ÇOCUK VE OYUN

ÇOCUK VE OYUN

Oyun oynamak çocuklara özgü psikolojik, fizyolojik ve sosyal içerikli bir eylemdir. Çoğunlukla özgürce ortaya çıkan oyun, çocukların gelişimi için oldukça önemli ve aynı zamanda gereklidir.

Oyun; çocuğun çevresini tanımasını, anlamlandırmasını, yeni şeyler öğrenmesini, öğrendiği bu bilgi ve becerileri pekiştirmesini sağlayan çok önemli bir araçtır. Çocuklar oyun oynarken özgür, mutlu ve heveslidirler. Bu süreçte, hata yapmaktan çekinmezler. Bu sayede de oyun onları rahatlatır.

Oyun, eğiticidir. Çocuklar, oyun oynarken dünya hakkında pek çok bilgi ve beceri edinirler. Çeşitli oyuncaklarla oynarken kavramları, sayıları ve buna benzer pek çok bilişsel yetileri geliştirme imkânı bulurlar.

Oyun sayesinde çocukların fiziksel, zihinsel, bilişsel, sosyal ve dil gelişimleri hızlanır. Çocuklar oyun yoluyla, kendini karşısındakinin yerine koymayı öğrenirler ve zamanla bu becerilerini geliştirirler. Çocuklar, oyun içerisindeki meydana gelen sorunlarını nasıl çözebileceğini de deneyerek öğrenirler. Bu sayede çocukların problem çözme becerileri gelişir.

Oyun, çocukların kişilik gelişimini olumlu yönde pekiştirir.  Çocuğun doğru davranışlarının pekişmesi veya yeni davranışların öğrenilmesi oyun yoluyla daha kolay sağlanabilir.

Unutulmamalıdır ki; erken dönemden itibaren yaşıtlarıyla birlikte oyun oynama imkânı bulamamış çocuklar veya oyunlarına sürekli müdahile edilen çocuklar, kendi yaş grubuyla sağlıklı iletişim kurmada, kendini ifade etmekte ve grup içerisinde paylaşmakta zorlanırlar. Bu durum ilerleyen zamanlarda ortaya çıkabilecek olan problemlerin alt yapısını oluşturabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.