DİKKAT! SUYUNUN SUYUNUN SUYU BU YAZIDA!

09.10.2018
A+
A-

BAŞARI HİKAYELERİNDEN ÇIKAN 12 ORTAK DERS (ÇOK ÖNEMLİ)

Kişi ya da şirketlere ait çokça başarı hikayesi vardır, okumuşsunuzdur. Bu hikayelerde daha çok  sıra dışı insanlar ve uygulamalar görürsünüz. Belki özelliklere sahip olmak, o özelliklerle düş kurmak, düşleri projelere aktarmak, projelerden iş üretmek, işlerden zenginlik üreterek hayatı kolaylaştırmak. Elbette bu seyir bir çok dersi bünyesinde barındırır. Hiç bunların hepsinden çıkarılabilecek ortak dersleri merak ettiniz mi?

İşte 12 ortak ders;

1-Güçlü Bir Niyet Taşıyın

İnsan başarı için ne yapması gerektiğini kendi zihin dünyasında çözmüş olmalı. Güçlü bir niyete sahip değilseniz sonuç elde etmeniz neredeyse imkansız! Zira güçlü niyet tutkulu ideale döndüğünde bütün enerjinizi iş üzerinde odaklayabilirsiniz.

2-Temel Kuralları Bilin

İşin temel kurallarını öğrenme konusunda kararlılık şarttır. Bilgisiz girilen işler ya büyük kayıplarla ya da başarısızlıkla sonuçlanır. Başarılı insanlar ”işin inceliklerini bilme” konusunu çoktan aşmışlardır.

3-Farklılık Yap, Artı Değer Kat (Günde 2 saatini işi geliştirmeye, yenilik yapmaya ayırın)

Herkesin yaptığını yapmak ya da 65 vagonlu trenin 66. vagonu olmak kısa süre sonra işten bıktırır, dükkanı kapattırır. Siz en iyisi lokomotif (lider, önder) olmaya bakın. Bunun için de ne iş yapıyorsanız yapın ama o işe hayranlık uyandıran bir fark katın!

4-Prensipli Davranın

Başarıda kişisel bütünlük olmazsa olmaz. Girişimcilik başka insanlarla iş birliği demektir. İster yanınızda çalışanlar olsun, ister tedarikçiler olsun ya da müşteriler ya da hastalar… İnsanlarda güven oluşturmak en temel özelliktir. ”Güvenilir” olmakta ”prensipli” davranmaya bağlıdır. Prensipler her zaman açık, anlaşılır, yazılı belgeler halinde olmasa da insanların zihin dünyalarında yer etmeli ki; güven sıkıntısı yaşamasın. Prensipli insan, aynı zamanda ”tanımlanabilir” insan demektir. İnsanlar hangi durumda, ne gibi tepki vereceğinizi bilirlerse sizinle ilişkilerinde daha rahat olurlar; işlerini yaparken inisiyatif kullanmanın sınırlarını belirleyebilirler.

Özetle başarılı insanlar aynı zamanda özü, sözü, davranışı birbirini bütünleyen ”iç bütünlüğe” sahiptirler. Bu da prensiplerinizin ve onlara tavizsiz bağlılığınızın sonucudur.

5-Takip Edin

Bütün başarı hikayelerinin odağında işleri takip alışkanlığının bulunması yer alır. Yoksa olumlu gelişmeleri daha ileriye taşımak, olumsuz gelişmelere direnmek imkansızlaşır. Çünkü kazanmak eşittir takiptir.

6- Kendi Kendinizi Motive Edin

Bir şeyi yapmaktan doğan sevinç kendi kendinizi motive etme yolunu açar. Ve bu zamanla alışkanlığa dönüşür. Sınır tanımaz bir fedakarlıkla çalışmayı başka türlü sağlamak imkansızdır! İş, başarı üretmekten; başkalarına faydalı olmaktan duyulan gurur motivasyon için kafidir. İnsan başkalarına faydalı olduğu zaman insandır. (Doktorneder.com‘un tek ve kati amacı budur) Bu söz bütün başarılı insanların zihninde adeta perçinlenmiş gibidir. Durmadan kendini yeniden üreten yatırımlar yapmaya iten duygu aslında budur.

7- Kendinizi Sorgulayın

Kendine ayna tutmasını bilmek, kendini sorgulamak öz güven gelişmişliğini gösterir. İnsan mükemmel değildir. Kendilerine aşırı inanmış insanların sırrı, kendilerini sorgulayabilmesidir. İç dünyalarında yakaladıkları boşlukları doldurmaya dönük kendilerine yatırım yapma alışkanlıkları gelişenler böyle yapıyorlar.

8- İsabetli Ve Hızlı Kararlar Verin

Başarının olmazsa olmazı kararlılıktır. Çabuk bıkıp usanıyorsanız, maymun iştahlıysanız üzerine eğildiğiniz konuların dibine kadar inen bir sabır gösteremiyorsanız; kararsızsınızdır demektir. Karar problemi yaşamayanların her şeye hoş görüleri vardır ama işte ciddiyetsizlik konusunda hoş görüleri yoktur. Her başarı hikayesi aynı zamanda iş üzerinde durmaktır, dinmek bilmeyen sabırla yoğunlaşmak anlamına geliyor.

9- Başkalarından Faydalanın

Kendi bilgi, birikimi ve tecrübelerinden faydalanmak önemli, ancak ondan da önemlisi başkalarının bilgi, birikimi ve tecrübelerinden faydalanma becerisidir. Bütün başarılı insanlar ” Size doğruyu söyleyecek dostlarınız olmalı!” cümlesinin altını çiziyorlar. Başarılı insanlar kendilerine muhtaç olmayan, o sebeple yaptıkları hatayı değişik açıdan değerlendirenlere önem veriyorlar. İlk bakışta aykırı düşünce üreten insanlara tahammülsüz gibi gözüküyorlar ama gizli bir hayranlıkla kendilerini eleştiren dostlarını yakın çevrelerinde tutuyorlar.

10- Paylaşmayı Bilin

Başardığı işlerde başkalarının payını vurgulamak her kişinin karı değildir. Gerçi başarılı insanların çoğu kendilerine aşırı derecede inanıyorlar ama o inancın yanında kimi eşine, kimi ortağına, kimi yakın dostlarına başarılarındaki katkıları sebebiyle sık sık gönderme yapıyorlar. Bilginin zenginlik üretimindeki önemi arttıkça paylaşmanın da önemi artıyor. Çünkü bilgi paylaşınca büyür. Paylaşmayı bilmek başarıda temel belirleyicidir. Prof. Dr. Ahmet hoca diyor ki: ”Bir insana hoca denmesi için şu özelliğe sahip olmalıdır. Bütün bildiğini sabah asistanlarına, öğrencilerine öğretmeli, akşam evde yeni bir şey öğrenerek ertesi gün yine onlara bir şey öğretebilecek değerlere sahip olmalıdır.

11- İşinizi Sevin

İşini sevmeyen ona saygıyla bağlanamaz. İşi para kazanma aracı olmaktan çıkararak insan hayatını kolaylaştırıcı zenginlik üretimi şeklinde algılayan kişi daha üretken olur. Başarı hikayelerinden çıkan ortak sonuç, işi sevmenin önemi üzerinedir. Sevgi olmaksızın doğru, tutarlı, başarılı ve sürekli iş yapılamaz.

12- Yedek Plana Sahip Olun

Hayatın ne gibi sürprizler getireceği belli değildir. İşinde başarının doruklarında olsanız bile herhangi bir ihtimale karşı ”yedek plan” sahibi olun. Çok zorlanırsanız, kaybederseniz, teslim olmak yerine onunla mücadeleyi göze alanlar kafalarının bir yerinde yedek plan bulundururlar ve gerektiğinde o planı devreye sokarak işlerini yeniden toparlarlar.

”Hedefe Kestirmeden Giden Yol En Tehlikeli Yoldur, Çünkü O Kurşunların Gittiği Yoldur” Henry David Thoreau

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. hilal dedi ki:

    Öncelikle bu motive edici yazınızdan dolayı teşekkürler. Başlığı gördüğümde daha önce hiç duymadığım bir cümle ile karşılaştım ve utanarak dile getirmeliyim ki yazının ‘su’ ile ilgili olduğunu düşünmüştüm. Ancak yazı motive edici ve yaşamı anlamlı kılan küçük ama etkili tavsiyelerden oluşuyormuş. Emeğinize sağlık, diğer yazılarınızı heyecanla bekliyoruz..

    1. drgokhanguler dedi ki:

      Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Suyunun suyunun suyu çıkmadan hayata atılmak gerekli 🙂