Ameliyatsız Mide Küçültme Operasyonu

Ağır bağırsak rahatsızlığı sorunu olan bir obezite hastasına, ameliyata gerek görülmeden mide küçültme ameliyatı yapıldı.

Hollanda’nın Tilburg kentinde ilk defa bir obezite hastasına, operasyona gerek görülmeden mide küçültme ameliyatı yapıldı. Elisabeth-TweeSteden Hastanesi’nde yapılan operasyon, ağır bağırsak rahatsızlığı sorunu görülen bir hastaya uygulandı. Çok fazla kilolu olduğundan dolayı operasyon yapılamayan hastanın midesine, ağızdan esnek bir hortum kanalıyla bir gastrik kılıf konuldu.

Hastanın karnının kesilip biçilmesine gerek kalmadan yapılan ameliyatta, “tüp mide” olarakta bilinen kılıf ağız kanalıyla mideye dikildi. Bu yöntemle 20-30 kilo vermesi sağlanacak olan hasta, kilo vermesinin akabinde bağırsak operasyonuna alınacak. Ameliyatsız mide küçültme operasyonunu gerçekleştiren gastroenterolog Robert Laheij, endoskopik dikiş tekniğinin obezite hastalığında önemli bir adım olduğunu söyledi. Uygulamayı, “hasta dostu” olarak tanımlayan Laheij, bu teknik sebebiyle hastanın karnında kesik ve dikiş izi kalmadığını vurguladı. İçeriden müdahale sayesinde mide ve karın bölgesinde her şeyin eskisi gibi kaldığına işaret etti. Belçika’da uygulanan ameliyatsız mide küçültme operasyonunun oldukça iyi sonuç verdiği ve obezite tedavisinde kullanılmaya başlandığı belirtiliyor.

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir