İncirin Faydaları Nelerdir?

Bu makalemizde incirin faydaları neler, incirin cilde faydaları, incirin saça faydaları ve kuru incirin faydaları gibi konulara değineceğiz.

İncir, insanlar tarafından tüketilen en eski meyveler arasındadır. İncir, dut ailesi veya moraceae üyesi olan ficus ağacında yetişen meyvelerdir. Ficus cinsine aitler ve bilimsel isimleri ficus caricadır. İncir ağacı, yaprak döker ve 7-10 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir. Düz beyaz bir kabuğa sahiptir. İncir ağaçları, taze ve derin toprağı olan kuru ve güneşli bölgelerde yabani olarak yetişir. Ayrıca kayalık bölgelerde de yetişme eğilimindedirler ve daha az verimli topraklarda bile ayakta kalabilirler. İncir ağaçları 100 yıla kadar yaşayabilir ve ağacın yüksekliğini geçebilecek uzun ve kıvrımlı dallara sahiptir. İncir, Orta Doğu ve Batı Asya’ya özgüdür ve günümüzde artık dünya genelinde ekilmektedir. İncir, pek çok tek tohumlu meyvenin doruk noktasıdır ve 3-5 santimetre büyüklüğünde olabilir. Büyürken yeşil renk alırlar ve olgunlaştıklarında mor veya kahverengiye dönerler. İncir eşsiz bir tada ve dokuya sahiptir. Meyvenin pürüzsüzlüğü ve tohumlarının gevrekliği yemek için güzel bir kombinasyon oluşturur. Kuru incir yıl boyunca, taze incir ise Haziran-Eylül ayları arasında bulunur.

İçindekiler gizle

İncir Faydalı Mıdır?

İncir, sağlık için mükemmel faydalar sunar. Lif bakımından zengindir ve magnezyum, manganez, kalsiyum, bakır, potasyum, K ve B6 vitaminleri gibi birçok temel mineral taşır. Bununla beraber kuru incirin besin değeri, taze incirinkinden daha fazladır. Tek bir kuru incir, yumurta yemek kadar iyidir. Taze veya kurutulmuş incir, güçlü antioksidanlar bakımından zengindir. İncir, geleneksel tıbbın ana bir bileşenini oluşturur, çeşitli hastalık ve problemlere karşı koymak için kurutulmuş, macun formunda kullanılır veya topraklanır. Kısacası incirin faydaları ve incir yaprağının faydaları oldukça fazladır.

İncirin Besin Değeri

İncir, çeşitli temel besinlerin bir güç kaynağıdır. Bitki besinleri, antioksidanlar ve vitaminler bakımından zengindirler. Kuru incir, mineral ve vitaminlerde yoğunlaşmıştır. İncir, zengin bir doğal şeker ve çözülebilir lif kaynağıdır. Aşağıdaki beslenme şeması size incir hakkında bilmeniz gereken her şeyi gösterecektir.

PRENSİP BESİN DEĞERİ BKA YÜZDESİ
Enerji 74 Kcal % 4
Karbonhidratlar 19.18 g % 15
Protein 0.75 g % 1.5
Toplam yağ 0,30 g % 1
Kolesterol 0 mg 0%
Diyet lifi 2,9 g % 7
VİTAMİNLER
Folat 6 µg % 1.5
Niasin 0,400 mg % 2.5
Pantotenik asit 0.300 mg % 6
Piridoksin 0.113 mg % 9
B 2 vitamini 0,050 mg % 4
Tiamin 0.060 % 5
A vitamini 142 IU % 5
C vitamini 2 mg % 3
E vitamini 0.11 mg % 1
K vitamini 4,7 µg % 4
ELEKTROLİTLER
Sodyum 1 mg 0%
Potasyum 232 mg % 5
MİNERALLER
Kalsiyum 35 mg % 3.5
Bakır 0,070 mg % 8
Demir 0.37 mg % 5
Magnezyum 17 mg % 4
Manganez 0.128 mg % 5.5
Selenyum 0.2 µg <% 1
Çinko 0,15 mg % 1
BİTKİSEL BESİNLER
Karoten-ß 85 µg
Lutein-zeaksantin 9 µg

İncirin Faydaları Nelerdir?

Şimdi de incirin faydaları neler yakından inceleyelim;

İncir Sindirim Sağlığını Geliştirir

İncir, kabızlığı giderir ve genel sindirim sağlığını iyileştirir. Gece boyunca 2-3 incir suya batırın ve ertesi sabah onları balla tüketin, kabızlık gibi sıkıntılara da veda edebilirsiniz. Lif, sindirim için mükemmeldir ve incirler, sağlıklı bağırsak hareketine yardımcı olan ve kabızlığı gideren diyet lifi ile yüklenir. Dışkıya kütle ekler ve vücuttan düzgün geçişlerini sağlar. İncirdeki lif ayrıca, ishali de tedavi eder ve tüm sindirim sistemini rahatlatır. Yüksek lifli diyet, sindirim sisteminizi doğru bir şekilde ayarlamanız için ihtiyaç duyduğunuz özelliktir ve incir, kendinizi tok hissetmenizi sağlar ve sizi aşırı yemekten alıkoyar.

İncir Kalp Sağlığını Geliştirir

İncir, kanınızdaki trigliserit seviyesini azaltır ve kalp sağlığınızı iyileştirmeye katkıda bulunur. Trigliseritler, kanda kalp hastalıklarının önde gelen bir nedeni olan yağ parçacıklarıdır. Ayrıca incirdeki antioksidanlar, koroner arterleri tıkayan ve koroner kalp hastalığına neden olan vücuttaki serbest radikallerden kurtarır. İncir ayrıca, kalp hastalığı riskini azaltan fenoller, omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini içerir.

İncir Kolesterol Seviyelerini Düşürür

İncirlerde, kolesterol seviyelerini düşürdüğü bilinen ve çözünen bir lif olan pektin bulunur. İncirdeki lif, sindirim sisteminizdeki aşırı kolesterolü temizler ve onu gidermek için bağırsaklara taşır. İncir ayrıca, serotonin üretilmesinden sorumlu B6 vitaminini de içerir. Bu serotonin, ruh halinizi yükseltir ve kolesterolü düşürür. Kuru incir, vücuttaki doğal kolesterol sentezini azaltan omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini ve fitosterolleri içerdiklerinden genel kolesterolü düşürür. Kuru incirin faydaları arasında en etkileyici olan da kolesterolü dengelemesidir.

İncir Kolon Kanserini Önler

Düzenli olarak incir tüketimi, kolon kanseri riskini azaltabilir. İncirdeki lif, vücuttaki atıkların hızla giderilmesine yardımcı olur, bu da kolon kanserinin önlenmesi için iyi çalışır. İncirdeki çok sayıda tohum, kolondaki atıkları ve mukusları toplayan ve temizleyen yüksek miktarda müsin içerir.

İncir Anemiyi Tedavi Eder

Vücutta demir eksikliği, anemiye neden olabilir. Kuru incir, hemoglobinin önemli bir bileşeni olan demir içerir. Kuru incirlerin, kandaki hemoglobin seviyelerini arttırdığı bulunmuştur. Büyüyen çocuklar, ergenler, adet gören ve hamile kadınlar, özellikle komplikasyonları önlemek için demir seviyelerini izlemelidir. Ayrıca hastaysanız veya ameliyat olmuşsanız, vücudunuzdaki demir seviyesini arttırmak ve problemi etkin bir şekilde ele almak için diyetinize incir ekleyin.

İncir Diyabetik Hastalarda Düşük Şeker Düzeyleri Sağlar

Sadece meyvesi değil, incir yapraklarının da sağlığınız için faydaları vardır. İncir yaprakları, kan şekeri seviyelerinizi düzenlemeye yardımcı olan harika özelliklere sahiptir. Bir araştırmaya göre, incir yapraklarını da içeren diyet insüline bağımlı diyabetiklerde yemek sonrası kan şekeri artışının kontrol altına alınmasına yardımcı olmuştur. İncir yapraklarını çay şeklinde tüketebilirsiniz. 4-5 incir yaprağını süzülmüş suda kaynatıp çay olarak içebilirsiniz. Ayrıca incir yapraklarını kurutup tozunu almak için öğütebilirsiniz. Bu tozdan iki çorba kaşığı bir litre suya ekleyin ve kaynatın. İncir yaprağının faydaları tabi ki bunlarla sınırlı değildir.

İncir Meme Kanserini Önler

İncir, en fazla miktarda lif içeren meyveler arasındadır. Ayrıca ergenlik döneminde ve erken erişkinlik döneminde daha fazla diyet lifi tüketen kadınların meme kanserine yakalanma riskinin daha düşük olduğu bulunmuştur. Yüksek lif alımı, menopoz başlamadan önce %16 daha düşük genel meme kanseri riski ve %24 daha düşük meme kanseri riski ile ilişkilendirilmiştir. İncir özleri ve kuru incirlerin, menopoz sonrası meme kanserini önlemede yardımcı olan elementler içerdiği bilinmektedir.

İncir Kemikleri Güçlendirir

İncirlerde hepsi kemik sağlığına yardımcı olan kalsiyum, potasyum ve magnezyum bulunur. İncir, kemik yoğunluğunu arttırır ve yaşlandıkça başlayan kemik parçalanmalarını azaltır. Kalsiyum, sağlıklı kemiklerin korunmasında çok önemlidir ve incir bunun en iyi kaynaklarından biridir. İncir, yüksek tuzlu diyetlerin neden olduğu artmış idrar kalsiyum kaybını önleyen potasyum içermektedir. Bu kemiklerin incelmesini engeller.

İncir Antioksidanlar Açısından Zengin Bir Meyvedir

İncir, antioksidanların güç kaynağıdır, vücudunuzdaki serbest radikalleri etkisiz hale getirir ve hastalıklarla savaşır. İncir, fenolik antioksidanların zengin bir kaynağıdır. İncirdeki antioksidanlar, lipoproteinleri plazmada zenginleştirir ve onları daha fazla oksidasyondan korur.

İncir Yüksek Tansiyonu Düzenler

Araştırmalar, günlük diyetinize incir eklemenin kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. İncirdeki lif, yüksek tansiyon riskini azaltırken, incirlerin potasyum içeriği korunmasına yardımcı olur. Potasyum dışında, incirdeki omega 3’ler ve omega 6’lar da kan basıncının korunmasına yardımcı olurlar.

İncir Hipertansiyonu Önler

Daha az potasyum ve daha fazla sodyum tükettiğinizde, hipertansiyonun önünü açarak vücudunuzdaki sodyum potasyum dengesini bozar. İncir, bu dengeyi potasyum bakımından zengin oldukları için geri kazanmaya yardımcı olur.

İncir Cinsel Dayanıklılığı Arttırır

İncir, büyük bir doğurganlık ve cinsel destek olarak kabul edilir. Kalsiyum, demir, potasyum ve çinko bakımından zengindirler. Ayrıca seks hormonlarını, androjen ve östrojen üretmek için gereken mineral olan magnezyum bakımından da zengindir. İncir, sterilite, erektil disfonksiyon ve cinsel iştah gibi çeşitli cinsel işlev bozukluklarına yardımcı olur. Güçlü bir bilim desteği yoktur, ancak birçok kültürde, incirlerin doğurganlığın simgesi olduğu düşünülür. Ayrıca, kan damarlarını genişleten ve cinsel organlar da dâhil olmak üzere vücudun tüm bölgelerine kan akışını artıran nitrik oksit üretimini arttırmaktan sorumlu olan bir amino asit üretirler. Cinsel yeteneklerinizi geliştirmek için incirleri bir gece sütün içine sokun ve ertesi gün onları tüketin. İncirin faydaları sperm çoğaltıcı etkiler de gösterir.

İncir Astımı Tedavi Eder

Bronşiyal astım ile baş etmenin etkili bir yöntemi, toz çemen tohumu, bal ve incir karışımı tüketmektir. Astımdan kurtulmak için incir suyunu da tüketebilirsiniz. İncir, mukoza zarını nemlendirir ve balgamı süzerek astım semptomlarını hafifletir. Ayrıca serbest radikallerle savaşan, aksi takdirde astımı tetikleyen fitokimyasal bileşikler içerirler.

İncir Zührevi Hastalıkları Önler

İncir ekstraktlarının tüketiminin veya uygulamasının, birçok kültürde cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kurtulma sağladığı bilinmektedir. Bu meyvenin, zührevi hastalıklar için sakinleştirici bir merhem olarak kullanıldığı bilinmektedir.

İncir Boğaz Ağrısını Azaltır

İncir, boğaz ağrısına karşı iyileşen ve koruyan yüksek müsilaj içerir. Bu meyveler, boğaza rahatlatıcıdır ve doğal meyve suları vokal akorlarında ağrı ve stresi azaltır. Doğal boğaz ağrısı giderici özelliği vardır. Ayrıca bu meyve, tonsilit için de doğal bir tedavi sunar. Durumdan kaynaklanan şişliği ve tahrişi azaltmaya yardımcı olurlar. İncirlerden ılık suyla bir hamur yapın ve boğazınıza uygulayın. Acıyı azaltacak ve boğazınızı yatıştıracaktır.

İncir Maküler Dejenerasyonu Önler

İncir, yaşlılarda görme kaybının önde gelen nedeni olan maküler dejenerasyonun önlenmesine yardımcı olabilir. Bu etkili meyve, görüşünüzü arttırır ve yüksek miktarda A vitamini içerdiğinden maküler dejenerasyonu önler. A vitamini göz sağlığını iyileştiren bir antioksidandır. Gözleri serbest radikallerden korur ve retina hasarını önler.

İncir Karaciğer Sağlığını İyileştirir

İncir, karaciğerdeki tıkanıklıkları temizler ve böylece sağlığını arttırır. Bir çalışma, incir yapraklarından hazırlanan bir ekstrenin farelerde hepatoprotektif aktivite gösterdiğini ve insanlarda hepatik hasarı önlemede kullanılmasının önünü açtığını göstermiştir.

İncir Etkili Bir Doğal Müshil İşlevi Görür

İncir, yüksek lif içeriğinden dolayı, doğal bir müshil görevi görür. Mideyi yumuşatır, sindirimi kolaylaştırır. Bu meyve, müshil şuruplarında harika içerikler oluşturur.

İncir Basuru Yatıştırır

Kuru incir, basuru tedavi etmek için en iyi yoldur. Dışkıyı yumuşatarak rektum üzerindeki baskıyı azaltırlar. Günde 2 defa 3-4 inciri suya batırarak tüketin. İncirleri tüketmeden önce yaklaşık 12 saat boyunca bir bardak suya batırın. Onları sabah ve akşam 1 defa yiyin. Gününüze incir yiyerek başladığınızda ve aynı şekilde bitirdiğinizde en iyi sonuç verir.

İncir Koroner Kalp Hastalığını Önler

İncilerdeki antioksidanların yanı sıra tansiyon düşürücü özellikleri, vücuttaki serbest radikalleri ortadan kaldırır, aksi takdirde koroner arterleri tıkayarak koroner kalp hastalığına yol açar. Ayrıca, incirlerde potasyum, omega 3 ve omega 6’ların varlığı kalp hastalıklarını da önler.

İncir İyi Bir Enerji Kaynağıdır

Diyetinize incir eklemek, enerji seviyenizi arttırmanın kesin bir yoludur. Bu meyvede bulunan karbonhidratlar ve şeker, vücudunuzdaki enerji yüzdesini arttırır.

İncir Uykusuzluğu Tedavi Eder

İyi bir uyku için dengeli bir diyet gereklidir. Diyetinize incir eklemek uykunuzun kalitesini arttırır. Vücudunuzun uykuya neden olan melatonin oluşturmasına yardımcı olan amino asit triptofanı içerirler. Bu meyve ayrıca, daha iyi uyumaya yardımcı olan omega 3 yağ asitlerini de içerir. Meyvede bulunan triptofan vücudunuzdaki B3 vitaminini sentezlemenize yardımcı olur, bu da uykusuzluğu uzak tutar. Vücudunuzda B3 vitamini eksikliği sizi dengesiz ve huzursuz yapar, bu da uykunuzu bozabilir. Bu meyve, zengin bir magnezyum kaynağıdır. Vücutta magnezyum eksikliği, uykusuzluğa yol açan strese ve sinirliliklere neden olur.

İncir Bağışıklık Sistemini Arttırır

İncir, vücudunuzdaki bakteri, virüs ve yuvarlak kurtları öldürür, aksi takdirde sağlık sorunlarına neden olabilir. Antioksidanlarla birlikte bağışıklık sisteminizi güçlendiren potasyum ve manganez gibi besinler içerirler.

İncirin Cilde Faydaları Nelerdir?

Şimdi de incirin cilde faydaları neler yakından inceleyelim;

İncir Kırışıklıkları Önler

Bir çalışma, incir ekstraktının buruşuk cilt üzerinde antioksidan ve anti-kollajenaz etkisine sahip olduğunu ve kırışıklık derinliği oranını azalttığını tespit etti. Başka bir çalışmada, incir meyve özü içeren bir formülasyonun cilt melaninini, trans-epidermal su kaybını ve cilt sebumunu önemli ölçüde azalttığı bulundu. Aynı zamanda cilt nemini arttırdı. Bu nedenle incir, hiper pigmentasyon, sivilce, çiller ve kırışıklıklar için bir çare olarak kullanılabilir.

İncir Cildi Gençleştirir

İncir, cildiniz için harikadır. İster onları yiyin, ister maske olarak uygulayın, cildinizi güzelleştirir. İşte sizlere cilt için doğal maske için bir reçete;

Bir büyük incir ya da iki küçük incir alın. İnciri ikiye kesin ve içini çıkarın. Sonra iyice ezin. Cildinizin dokusunu geliştirmek istiyorsanız bir çay kaşığı bal veya yoğurt ekleyin. Maskeyi yüzünüze uygulayın ve 5 dakika açık tutun. Suyla yıkayın ve tazelenmiş cilde merhaba deyin.

İncir Siğilleri Ve Cilt İltihaplarını Yok Eder

Siğil ve apse gibi çeşitli cilt iltihabı biçimlerini azaltmak için doğrudan cildinize bir incir uygulayabilirsiniz. Bir araştırma, incir ağacının lateksinin savaş karşıtı aktivite gösterdiğini ortaya çıkardı. Bu lateks enzimlerinin proteolitik aktivitesinden dolayı olabilir.

İncir Cildinizi Yumuşak Ve Esnek Yapar

İncir, cilt tonunu hafifletmeye ve hatta hafifletmeye yardımcı olan güçlü bir antioksidan olan yüksek miktarda C vitamini içerir. Yumuşak bir macun elde etmek için 5 adet inciri karıştırın. Toz haline getirilmiş yulaf ezmesi ve sütten bir çay kaşık ve kuru zencefilden yarım çay kaşığı ekleyin. Pürüzsüz bir macun oluşturmak için iyice karıştırın. Yumuşak ve pürüzsüz bir cilt elde etmek için bu yüz paketini haftada 2 defa kullanın.

İncirin Saça Faydaları Nelerdir?

İncirin saça faydaları ise genel olarak şunlardır;

İncir Saç Durumunu İyileştirir

Saç bakım endüstrisinde incir, çok popülerdir. Çünkü ekstraktları şaşırtıcı saç kremleri oluşturmak için kullanılır. Bu özler, saç derisine nem sağlar ve saçların sağlıklı olmasına yardımcı olur. Saçları ağırlaştırmadan nemlendirirler.

İncir Saç Uzamasını Teşvik Eder

Saç dökülmesi genellikle doğru beslenememe nedeniyle oluşur. İncir, saç uzamasını teşvik eden magnezyum, C ve E vitaminleri gibi saç dostu besinleri içerir. Bu meyvede bulunan temel besinler, saç uzamasını hızlandırmak için kafa derisindeki kan dolaşımını uyarır.

(Ayrıca doğal yollarla saç uzatma  adlı makalemize de göz atabilirsiniz)

İncirin Yan Etkileri Nelerdir?

İncir, fruktoz içerir ve ölçülü olarak alınması gerekir. Bu meyvenin kalorisi yüksektir ve bolca tüketilmesi kilo vermenize yardımcı olmaz.

Günde Ne Kadar İncir Yemeliyim?

Beslenme uzmanınıza danışın, çünkü sağlık ve vücut tipine bağlı olarak kişiden kişiye değişir.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın