Çocuklarda İlk Diş Muayenesi

27.09.2021
A+
A-

Bu yazımda her ebeveynin merakla ve korkuyla beklediği bebeklerin ilk diş muayenesinin ne zaman yapılması gerektiğini konuşacağım.

Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Pediatrik Diş Hekimleri Birliği, ilk diş muayenesinin ilk diş çıktıktan sonra yapılmasını (genellikle 6 ay – 1 yaş arasında) önermektedir.

İlk Diş Muayenesinin Amacı

Bebeğinizin dişlerinin çürümesini önlemek için yani koruyucu yöntemler ile neler yapmanız gerektiğini ve diş sağlığını korumak amacıyla düzenli aralıklarla kontrollere çağrıldığınız bir süreçtir. Burada önemli nedenlerden biri de çocuğunuzun beslenme alışkanlıklarını hakkında tavsiyeler alarak ve ağız hijyenine dikkat ederek çocuğunuzu çürükten korumaya çalışmaktır. Çocuğunuza etkili bir oral hijyen alışkanlığı kazandırmak amaçlanır.

İlk Muayenede Neler Yapılır?

Çoğu ebeveyn ilk muayeneye korkuyla yaklaşır. Fakat ilk muayenenin amacı, tedavi değildir. Kliniğe ilk defa gelen bir çocukta muayene işlemi; hem çocuk hasta ile iletişimin kurularak onda güven duygusunun yaratılması hem de teşhis ve tedavi planlaması açısından büyük önem taşır.

İlk muayenede ebeveynlerden çocuk ile ilgili hikaye alınır. Daha sonra ağız dışı, ağız içi muayene ve radyolojik muayene yapılır. Gerekli ise tedavi planlaması yapılır.

Ne Zaman Radyolojik İnceleme Gerekir?

  • Çürüklerin erken teşhisinde
  • Anomalilerin erken teşhisinde
  • Tedavilerin izlenmesinde

Süt Dişleri Ne Zaman Tedavi Edilmelidir?

Çoğu ebeveynin düştüğü mutlak hata “süt dişi zaten yerine yenisi çıkar” düşüncesiyle çocuğun diş sağlığına önem vermemesidir. Fakat süt dişinde meydana gelen travma veya geri dönüşümsüz çürük durumunda alttan gelecek olan daimi diş germinin zarar görme olasılığı yüksektir.

Bebeğinizde diş çürüğü. diş eti problemleri, eksik diş, dişe gelen travma sonucunda tedavi gerekmektedir.

Çocuklarda Ağız Bakımı

İlk dişler ağızda sürdüğünde günde 2 defa gazlı bez veya tülbent ile bebeğinizin dişlerini silerek temizlenmesi gerekir.6 ay -2 yıl arasında çocuğunuzun günde 2 defa bezelye büyüklüğünde macun kullanarak dişlerini fırçalamak gerekir. Çocuğunuza erken yaşta diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak ilerde oluşabilecek diş çürüğünden ve doğuracağı sonuçlardan korunmak için büyük önem taşımaktadır. Çocuğunuzu 6-12 ayda bir kontrol seanslarına getirmeniz çocuğunuz için en sağlıklısı olacaktır.

Dt. Nesrin Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Halime dedi ki:

    Ellerinize sağlık hocam