ÇOCUKLARA YEME ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANDIRILIR?

05.09.2021
A+
A-

Sağlıklı büyüme ve gelişim için çocuğun dengeli ve düzenli beslenmesi önemli bir bileşendir. Bu sebeple çocuklara yeme alışkanlığının erken yaşlardan itibaren kazandırılması gerekmektedir. Her bileşen için olduğu gibi yemek yiyebilme becerisini de çocuklar 2 yaştan itibaren oturtabilmelidirler. 2 yaş döneminde çocuk kendisini fark ettiği için daha çok karşı gelme davranışları geliştirir bu yüzden ebeveynler yemek yedirme konusunda en fazla problemle bu dönemde karşılaşırlar. Ebeveynlerin yeme alışkanlığı kazandırmada dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Peki bu noktalar nelerdir?

  • Çocuklar gözlem yaparak öğrenirler. Çocuklarınıza sağlıklı yemek yedirmeye çalışırken sizin yememeniz doğru bir davranış değildir. Çocuğunuzun size “sen de yemiyorsun” gibi tepki vermesine neden olabilirsiniz. Çocuğunuzun yapmasını istediğiniz davranışları sizin de yapmanız gerekmektedir.
  • Çocuğunuz yemek yemediğinde baskı yapmayın. Zorlamayın ve peşinde koşmayın. Zaten çocuk acıktığında sizin yanınıza gelecektir. Çocuğunuzun açlık duygusunu yaşamasına izin verin.
  • Yemek öğünlerinin saati ve mekânı belli olmalıdır. Özellikle televizyon karşısında yemek yedirmekten sakınmalısınız.
  • Tüm aile üyeleri birlikte yemek masasına oturmalıdır. Böylelikle çocuk bir disiplin kazanacaktır.
  • Çocuğunuzun acıkmış olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Özellikle öğün saatlerine yakın abur cubur gibi yiyeceklerle karnını doyurmaması gerekmektedir.
  • Olabildiğince öğün atlamamaya dikkat ediniz.
  • Çocuklar ile çatışma içerisine girmeyin çünkü çocuklar sizin hangi durumu önemsediğinizi öğrenirse onun üzerine gitmeye başlarlar. Örneğin, anne  beslenme konusunda hassas ise çocuk bu durumda anneyle çatışmaya girerek yemek yememeye başlar.
  • Çocuğunuza yemeği yedirmek için ödül ve ceza yolunu kullanmamalısınız. Yemek yemenin bir rutin olduğunu ve herhangi bir koşula bağlı olmadığını bilmelidir. Ödülle, eğlenceyle, cezayla eşleştirme yapılması kısa süreli zevk/doyum mekanizmasını besleyeceğinden verimli olmayacaktır.
  • Yemek sofrasında ne bulunuyorsa onun yenmesine özen gösterilmelidir. Alternatif yemek veya özellikle çocuğun sevdiği yemeklerin yapılmaması gerekir çünkü çocuk tek tip öğünle hayatını devam ettirmeye alışmamalıdır.
  • Yeme alışkanlığı kazandırma sürecinde yaşıtı olan diğer çocuklarla çocuğun karşılaştırılmaması gerekir. Örneğin: “Arkadaşlarına göre sen daha zayıfsın! Bu yüzden daha çok yemek yemen gerekiyor!” gibi cümleler ileri yaşlarda çocukta özgüveniyle alakalı sorunlar gelişebilmesine neden olabilecektir.

Unutulmamalıdır ki çocuğun küçük yaşlarda kazandığı yeme alışkınlığı biçimi ileriki yaşamında beslenme sürecinin şekillenmesine neden olmaktadır. Yeme alışkanlığı sürecinde çocuğunuz yemek yemiyorsa ve iştah problemi varsa başka bir hastalıktan kaynaklanabileceğine dikkat ederek bir uzmana götürmelisiniz.

Psikolog Betül GÜLER

 

 

 

 

 

Kaynakça: Güneyli, U. (1988). 4-6 yaş grubu çocuklarında beslenme alışkanlıkları ve bunu etkileyen etmenler konusunda bir araştırma. Beslenme ve Diyet Dergisi17(1), 37-45.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.