Larenjit Nedir? (En Etkili 10 Tedavi Yöntemi)

Bu makalemizde larenjit nedir, tedavisi nasıldır gibi birçok soruyu cevaplandıracağız. Bilimsel olarak larinks adı verilen ses tellerinin iltihabı, larenjit olarak bilinen boğaz rahatsızlığına neden olur. Genellikle vokal kutusunun aşırı gerginliği, enfeksiyonu veya tahrişinden kaynaklanır. Larenjit, kısa bir süre (2-3 hafta) sürdüğünde akut larenjit olarak adlandırılır. Kronik larenjit ise iltihabın bundan daha uzun sürdüğü durumdur.

Larenjit Nedenleri Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi ses telleri üzerindeki her türlü stres, larenjit nedeni olabilir. Önde gelen larenjit nedenleri şunlardır;

 • Soğuk algınlığı veya grip gibi viral enfeksiyon,
 • Aşırı konuşmak veya bağırmak,
 • Duman veya alerjenler nedeniyle tahriş,
 • Asit reflü (GERD),
 • Bakteriyel enfeksiyonlar,
 • Çok fazla alkol tüketmek.

Larenjit Belirtileri Nelerdir?

Larenjit belirtileri genel olarak şunlardır;

Doğal Larenjit Tedavisi

Şimdi de doğal yöntemlerle larenjit tedavileri nelermiş bakalım;

Larenjit İçin Elma Sirkesi

Elma sirkesi doğada antimikrobiyaldir. Asit içeriği bu özellikten sorumludur. Yutulduğunda veya solunduğunda bu asidik ortam, ağız ve boğazdaki zararlı bakterileri öldürür. Böylece, enfeksiyonlardan kaynaklanan larenjit tedavi edilebilir. Sebep bir enfeksiyon değilse elma sirkesi, antienflamatuar özellikleriyle ses kutusunun şişmesini azaltmada yardımcı olabilir. Bir çorba kaşığı elma sirkesini ​​ılık su ile seyreltin ve gargara yapın.

Larenjit İçin Zencefil

Zencefil, ses tellerinin etrafındaki duvarları yatıştırır ve ağrı ile iltihaptan hızlı bir şekilde kurtulma sağlar. Aynı zamanda antimikrobiyal bir ajandır ve boğazınızdaki enfeksiyonu tedavi eder.

Larenjit İçin Aspirinli Gargara

Analjezik olarak işlev gören aspirin, larenjitte görülen ağrıdan rahatlama sağlayabilir. Bir bardak ılık suda aspirin eritilir ve 3-4 dakika bu solüsyonla gargara yapılır. Bundan sonra ise ağzınızı sade suyla çalkalayın.

Larenjit İçin Limon Ve Bal Kürü

Bal, büzücü özelliği nedeniyle tahriş olmuş bir boğaz ağrısını rahatlatmak için oldukça faydalı olabilir. Aynı zamanda iltihabı azaltır. Limon suyunun antimikrobiyal özellikleri ise boğaz enfeksiyonunu gidermeye yardımcı olabilir. Bala limon suyu ekleyin ve hafifçe karıştırıp tüketin.

Larenjit İçin Ananas Suyu

Bu meyve, bağışıklık sistemini güçlendiren ve ses tellerinde enfeksiyonla daha iyi savaşmaya yardımcı olan C vitamini bakımından zengindir. Ananas ayrıca, antienflamatuar özelliklere sahip olan, şişliğin ve fazla mukusun azalmasına yardımcı olabilecek, bromelain adı verilen aktif bir enzim içerir.

Larenjit İçin Limon Suyu

Limon suyunun asidik doğası bakterileri öldürebilir ve çeşitli larenjit semptomlarını hafifletebilir. Ayrıca tükürük üretimini uyarır ve boğazınızdaki mukus gevşemesine yardımcı olur.

Larenjit İçin Aloe Vera Suyu

Reflü, kronik larenjit tipinin ortak bir nedenidir. Aloe vera suyu içmek, sindirimi arttırır ve midede üretilen fazla asitleri dengeleyebilir. Bu, asit geri akışını tedavi edecek ve dolayısıyla ilişkili larenjit tedavi olacaktır.

Larenjit İçin Soğan Şurubu

Soğanların balgam söktürücü özellikleri, larenjit tedavisinde, öksürük sorunlarında ve mukusta rahatlama sağlamak için kullanılabilir. 3-4 orta boy soğanı küp kesin. Üzerinde 1 çorba kaşığı bal ile birkaç damla limon katarak 4 bardak suyla beraber kaynatın.  Şurup hazır olduğunda tüketebilirsiniz.

Larenjit İçin Bitkisel Yağlar

Antimikrobiyal, antiviral ve antibakteriyel özellikleri okaliptüs yağı ve kekik yağını boğaz ağrısını yatıştırmak için en iyi bitkisel yağlar yapar. Ayrıca soğutma ve antienflamatuar özelliklere sahiptirler. Bu bitkisel yağların buharlarının teneffüs edilmesi, hava geçişlerini temizler ve larenjit semptomlarından kurtulma sağlar.

Larenjit İçin Tuzlu Su Gargara Tarifi

Ilık tuzlu su, boğazdaki ve ağzındaki bakteri ile virüslerin öldürülmesine yardımcı olur. Ayrıca, iltihaplı ses tellerinin iltihap önleyici özellikleri ile iyileşmesini de sağlar. Bunun için 1/2 çay kaşığı tuz ile 1 bardak ılık suyu karıştırın ve gargara yapın.

Larenjit İçin Çiğ Sarımsak

Sarımsağın antimikrobiyal özelliği, çeşitli bakteri, virüs ve hatta mantarlara karşı etkilidir. Allisin, sarımsakta bulunan ve bu özelliğe sahip olan fitokimyasal bileşendir. Ağızdan ve boğazdan organizmalara neden olan enfeksiyon, sarımsak suyu tarafından öldürülecek ve size rahatlama sağlayacaktır. Günde 1 ile 2 diş sarımsak yiyebilirsiniz.

Larenjit İçin Meyan Kökü

Bu yaygın ot, genellikle Çin tıbbında ağrıdan kurtulmak, öksürüğü azaltmak ve balgamı gidermek için kullanılır. Larenjit için ses tellerinde enfeksiyona neden olan mikropları öldürerek ve ayrıca tahriş ile şişliği hafifleterek çalışır.

Larenjit Nasıl Önlenebilir?

 • Her gün bol bol su için. Bu, boğazınızı nemli tutar ve mukusun kolayca temizlenmesine yardımcı olur.
 • Baharatlı ve kızarmış yiyecekleri mümkün olduğu kadar uzak tutun. Bunlar, boğazdaki dokuları kolayca tahriş edebilir ve ayrıca asit geri akışına neden olabilir.
 • Sigara içmeyin. Sigara içmiyorsanız, ikincil dumandan olabildiğince uzak durun.
 • Polen, odun tozu, kimyasal duman (boya dumanı gibi) vb. tahriş edici maddelerden uzak durun.
 • Alkol ve kafein alım miktarını azaltın, çünkü bunlar vücuttan sıvı kaybına neden olur.
 • Boğazını sebepsiz yere temizlemeyin. Bu hareket aslında daha fazla sümüğün salgılanmasına neden olur ve boğazınızı tahriş eder. Bu döngü, gırtlakta gerginliğe neden olabilir.
 • Bol miktarda meyve, sebze, A, C ve E vitaminleri içeren tam tahıllar içeren sağlıklı bir diyet yapın.
 • Bir şey yemeden önce ellerinizi yıkayın.
 • Kuru hava koşullarında, evinizdeki ortamı yeterince nemli tutmak için bir nemlendirici kullanın.

Larenjit Bulaşıcı Mıdır?

Larenjit bir enfeksiyondan kaynaklandığı zaman, bulaşıcı olabilir. Enfekte bir kişiyle temas kurduktan sonra kişisel hijyen sağlayın.

Larenjit Ne Kadar Sürer?

Akut larenjit şekli genellikle iki hafta kadar sürer. Daha uzun sürerse, kronik larenjitten muzdarip olabilir ve nedensel faktörleri tedavi etmek için reçeteli ilaçlara ihtiyacınız olabilir.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın