun, güçlü ve dolgun saçlara sahip olunmasını sağlar.

Sağlıklı Yeşil Elma Nasıl Seçilir ve Muhafaza Edilir?

Yeşil elma, oldukça hassas bir meyvedir. Seçilmesi ve saklanmasında da dikkatli olunması gerekir. Aşağıda yeşil elmanın nasıl seçileceği ve saklanacağı konusunda bazı ipuçları vereceğiz.

Yeşil Elma Nasıl Seçilir?

Yeşil elma satın alırken sert, parlak renkli, hasar görmemiş ve orta büyüklükte olanları tercih etmenizi öneririz.

Yeşil Elma Nasıl Muhafaza Edilir?

Yeşil elmayı muhafaza etmek için en iyi yer buzdolabıdır. Elmaları fileli plastik bir torbaya sarın ve üzerine su serptikten sonra buzdolabınızın en soğuk alanına koyun. Bu şekilde elmalar neredeyse 2 ile 3 hafta taze kalacaktır. Normal oda sıcaklığı, yeşil elmaları kısa süreliğine depolamak için de uygun olabilir.

Bazı Faydalı İpuçları

Yeşil elmalar ile farklı tarifler yapmak eğlenceli olabilir! Elmaları doğru şekilde pişirmeniz şartıyla, sadece lezzetli değil aynı zamanda sağlıklılar.

Yeşil elma meyve kullanımı hakkında bazı yararlı ipuçları:

  • Yeşil elma, etilen denilen doğal bir gaza sahip olduğu için diğer meyvelerin olgunlaşma sürecini hızlandırabilir. Meyvenin bu faydasını kullanmak için, olgunlaşmamış meyvelerle birlikte plastik bir torbaya sarabilirsiniz.
  • Yeşil elmalar çeşitli şekillerde tüketilebilir.  Soyulmuş veya soyulmamış olarak yenilebilir. Turta yapabilir ya da tatlı ve dondurmalarınıza ekleyebilirsiniz. En iyi yol, yeşil elmayı bir bütün meyve olarak tüketmektir, bu şekilde tüm doğal besinleri korur.
Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın