Armutun Faydaları Nelerdir? (Tam 30 Özellik)

Bu makalemizde armutun faydaları neler ve özellikleri gibi konulara değineceğiz. Bu sulu ve tatlı meyveyi, kim sevmez? Armut, özellikle çocuklar için lif bakımından zengin meyve suları ile ihtiyaç duyulan rahatlamayı sağlar. Armut, çok fazla lif içeriğine sahiptir ve içerisinde bulunan antioksidanlar, bağışıklık sistemini geliştiren birçok sağlık sorununa karşı savaşmaya yardımcı olur. Armut, yüksek lif içeriği, yaşamsal besinleri ve mineralleri nedeniyle vücudun genel sağlığı için mükemmeldir. Armutun faydalarını görmek için her gün 1 adet armut tüketilmelidir.

Armutun Faydaları Nelerdir?

Şimdi sizlere armutun tam 30 faydasından bahsedeceğiz. Hazır olun, başlıyoruz J ;

Armut Serbest Radikallere Karşı Savaşır

Armutta bulunan C vitamini, K vitamini ve bakır, vücut hücrelerine zarar veren serbest radikallere karşı savaşır.

Armut Kalp Hastalıklarını Önler

Armutun en iyi faydalarından biri vücuttaki kolesterolü azaltmasıdır ve böylece bizleri kalp hastalıklarından koruyan lif içerir. Armut gibi lif bakımından zengin yiyeceklerin günlük alımı, felç riskini de %50’ye kadar azaltabilir.

Armut Kanseri Önler

Armutta bulunan yüksek lif içeriği, kanserojen hücreleri yok ederek bağlanır ve kolon kanserini de önler. Günde 1 adet armut tüketmek, menopozdan sonra kadınlarda oluşabilecek meme kanseri riskini % 34’e kadar düşürür.

Armutta Hiçbir Alerjik Reaksiyon Bulunmaz

Armut, diğer meyvelerle karşılaştırıldığında, yenildiği zaman alerjenik reaksiyon şansı diğerlerine göre çok daha azdır ve bu nedenle bebeklere verilebilecek birkaç meyveden biridir.

Armut Kan Şekeri Seviyesini Kontrol Eder

Hafif tatlı olmasına rağmen, düşük gliserin indeksi ve yüksek lif içeriği olan armut, kandaki şeker seviyelerinin kontrolüne yardımcı olur ve diyabeti önler.

Armut Bağışıklık Sistemini Artırır

Armuttaki, C vitamini ve bakır gibi yüksek antioksidan içeriği, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek çeşitli hastalıklara karşı mücadelede yardımcı olur.

Armut Osteoporozu Büyük Oranda Önler

Kemik sorunları bugünlerde oldukça fazla bir şekilde yaygındır. Kemikleri sağlıklı tutmak ve osteoporozu önlemek için vücudun pH değerini korumak ve günlük önerilen miktarda kalsiyum almak çok önemlidir. Vücudun pH’ı günlük olarak meyve ve sebze tüketerek korunabilir. Bor bakımından zengin armut, tüketilen kalsiyumun kolayca emilmesine yardımcı olur.

Armut Enerji Seviyesini Artırır

Armuttaki yüksek glikoz içeriği, kendinizi halsiz hissettiğinizde size anında enerji verir. Vücut tarafından çok hızlı bir şekilde emilir ve enerjiye dönüşür.

Armut Sindirimi Hızlandırır

Orta büyüklükte 1 adet armut, önerilen günlük lif alımının yaklaşık %20-25’ini içerir. Elyafı çözünmez olduğu için kolondan kolay bir şekilde hareket eder ve olası kolon poliplerini önler. Yüksek lif içeriği sindirime yardımcı olur ve iyileştirir.

Armut Hamilelik Semptomlarına Çok İyi Gelir

Folik asit, hamile bir kadının, bebeği, doğum kusurlarından uzak tutması için çok önemlidir. Armutta bulunan folik asit bu konuda size yardımcı olabilir ve hamilelik sırasında düzenli olarak kullanılması tavsiye edilir.

Sütten Kesilen Çocuklara Armut Verilmelidir

Sütten kesilen bebeklere her zaman armut vermeniz tavsiye edilir, çünkü armut, hipoalerjeniktir ve düşük asitli bir meyvedir. Bu yüzden sindirim ile ilgili herhangi bir problem yaratmaz. Armut soyulabilir, ısıtılabilir ve sonra saflaştırılabilir. Kabuğu da yenilebilir, ancak çocuklara zarar verebilecek sert kabukları olmamasına dikkat etmek de çok önemlidir. İshal olan çocuklara armut verilmemelidir.

Armut Safra Kesesi, Kolit, Artrit Ve Gut Gibi Sorunlara İyi Gelir

Armut, düzenli olarak tüketildiğinde, safra kesesi problemlerini, kolit, artrit ve gut oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Armut Kan Basıncını Düzenler

Anti-kanserojen glutation ve armutta bulunan antioksidanlar, kan basıncının kontrolüne yardımcı olur.

Armut Yüksek Ateşe İyi Gelir

Armut, soğuma etkisiyle birlikte yüksek ateşi kolayca iyileştirir.

Armut Enflamasyon (İltihap) Sorunlarını Ortadan Kaldırır

Armut, artrit iltihabı ve diğer problemleri azaltmaya yardımcı olan iltihap önleme özelliklerine sahiptir.

Armut Nefes Darlığına Çok İyi Gelir

Yaz aylarında, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde sıcaklık nedeniyle nefes darlığı oldukça yaygındır. Bu yüzden bu sıcak günlerde armut almanız önerilir.

Armut Boğaz Sorunlarını Çözer

Armut, boğaz problemlerini önler. Yani günde 1 adet armut yemek oldukça iyi gelecektir.

Armutun Cilde Faydaları Nelerdir?

Armutun Cilde Faydaları Nelerdir?

Şimdide armutun cilde faydaları neler ona bakalım. İlginç ve bir o kadarda etkileyici özelliklere mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz;

Armut Olası Cilt Hasarını Önler

Armut, cildimizi pürüzsüz ve yumuşak tutmada çok önemli bir rol oynayan diyet lifleriyle doludur. Şekerin, kan dolaşımına boşalmasını yavaşlatır ve sık sık görülen şeker toplanmaları nedeniyle cilt kollajeninin (belirli bir protein türünün) zarar görmesini önler. Sonuç olarak armut yiyerek, pürüzsüz bir cilt ve dolgun bir görünüm elde ediyoruz.

Armut Kırışıklıkları Uzak Tutar

Yaşlanmadan uzak durmak için günlük armut tüketin.  Armut, C vitamini bakımından oldukça zengindir ve armutta süper etkili bir antioksidanlar, K vitamini ve bakır bulunur. Bütün bu elementler zararlı serbest radikallerle savaşır ve böylece cilt hücrelerimizi ciddi hasarlardan korur. Sonuç olarak cildin renk değişmesini ve göz çevresinin yanı sıra dudak bölgesinde ince çizgiler oluşmasını da engellemeye yardımcı olur.

Armut Yağlı Cildi Tedavi Eder

Yağlı cildiniz varsa, armut, sizin için gerçekten faydalı olacaktır. Sadece 1 adet armutu, bal ile karıştırıp macun haline getirin. Bu macunu haftada 3 defa yüz maskesi olarak kullanın. Bu maske, cildinizde bulunan yağ bezlerinin aşırı salgılanmasını büyük ölçüde azaltacaktır.

Armut Akne Ve Sivilceyi Önler

Akne ve sivilceye eğilimli bir cilde sahipseniz, armuttan mutlaka yararlanın. Armutta yüksek derecede vitamin ve esansiyel mineraller bulunur. Bu meyve, bağışıklıklarınızı artırabilir ve vücudun iç organlarını çok daha güçlü hale getirir. Sonuç olarak, armut, sivilce, akne ve diğer tüm cilt enfeksiyonlarına karşı savaşabiliyor.

Armut Doğal Bir Cilt Nemlendiricisidir

Armut, sadece yağlı ciltler için değil aynı zamanda kuru ve lapa lapa ciltler için de oldukça faydalıdır. Cildin, normal su içeriğini dengelemeye yardımcı olan ve doğal nemini koruyan doğal nemlendiriciler içerir. Bu nedenle, bu meyvenin özü nemlendirici losyon yapımında yaygın olarak kullanılır. Düzenli armut suyu tüketimi de cildinizi, pürüzsüz hale getirir.

Armut Ciltteki Ölü Hücrelerden Arındırır

Bu meyvede bulunan doğal enzimler onu harika bir masaj maddesi yapar. Düzenli olarak kullandığınız yüz temizleme karışımınıza 1 adet armut ezip harmanlayın. Bu karışım, cildinizin yüzeysel tabakasında bulunan ölü cilt hücrelerinden kolayca kurtaracaktır ve cildinizi derinlemesine temizleyecektir.

Armut Doğal Bir Dudak Koruyucudur

Armut, dudaklarımız için de mükemmeldir. Armutta laktik asit bulunur. Meyvenin bu asit içeriği, dudaklarınızdaki hücreleri uzun süre sağlıklı ve nemli tutar. Böylece yumuşak, sağlıklı ve pürüzsüz bir dudak elde edersiniz.

Armutun Saça Faydaları Nelerdir?

Mucize meyve armut ciddi düzeyde saçlara fayda sağlar. Şimdi sizlere armutun saça faydaları neler ve ne gibi faydalar sağlar gibi önemli hususlardan bahsedeceğiz. Takipte kalın!

Armut Saçları Besler Ve Onarır

Armutun en mükemmel saç faydaları söz konusu olduğunda, listeye dâhil edilmesi gereken ilk özelliği, saçı sağlıklı ve besleyici hale getirme kabiliyetidir. Armut (özellikle olgunlaşan armutlar), saç köklerini ve saç derisini besleyen aynı zamanda sağlıklı hale getirmek için saçları nemlendiren, sorbitol veya glukitol adında doğal bir şeker içerir.

Armut Saçları Doğal Olarak Nemlendirir

Armutun nemlendirici özelliği saçlarımızın kuruluğunu azaltmada son derece faydalıdır. Dahası, doğal bir antioksidan olarak çalışan ve saç hücrelerinin sağlığını koruyarak saç tellerinin sağlıklı ve kalın tutulmasına yardımcı olan birçok C vitamini içerir.

Armut Saçları Doğal Olarak Parlaklaştırır

Donuk ve çekici olmayan saçlarınız için endişeleniyorsanız, armut size yardımcı olabilir. Yapmanız gereken tek şey, 1 adet taze ve olgun armutu, 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve su ile karıştırarak evinizde doğal bir saç maskesi hazırlamak. Bu yöntem ile donuk saçlarınız canlanacak ve parlaklığı harika bir şekilde geri kazanılacaktır.

Armutun Besin Değerleri Nelerdir?

PRENSİP BESİN DEĞERİ BKA YÜZDESİ
Enerji 58 Kcal % 3
Karbonhidratlar 13.81 g % 11
Protein 0,38 g <% 1
Toplam yağ 0,12 g % 0.5
Kolesterol 0 mg 0%
Diyet lifi 3.10 g % 8
VİTAMİNLER
Folat 7 µg % 2
Niasin 0.157 mg % 1
Pantotenik asit 0,048 mg % 1
Piridoksin 0,028 mg % 2
b 2 vitamini 0,025 mg % 2
tiamin 0,012 mg % 1
A vitamini 23 IU % 1
C vitamini 4.2 mg % 7
E vitamini 0,12 mg % 1
ELEKTROLİTLER
Potasyum 119 mg % 2.5
MİNERALLER
Kalsiyum 9 mg % 1
Bakır 0,082 mg % 9
Demir 0,17 mg % 2
Magnezyum 7 mg % 2
Manganez % 2
Fosfor 11 mg % 2
Çinko 0.10 mg % 1
BİTKİSEL BESİNLER
Kripto-ksantin-ß 2 µg
Lutein-zeaksantin 45 µg

 

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın