Baş Ağrısını Anında Geçiren 10 Etkili Yöntem!

08.03.2019
A+
A-
Baş Ağrısını Anında Geçiren 10 Etkili Yöntem!

Baş ağrısını anından geçiren yöntemler adlı makalemizde sizlere baş ağrısını anında geçiren 10 etkili yöntemlerden bahsedeceğiz. Bazı insanlar için baş ağrıları çok önemsiz bir konudur. Bununla birlikte, bazı insanlar için ise baş ağrısı, günlük aktiviteleri ve yaşam kalitesini kesintiye uğratarak ciddi miktarda rahatsızlığa neden olur. Tabii ki, bazı ilaçlar özellikle baş ağrılarını tedavi etmek için pazarlanmaktadır ve bu amaç için oldukça etkili olsalar da, bunları sık kullanmak vücutta bazı hasarlara neden olabilir. Birçok kişinin bilmediği, baş ağrılarından kaynaklanan rahatsızlığı gidermek için etkili doğal ilaçlar vardır ve en önemlisi bu yöntemlerin son derece güvenilir olmasıdır. Şimdi evde yapabileceğiniz ve tamamen doğal olan baş ağrısını anında geçiren yöntemlere göz atalım.

Doğal Yollarla Baş Ağrısını Geçirme Yöntemleri Nelerdir?

Doğal yollarla baş ağrısını geçirmek için neler yapılmalıdır gibi konular ilaç kullanmayı sevmeyenler için oldukça önemlidir. Şimdi doğal yollarla baş ağrısını geçirme yöntemleri neler yakından inceleyelim;

1-Su İçmek Baş Ağrısını Geçirir

Su içmek genel olarak sağlığımız için o kadar önemlidir ki birçok hastalığın semptomlarını hafifletir. Baş ağrısı ile ilgili olarak, çeşitli dehidrasyon düzeyleri sergileyen kişilerin, migren ya da baş ağrıları yaşama olasılıkları çok daha fazladır.. Çünkü yetersiz su alımı, sinirlilik, tahribatsız nörotransmiter seviyeleri ve beyin işlevinin bir kısmının bozulmasına katkıda bulunabilir. Bol miktarda su içmek, baş ağrısını gidermede bire birdir. Elbette ki, baş ağrısı hemen geçmez, etki göstermesi 30 dakika ile 3 saat arasında sürebilir. Bunlarla beraber başın arkasında ağrı ve başın arkasında zonklama gibi sorunlara da iyi gelecektir.

2-Söğüt Kabuğu Baş Ağrısının Semptomlarını Giderir

Söğüt kabuğu esasen, doğal aspirin olup, aspirinin ağrı giderici özelliklerinin çoğundan sorumlu aktif bileşik olan salisilatlar olarak bilinen bileşikleri içerir. Aslında, sentetik aspirin geliştirilmeden önce, söğüt ağacının kabuğu, zamanın en popüler ağrı kesicilerinden biri olan salisin kaynağıydı. Günümüzde söğüt kabuğu çay haline getirilip tüketilebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise söğüt kabuğunun güçlü bir kan inceltici olduğunu unutmamanızdır ve bu nedenle diğer ilaçlarla veya takviyelerle kullanırken dikkatli olun.

3-Baş Ağrısına Avokado

Yararlı doymamış yağların bolluğu nedeniyle avokadoların insan sağlığı için oldukça faydalı olduğu bilinmektedir ve bu besinler baş ağrılarının şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir. Avokadolar yüksek magnezyum içerikleridir. Özellikle, birçok baş ağrısının, kafa derisinin altındaki kan damarlarının aşırı genişlemesi nedeniyle olduğuna inanılmaktadır. Magnezyum, bir vazokonstriktör olmasa da, kan damarı tonunun düzenlenmesine yardımcı olur, böylece genişlemiş damarlardan uygulanan basınç azalır. Aslında, migren, magnezyum bakımından düşük yiyeceklerle güçlü bir şekilde ilişkilidir ve bu mineral tüketiminin artmasının migren baş ağrısının şiddetini ve sıklığını azalttığı bulunmuştur. Kronik baş ağrıları çekiyorsanız, yararlanmanız için çok basit bir çare.

4-Lavanta Yağının Baş Ağrısına Büyük Faydası Vardır

Stres, baş ağrıları ve migren… Kendimize verdiğimiz gittikçe artan stres yükü nedeniyle giderek daha yaygın hale geliyor. Alın bölgesine masaj yapılarak uygulanan lavanta yağı, 15 dakika kadar kısa bir sürede baş ağrıları giderir ve çok etkilidir. Lavanta yağı, gevşemeyi arttırır ve diğer sarf malzemelerinin analjeziklerine ihtiyaç duymadan baş ağrınızı giderebilecek kaygı önleyici özelliklere sahiptir. Yatmadan önce kullanımı çok daha etkili olacaktır.

5-Baş Ağrısını Gidermek İçin Ayaklarınızı Hardal Suyuna Batırın

[adinserter block=”1″]

Baş ağrıları tedavi etmek için yaygın olmayan çözümlerden biri olan ılık suya eklenmiş öğütülmüş hardal tozuna ayağın batırılmasıdır. Bu yöntem, baş ağrılarının giderilmesine yardımcı olmak için çok etkilidir. Bu yöntem için, ılık bir suyun üzerine bir çorba kaşığı hardal tozu ilave edin ve ayaklarınızı bu suda bekletin. Su ve hardal tozu kombinasyonundan gelecek ısı, kan akışını uyarır ve böylece kafa derisinin altındaki dilate damarlar ayaklara doğru çekilir. Bu şekilde akan kanın arttırılması ağrıyı ve iltihabı hafifleterek baş ağrısından kaynaklanan rahatsızlığı gidermeye yardımcı olur.

6-Baş Ağrısını Geçiren Merhemler ve Kremler

Mentolü boyun ve başın etrafına az miktarda uygulanması, sinir ağrısının sinirlere çarpmasına yardımcı olabilir, bu da baş ağrısından duyulan rahatsızlığı azaltır. Mentolün soğutma hissinin, baş ağrıları ile ilişkili zonklama ağrısını hafifletmeye yardımcı olduğu ve alternatif tıp tarafından kullanılan popüler bir ilaç olduğu söylenir.

7-Zencefil Baş Ağrısını Tedavi Eder

Zencefil dünya üzerinde kullanılan en işlevli bitkilerden biridir ve baş ağrısının tedavisinde de çok faydalıdır. Zencefil, belirgin anti-enflamatuar ve antiemetik özelliklerle birlikte hafif analjezik etkilere sahiptir. Aşırı derecede etkili olmamakla birlikte, bir dereceye kadar baş ağrısına katkıda bulunabilecek birçok faktörle mücadele eder. Zencefilin, migren tedavisinde kullanılan ilaç olan sumatriptanına benzer bir potansiyele sahip olduğu söylenir.

8-Egzersiz İle Baş Ağrısına Son

Daha önce baş ağrısı çekerken egzersiz yapmayı denemişseniz, muhtemelen bunun hoş olmadığını fark etmişsinizdir. Bununla birlikte, egzersizlere devam ettikçe, serbest bırakılan endorfin dalgalanmasının baş ağrılarından kaynaklanan ağrı algınızı belirgin şekilde etkilediği söylenir.

9-Feverfew Baş Ağrısına Bire Birdir

Papatyaları andırdığı bu bitki, ağrı tedavisi ve özellikle de birkaç yüzyıl boyunca baş ağrıları için kullanılmıştır. Ağrı geçişine yol açan iltihaplı kısımları önleyerek migren ve diğer baş ağrılarının hafifletilmesine yardımcı olduğu söylenir. Ayaklarınızı, sıcak hardallı suda bekletilirken aynı zamanda feverfew çayı yudumlamak baş ağrısını hızlı bir şekilde giderecektir.

10-Yaşam Tarzı ve Diyet Değişikliği

Kabul edelim, buradaki tüm süslü çözümler, hayatınızın farklı diğer yönleri hala berbatsa sizi hayal kırıklığına uğratır. Ters giden her şeyi yoluna sokmaya çalışın, sağlıklı yiyeceklere öncelik verin ve her şeyden önce kaliteli bir şekilde uyuyun. Sadece 12 hafta boyunca verilecek özel bir çaba, sizin için her şeyin verimli olup olmadığını gösterir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.