Cildimiz için kullandığımız ürünlerin içeriklerini biliyor muyuz ?

Cilt ürünleri her yıl artan sayı ve markalarla piyasaya sürülüyor.Peki bizler aldığımız ürünlerin içeriğinde yazılı olan,tıbbi kelimelerin ne anlama geldiğini biliyor muyuz ? Bu yazımda retinoidlerin  ve büyüme faktörlerinin cilde etkilerinden bahsetmek istiyorum.

RETİNOİDLER: Cilt bakımında kullanılan topikal retinoidler, vitamin A türevi veya benzer yapıdaki maddelerdir. Retinoidler ciltte kollajen yapımını destekler,kıl foliküllerinde keratin yapımını azaltır ve en önemli özelliklerinden biri melanogenezi inhibe eder. Melanogenez; melanin sentez sistemi olup,ilerleyen yaş ve dış etkenler sebebiyle cildimizde oluşan lekelenmelerin ana sebebidir. Bazı retinoidler (reçete edilenler) diğer deri gençleştirme yöntemleriyle(soyma işlemi) birlikte kullanılamazlar ve tek başına ciltte etkilidir. Retinol’ün (reçetelenmez) kullanımı ise kısıtlı değildir.

BÜYÜME FAKTÖRLERİ(EGF,TGF BETA,PDGF): Fibroblast büyüme faktörleri, fibroblastları uyarır ve kollajen sentezini artırır. Kollajen;dermis tabakasında bulunan ana proteindir,cildimizin altında dokuları iple bağlanmış gibi birarada tutar. Kollajen sentezi cildimizin kendini yenilemesi,genç,parlak görünüm için önemli faktördür. Kollajen üretimi, yaşla birlikte ve dış faktörlerin de etkisiyle azalma gösterir. Günümüzde güzellik sektöründe uygulanan birçok yönteminde(dermapen,örümcek ağı vb.) amacı cildi uyararak kollajen sentezini artırıp cildin daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlamaktır.Büyüme faktörleri ekzojen olarak(dışarıdan) maya ve çeşitli bakteriler aracılığıyla da elde edilerek, cilt gençleştirmede kullanılmaktadır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir