Gözlük İzi Olmaması İçin 10 Doğal Yol (2024’te En Etkili Yöntemler)

Bu makalemizde gözlük izi olmaması için neler yapılmalıdır ve gözlük izi nasıl geçer gibi birçok konuyu cevaplandıracağız. Gözlükler, yalnızca bir moda ifadesi olmakla kalmaz, aynı zamanda gözlerinizi korur ve vizyonunuzu geliştirir. Ancak, sürekli olarak gözlük kullanırsanız, sonunda burun ve gözlerin altında izler ortaya çıkabilir. Biz de bu makalemizde gözlük izi olmaması için neler yapılmalıdır ve gözlük izi nasıl geçer konularına değineceğiz.

1. Aloe Vera

Aloe vera, kozmetik özellikleri nedeniyle güzellik endüstrisinde son derece popülerdir. Derideki yara ve sivilce izlerini gidermek için hem içeride hem de dışarıda kullanılabilir. Bu özellik, gözlük izi olmaması için harika bir şekilde çalışır veya gözlük izlerinden kurtulmaya yardımcı olur.

Gözlük izlerinin olmaması için 1 adet aloe vera yaprağını kesin ve jelini çıkarın. Bu jeli, gözlük izi olabilecek yerlere uygulayın. 15 ile 20 dakika kurumaya bırakın veya bir gece bekletin. Jeli durulayın ve gerekirse bir nemlendirici uygulayın. Günde en az 1-2 defa bu uygulamayı yapın. Farkı kısa sürede göreceksiniz.

2. Patates: Gözlük İzi Olmaması İçin Etkili Yöntem

Patates, inanılmaz bir ağartma maddesidir. Bu özellik, cildin lekelerden arınmasına ve temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca gözlük izi olmaması için çok etkilidir.

1 adet çiğ patatesi rendeleyin. Rendelenmiş patatesin suyunu çıkarın ve sorun oluşabilecek alanlara uygulayın. 10-15 dakika kurumasını bekleyin. Su ile durulayın. Haftada 2-3 defa bunu uygulayabilirsiniz.

3. Salatalık

Salatalık, cildi yatıştırıcı olarak çok etkilidir ve birçok cilt bakım ürününde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kırışıklıklar ile güneş yanığının tedavisine ve cildin aydınlanmasına da yardımcı olabilir.

Gözlük izi olmaması için bu uygulama düzenli olarak yapılmalıdır. Her gece yatmadan önce 1 adet salatalığı yuvarlak bir şekilde kesin ve gözlük taktığınız bölgelere yerleştirin. Yavaş daireler şeklinde masaj yapın ve birkaç dakika sonra da durulayın. Salatalık uygulamasını istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Bunu yapmak ayrıca, gözlerinizi dinlendirecek ve rahatlatacaktır.

Gözlük İzi Olmaması İçin 10 Doğal Yol
Gözlük İzi Olmaması İçin 10 Doğal Yol

4. Limon Suyu

Gözlük izi olmaması için limon suyu kullanın. Limon suyundaki C vitamini, gözlük izi oluşmasını engeller ve var olan gözlük izinin kaybolmasını sağlar. Etkilenen bölgedeki cildin aydınlatılmasına da yardımcı olabilir. Bir miktar pamuğa limon suyu damlatın ve bunu sorunlu alanlara uygulayın.

10-15 dakika bekletin. Su ile durulayın. Limon suyunu her gün, duştan önce veya gece uyumadan önce uygulayabilirsiniz.

5. Gül Suyu

Gözlük izi olmaması için bu yöntemi tercih edin. Gül suyu, dünyadaki birçok kadının günlük cilt bakım rutininin bir parçasıdır. Yüzü anında yenileyebilen ve aydınlatabilen parlak bir doğal yüz toneridir. Gül suyunu, pamuğa damlatın ve ilgili alanlara uygulayın.

1 gece bekletin ve sabah durulayın. Her gün 2 defa burnunuza veya tüm yüzünüze gül suyu uygulayabilirsiniz. Duştan sonra sabahları ve yatmadan önce geceleri uygulayın. Gözlük izi nasıl geçer diye merak edenlerin mutlaka uygulaması gereken bir yöntemdir.

6. Bal

Bal, geleneksel olarak insanlar tarafından cilt bozukluklarını tedavi etmek ve yaraları onarmak için yıllardır kullanılmaktadır. Gözlük izi olmaması için birçok kişi bunu kullanıyor.

Bal ayrıca, doku onarımını destekler, yaraları tedavi eder, cildi aydınlatır ve nemlendirir. 1 çay kaşığı bal ile 1 çay kaşığı sütü küçük bir kâsede karıştırın. Karışımı, sorunlu bölgelere uygulayın ve 15 dakika bekletin. Su ile durulayın.

7. Portakal Kabuğu

Portakal kabuğu, bol miktarda krem, yüz maskesi ve masaj terapisinde ana bileşen olarak kullanılır. Gözlük izlerinin kaybolmasına yardımcı olabilecek cilt aydınlatıcı özelliklere sahiptir. 2 adet kurutulmuş portakal kabuğunu ince bir toz haline getirin. 1 yemek kaşığı sütü, bu toza ekleyin ve bir macun yapın.

Macunu burun üzerindeki sorunlu alanlara uygulayın. Yaklaşık 15 ile 20 dakika kurumasını bekleyin. Bunu soğuk suyla durulayın. Bu macunu, izleriniz yavaşça kaybolana kadar günde 1 defa uygulayabilirsiniz. Ayrıca gözlük izlerinin oluşmasını önlemek için ise haftada 1 defa aynı şekilde uygulama yapabilirsiniz.

8. Domates

Domates, ister içten ister dıştan kullanılsın, birden fazla sağlık yararı sunar. Domateslerde bulunan asitlerin cildi iyileştirdiği, ölü deri hücrelerini temizlediği, gözenekleri açtığı, cildi yumuşak ve parlak hale getirdiği bilinmektedir.

2 dilim taze domatesi yuvarlak bir şekilde kesin. Etkilenen bölgelere domates dilimlerini uygulayarak 1 dakika masaj yapın. 15 dakika kurumasını bekleyin. Su ile yıkayın. Bu rutini 15-20 gün boyunca her gün yapabilirsiniz.

9. Badem Yağı

Badem yağının, sivilce kırılmalarını önleyerek, pürüzlü cilt tonunu düzelterek, ten rengi ile koyu halkaları temizleyerek ve yaşlanma belirtilerini azaltarak kusursuz cildi desteklediği bilinmektedir. Ayrıca gözlük izi olmaması için bunu tercih edebilirsiniz.

Burun üzerinde veya kulak arkasında etkilenen bölgelerdeki alanlara birkaç damla badem yağı sürerek hafifçe masaj yapın. 1 gece bekletin ve sabah suyla durulayın.

10. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, toksinleri deriden uzaklaştıran, siğil ile olası cilt yaralarını temizleyen ve güneş yanığını gideren doğal bir büzücüdür. Bu özellikler, gözlük izlerinin oluşmamasını veya oluşan izlerine solmasına yardımcı olur.

1 bardak suya 1 çay kaşığı elma sirkesi dökerek karıştırın. Pamuklu bir top kullanarak, karışımı sorunlu bölgelere uygulayın. Yaklaşık 10-15 dakika bekletin ve sonra suyla durulayın.

Gözlük izlerinden kurtulmak veya gözlük izinin olmaması için yukarıdaki doğal ilaçların herhangi birini veya kombinasyonunu deneyin.

Gözlük İzinin Olmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

  • Yüzünüzde veya gözlüklerinizde oluşan kir, makyaj veya diğer kalıntıları temizlemek için gözlüklerinizi ve yüzünüzü düzenli olarak temizleyin.
  • Burunda kırmızı lekeler oluşmasına neden olan kuruluğu önlemek için düzenli olarak bir nemlendirici veya toner kullanın.
  • Gözlüklerinizin boyutunu ölçmek için göz doktorunuzu ziyaret edin.
  • Terliyken mümkünse gözlüklerinizi çıkarın veya buna uygun bir şekilde ayarlayın.
  • Gözlüğünüzü ara ara çıkarmaya çalışın. Bu durum, cildin nefes almasını sağlayacaktır.

Gözlük Neden Acıtır?

Görünümünüze iltifat etmek için mükemmel görünümlü bir çift gözlük bulmuş olabilirsiniz, ancak herhangi bir şekilde rahatsızlığa neden oluyorlarsa, bu durum, biraz sinir bozucu olabilir. İlk adım, yüzünüze uygun bir şekilde uygun olan bir profesyonel ile çalışmaktır. Burunda ağrı veya rahatsızlığın arkasındaki en büyük neden yanlış gözlük seçiminden kaynaklanmaktadır. Size uygun olmayan bir çift gözlük taktığınızda ortaya çıkabilecek bazı ağrı türleri şunlardır:

  • Burun Köprüsü Ağrısı: Bu ağrı türü, gözlükleriniz burun köprünüze düzgün oturmadığı zaman meydana gelir. Bu durum ayrıca, gözlükleriniz çok ağır olduğunda da olabilir.
  • Kulakların Arkasındaki Ağrı: Kulak arkasında zonklayıcı ağrı, gözlükleriniz başınız için çok küçük olduğunda ortaya çıkar. Derhal göz doktorunuzu ziyaret edin ve gözlüklerinizin tekrar ölçülmesini sağlayın.
  • Göz Yorgunluğuna Bağlı Baş Ağrısı: Bu durum, çok sık görülür ve gözlükleriniz reçeteye göre uygun şekilde yapılmazsa meydana gelir. Sorunun ne olduğunu öğrenmek için hemen bir göz muayenesi yapmalısınız.
5/5 - (1 vote)
Yorum yapın