Sabah Yürüyüşünün Faydaları (22 Önemli Fayda)

Sabah yürüyüşünün faydaları, gerçekten de anlatmakla bitmez. Sabah 30 dakikalık bir yürüyüş hayatınızı değiştirebilir. Bu durum, özellikle de diyabet, obezite, kalp hastalığı gibi yaşam tarzı ile ilgili hastalıklarla uğraşıyorsanız çok faydalı olacaktır.

Eklemler ve kalp için de bir sabah yürüyüşü yapmak çok ciddi faydalar sağlar ve taze sabah havası sinirlerinizi yatıştırmaya, ruh halinizi iyileştirmenize ve günün geri kalanında enerjik ve pozitif kalmanıza yardımcı olacaktır. Sabah yürüyüşünün faydaları için okumaya devam edin!

Sabah Yürüyüşünün Faydaları Nelerdir?

Şimdi sabah yürüyüşünün faydaları nelermiş yakından inceleyelim;

1. Diyabet Riskini Azaltır

Diyabet, günümüzde yaşam tarzı ile ilgili en baskın hastalıklardan biridir. Ancak sabahları yürürseniz bu metabolik bozukluğu evcilleştirebilirsiniz. Araştırmalara göre 30 dakikalık bir sabah yürüyüşünün, kan şekeri kontrolünün iyileştirilmesine ve Tip 2 diyabette insülin yönetimine yardımcı olduğu görülmüştür. Sabah yürüyüşünün faydaları bitmez.

Kaslardaki hücrelerin daha fazla glikoz tüketmesine izin verir, gerekli olmayan vücut yağlarını yakmaya ve ayrıca vücut kitle indeksini (BMI) iyileştirmeye yardımcı olur. Bu durum, şeker hastalarına son derece faydalıdır.

2. Kalbi Korur

Sabah yürüyüşünün faydaları arasında kalbi koruması da yer alır. Kalp problemleriniz varsa koşmak iyi bir fikir olmayabilir. Ancak yürüyebilirsiniz. Araştırmalar, tempolu yürüyüşün, kalp hastalığı ve felç riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

Çalışmalar, her sabah yaklaşık 30 dakika yürümenin kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Sabah yürüyüşlerinin günlük rutininizin bir parçası olması kalbi güçlendirebilir ve kan basıncını kontrol edebilir. Sabah yürüyüşleri ayrıca, trigliserit seviyelerini düşürebilir ve hipertansiyonu önler.

3. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Uzmanlar, her gün yürürken diyetinizi değiştirmeden sağlıklı bir şekilde kilo verebileceğinizi ve diğer ılımlı, kuvvetli egzersizler yapabileceğinizi söylüyorlar. Obezite, yerleşik bir yaşam tarzından kaynaklanan hastalıkların ana nedenidir. Kilo vermeniz gerekiyorsa (veya doktorunuz önerdiyse) yürümeye başlayın. Sabah yürüyüşünün faydaları çok fazladır.

Yürümek, kalbinizi korur ve yorgun hissetmeden egzersiz yapmanıza olanak tanır. Hiçbir şey 30 ile 40 dakika tempolu bir yürüyüş gibi yardımcı olmaz. Kalp atış hızını arttırmaya ve kilo kaybı için gerekli olan kalorileri yakmaya yardımcı olur. Araştırmacılar ayrıca yürümenin obez hastalarda genel vücut yağını azaltarak, esnekliği ve kas gücünü arttırarak kilo kaybına yardımcı olabileceğini bulmuşlardır.

4. Artrit ve Osteoporozu Önler

Aktif olmayan bir yaşam sürmek, sert eklemler de dahil olmak üzere vücut üzerinde birçok olumsuz etkiye sahiptir. Eklemlerin sertliği ayrıca, artrit semptomlarının gelişmesine yol açabilir.

Sabah yürüyüşünün faydaları ile ilgili yapılan son çalışmalar, haftada 5 gün veya daha uzun süre yürüyüş gibi orta, güçlü fiziksel aktivitenin artrit ağrısını ve sertliğini hafifletmeye, enerji sağlamaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Dahası kadınlar, kemik yoğunluğunu kaybetmeye ve osteoporoz geliştirmeye eğilimlidir. Yürüme, eklemleri nazikçe egzersiz yaptırarak kemik yoğunluğunu arttırarak güçlendirir.

5. Sabah Yürüyüşünün Faydaları: Felç Riskini Azaltır

Sabah yürüyüşü, kalbi güçlü ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur. South Carolina Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre haftada 5 gün yarımşar saat boyunca hızlı bir şekilde yürümek, felç riskini azaltmaya yardımcı oluyor.

Ayrıca tempolu sabah yürüyüşlerinin felç geçiren insanlar için fonksiyonel iyileşmeyi desteklediği görülmüştür. Sabah yürüyüşünün faydaları için düzenli yürüyüş şarttır.

6. Kolesterol Seviyelerini Kontrol Eder

Vücudun optimum sağlığı korumak ve hücre zarları oluşturmak için belirli miktarda kolesterol ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, aşırı miktarda kan lipitleri olduğunda özellikle de LDL yani kötü kolesterol formunda olduklarında kalp problemleri riski daha yüksektir.

Aynı zamanda, düşük miktarlarda HDL de zararlıdır. Aktif bir yaşam tarzını takip etmek ve rejiminizde yürümek gibi aktiviteleri dahil etmek, vücudunuzdaki kolesterol seviyelerinin düzenlendiğinden emin olmak için mükemmel bir yoldur. Sabah yürüyüşünün faydaları bununla sınırlı değildir.

7. Ateroskleroz’a Karşı Korur

Ateroskleroz, arter duvarlarında plak veya LDL kolesterol birikintileri nedeniyle bloke edilen arterlerin neden olduğu bir durumdur. Blok, beyin, böbrekler, kalp ve bacaklar gibi organlardaki arterlerin iç duvarlarında ortaya çıkar. Sabah yürüyüşünün faydaları için düzenli yürümelisiniz.

Kan akışı sınırlıdır ve kan dolaşımı düzgün bir şekilde gerçekleşmez. Düzenli sabah yürüyüşleri, sizi bu durumdan korur, kan akışının ve dolaşımının kısıtlanmadığından emin olabilirsiniz.

8. Depresyonu Azaltır

Sabah yürüyüşünün faydaları sayesinde depresyonu yenersiniz. Depresyon, yaklaşık 264 milyon kişiyi etkilemektedir. Bu ruh hali bozukluğu, genellikle gençlerde ve yetişkinlerde birçok başka bozukluğa neden olabilir. İyi haber şu ki, yürüyüş bu durumdan kurtarıyor. Çünkü yürüdüğünüzde, doğal ağrı kesici endorfinler vücuda düzgün bir şekilde akar.

Depresyonlu hastalar, 35 ile 60 dakika boyunca her gün tempolu yürüyerek bu durumdan kurtulurlar. Scientific American’da yayınlanan bir makale, haftada 200 dakikalık yürüyüşün sizi daha enerjik ve pozitif hissettirebileceğini doğrulamaktadır.

9. Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olur

Uzmanlara göre sabah yürüyüşleri, farklı kanser türlerini uzak tutmaya yardımcı olabilir. Birçok insanın donuk veya telaşlı yaşam tarzları nedeniyle kanser gelişimi meydana gelebiliyor.

Sabah yürüyüşleri size ihtiyacınız olan egzersizi, daha iyi bağışıklığı ve aynı zamanda temiz hava solunumu sağlar. Çeşitli çalışmalar, yürümenin, yumurtalık, meme, böbrek ve serviks kanserlerini önlemeye yardımcı olabileceğini doğrulamıştır. Aslında yürüme kanser hastalarında da uykuyu iyileştirir.

10. Beyin Fonksiyonunu Geliştirir

Sabah yürüyüşünün faydaları saymakla bitmiyor. Sabah yürüyüşleri, sadece vücudu gençleştirmekten daha fazlasını yapar. Zihin üzerinde de aynı olumlu etkiye sahiptirler. Yürüdüğünüzde beyine oksijen ve kan akışı hızlanır ve bu da zihinsel uyanıklık, beyin fonksiyonu ve hafızada bir artışa yol açar.

Ayrıca yürüme, yaşlı bireylerde beyin hacmini arttırmaya ve beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur. Beyninizin her zaman düzgün çalışmasını sağlamak için her sabah düzenli bir yürüyüş yapın.

Sabah yürüyüşünün faydaları ile ilgili yapılan bazı çalışmalara göre düzenli olarak yürüyen 65 yaş üstü kadınlar, daha az yürümeyen veya yürümeyenlere kıyasla yaşa bağlı olan hafıza dejenerasyonuna daha az eğilimlidir. 

Yürüyüş, yaşa bağlı zihinsel hastalıkları uzak tutmanın harika bir yoludur. Vasküler demans gibi kronik rahatsızlık riski, düzenli yürüme ve aktif kalma ile %70’e kadar düşebilir.

11. Vücut Tonlarını Düzenler

İnce ve tonlu görünmek istiyorsanız sadece yağ yakmak yeterli değildir. Yürüyüş, yorucu egzersizler yapmadan muhteşem tonda bir vücut elde etmek için mükemmel bir seçenektir. Hızlı bir sabah yürüyüşü, kas tonunu da düzeltmeye yardımcı olur. Sabah yürüyüşünün faydaları için düzenli bir şekilde yürümelisiniz.

Bacaklarınızı, karnınızı ve vücudunuzun diğer kısımlarını tonlayın. Günlük yürüyüş, kalça ve dörtlü kaslarınızı da tanımlar. Mükemmel bir tonda vücuda sahip olmak için sabah yürüyüşleri yapın.

12. Düşük Riskini Azaltır

Bebek bekleyen anneler, özellikle sabahları yüzme ve düzenli yürüyüşler gibi egzersizlerden büyük ölçüde yararlanırlar. Düzensiz hormon seviyeleri, vücutta değişikliklere neden olur.

Yürümek, hamile kadınlar arasında oldukça yaygın olan gestasyonel diyabetin önlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda, vücuttaki hormonal değişikliklerin neden olduğu bir spontan düşükle sonuçlanan uterus kasılmalarına karşı da koruma sağlar.

13. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Sabah yürüyüşünün faydaları ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Yürüme, vücuttaki kan dolaşımını iyileştirir. Bunun bağışıklık sistemi üzerinde harika etkileri vardır. 

Ayrıca vücuttaki oksijen miktarını artırır. Günde sadece 30 dakika yürümek, bağışıklık sistemini güçlendirir, sizi çeşitli hastalıklardan ve ciddi hastalıklardan korumanızı sağlar.

14. Yorgunluğu Azaltır

Hızlı bir sabah yürüyüşü, kendinizi genç ve yenilenmiş hissetmenizi sağlayabilir. Ayrıca yorgunluğu azaltır ve enerji seviyenizi artırabilir, böylece gün boyu kendinizi enerjik hissedersiniz. 

Ayrıca yürüme, kanser hastalarının yaşadığı yorgunluğu da azaltır. Sabah yürüyüşünün faydaları için her sabah yürümek, vücudunuza gün boyunca ihtiyaç duyduğu enerjiyi verir. Kan dolaşımını ve oksijen tedarikini arttırmaya yardımcı olur ve sizi tüm gün aktif ve uyanık tutar.

Sabah yürüyüşleri stresi uzak tutmak için de harika bir yoldur. Stres, vücudunuz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olur. Bu da sizi daha kolay bir şekilde hasta yapar, depresyon, anksiyete vb. gibi durumlara neden olur.

Yürüme, beyindeki kan dolaşımını iyileştirir ve ruh halini yükseltmeye yardımcı olur. Hızlı bir sabah yürüyüşü, daha rahat ve sakin hissetmenizi sağlar.

15. Demans ve Alzheimer Riskini Azaltır

Sabah yürüyüşünün faydaları ile ilgili çalışma yapan araştırmacılara göre düzenli olarak yürümek, Alzheimer ve demansın önlenmesine yardımcı olabilir. Düzenli yürüyüş yapmak, bu durumun riskini %54’e kadar azaltır. 

Bu yaşlılar arasında yaygın bir sorundur ve erken önlemek en iyisidir. Bu nedenle, sabah yürüyüşlerini günlük rutininizin bir parçası haline getirin.

16. Akciğer Kapasitesini Artırır

Vücudunuzun hücrelerindeki oksidasyon reaksiyonu bölümü yürüyüşle önemli ölçüde arttırılabilir. Bununla birlikte bu reaksiyonlar, akciğerlere ekstra oksijen pompalayan oksijen kaynağı için yüksek bir talebe neden olur. 

Bu da akciğerlerin kapasitelerini geliştirmelerine yardımcı olur. Akciğerlerinizin düzgün çalışmasını sağlamak ve sağlıklarını sağlamak için her sabah 20 dakika boyunca iyi bir yürüyüşe başlamak harika bir fikirdir.

17. Cildinizi Parlatır

Dermatologlar, kan dolaşımını iyileştiren herhangi bir egzersizin cildinize sağlıklı bir ışıltı verdiğini ileri sürmektedir. Yürümekten daha iyi bir egzersiz yoktur.

Düzenli bir yürüyüş, ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerinin başlangıcını geciktirmeye yardımcı olur. Uygun kan dolaşımı ayrıca, sivilce, akne ve diğer cilt problemlerini de önler. Sabah yürüyüşleri ile doğal olarak ışıltılı bir cilt elde edersiniz.

18. Sağlıklı Saçları Teşvik Eder

Yürümek, kan basıncını ve stresi azaltır, bu da saçlarınızın sağlığı için harikalar yaratır. Sağlıklı saç uzamasını teşvik eder ve saç dökülmesini önler

Güzel ve parlak saçlar elde etmek için her sabah yürüyüşe çıkmayı bir rutin haline getirin.

19. Hastalık Riskini Azaltır

Sabah yürüyüşleri ölümcül hastalıkları uzak tutar. Vücudunuzdaki kan dolaşımı artar.

Bu da kardiyovasküler ve diğer hayatı tehdit eden hastalıkların uzak tutulmasına yardımcı olur. Yürümek, metabolik sendrom riskini de azaltır.

20. Dinlendirici Uykuyu Arttırır

Her gün geçirdiğiniz stres, uykusuzluğa neden olabilir. Bununla savaşmanın en iyi yolu her gün yürüyüş yapmaktır. 

Sabah yürüyüşleri, zihninizi sakinleştirmeye yardımcı olur ve günün sonunda, iyi bir gece uykusu almanızı sağlar. Yaşam tarzınız aktif değilse ve uykuya dalmakta zorlanıyorsanız, sabahları yürümelisiniz.

21. Yaşlanmayı Yavaşlatır

Yaşlandıkça, telomerler olarak bilinen kromozomların uçları veya kuyrukları kısalır. Kromozom, çeşitli proteinleri kodlayan DNA’dan başka bir şey olmadığından daha kısa DNA daha az protein anlamına gelir. Bu sonuçta işlev kaybına ve yaşlanmaya yol açar.

Yürüyüş, tüm hücre fonksiyonlarınızı aktif ve kalbinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olan, beyin fonksiyonunu ve kan dolaşımını iyileştiren düşük yoğunluklu bir fiziksel aktivitedir. Vücudunuz aktif kaldığı için telomerlerin uçlarının kısalması yavaşlar ve böylece yaşlanma sürecinizi yavaşlatır.

22. Genel Sağlığı Geliştirir

Sağlığınızı iyileştirmek için her gün sabah yürüyüşü yapın. Vücudunuzun her parçası, bu egzersizden yararlanır. 30 dakikalık tempolu bir yürüyüş, ömrünüzü 1 yıl kadar uzatabilir.

Yürüyüş İçin Faydalı Olabilecek İpuçlar

Sabah yürüyüşlerini günlük rutininizin düzenli bir parçası yapmayı düşünüyorsanız aklınızda bulundurmanız gereken ipucular şunlardır:

  • Yürürken duruşunuzu daima düz tutun. Bu, özellikle karın kaslarınızı güçlendirmeye çalışıyorsanız size yardımcı olacaktır.
  • Sabah erken yürüyüşler vücudunuza enerji verildiği ve kan dolaşımının arttığı için en iyisidir. Vücudunuza güneşin ilk ışınlarından D vitamini emme fırsatı da verirsiniz.
  • Birkaç kilo vermek isterseniz her gün tempolu bir sabah yürüyüşü tam da ihtiyacınız olan şeydir. Hızlı yürüdüğünüzde daha fazla kalori yakarsınız.
  • Yemekten sonra egzersiz yapmak, yemeğin uygun şekilde parçalanmasını önleyen sindirim sularının akışını etkilediğinden, yemekten sonra yürüyüş yapmaktan kaçının.
  • Solunum sistemine zarar verebileceğinden, hızlı yürüyüşler yaparken çok fazla su içmemek en iyisidir. Uzmanlar, yürüyüşe başlamadan önce veya bitirdikten 5 dakika sonra vücudunuzu nemlendirmenizi tavsiye ediyor. Ancak uzun yürüyüşler için bir şişe suyu el altında tutmak dehidrasyondan kaynaklanan yorgunluğu önlemek için iyi bir fikirdir.
  • Yürüyüşleri düzenli bir şekilde yapmaya başlıyorsanız, rahat olduğunuz bir hızda başlayın ve günler geçtikçe yavaşça hızlanın.

Sabahları Neden Yürümelisiniz?

Sabah saatlerinde havada en az kirlilik oranı vardır. Temiz hava, diğer gazlarla birlikte bol miktarda oksijene sahiptir. Oksijeni soluduğunuzda tüm fonksiyonları yerine getirmek için kullanan hücrelere teslim edilir. Vücudunuz düzgün çalıştığında, kasılma veya hastalık geliştirme şansınız ciddi oranda azalır.

İkincisi, sabah havası negatif iyonlar açısından zengindir ve oksijen negatif yüklüdür. Negatif iyonlar ne kadar fazla olursa, oksijen o kadar fazla olur ve o temiz havada nefes almanız o kadar iyidir. Havadaki bu negatif iyonlar veya oksijen, gençleşmenize ve hoş bir zihin durumuna sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Sabah Yürüyüşü Cilde Fayda Sağlar Mı?

Sabahları yürüyüş veya egzersiz yapmak, dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olur. Bu da cildinizin parlamasına yardımcı olur.

Sabah Yürüyüşü Karın Yağını Azaltır Mı?

Sabah yürüyüşü iyi bir kardiyo egzersizidir, ancak karın yağını kaybetmek için çok etkili değildir. Göbek yağını azaltmak için evde egzersizler yapın.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın