Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Parçalı Bulutlu

İmplantlar ile Güzel Bir Gülüşe Sahip Olmak İster Misiniz?

15.09.2020
A+
A-
İmplantlar ile Güzel Bir Gülüşe Sahip Olmak İster Misiniz?
Dental implantlar, çene kemiğine yerleştirilen ve protezlere destek için yapılan yapay diş kökleridir. İmplantlar, eksik dişlerin yerine yapılan, uzun ömürlü ve yaşam boyu sorunsuz bir şekilde kullanılabilen titanyum vidalardır. İmplantlar, diş hekimleri tarafından steril ortamlarda küçük cerrahi müdahale ile çene kemiğine yerleştirilir. Bu işlem sonrasında ortalama 2-3 ay içinde implant, çene kemiğine tamamen entegre olur(osseointegrasyon). Bu aşamadan sonra gerçek bir diş kökünün yerini alan implant, üzerine yapılacak protezi taşıyacak duruma gelir. İmplant uygulamasının yapılabilmesi için, öncelikle iyi bir ağız hijyeninin yanında implantı destekleyecek yeterli kemik yapısının olması ve diş etlerinin sağlıklı olması gerekmektedir.
İmplant uygulamalarının en büyük avantajı sabit dişlere sahip olmaktadır. Yani birey kaybetmiş olduğu dişlerin yerine aynı özellikte olan sabit dişlere sahip olabilmektedir. İmplantların uzun yıllar boyunca kullanımı mümkündür. Ancak bunların sağlanması için implant uygulamasının uygun koşullarda yapılması ve bakımlarının titizlikle yapılması gerekir. Ayrıca çekimi yapılan dişin bulunduğu kemik zamanla fonksiyon görmediği için eriyecektir. Çekim sonrası hemen yapılan implantlar ile kemik kayıpları azalacaktır. Bu yüzden kemiğin korunması adına implant uygulamaları önemli bir avantajdır.
Yeterli kemik yapısının bulunması halinde ve yara iyileşmesini engelleyecek sistemik bir hastalığın bulunmaması durumunda implant uygulamaları rahatlıkla uygulanabilir. İmplant uygulamaları çene kemik gelişimi tamamlanmamış (18 yaş altı)  kişiler için uygun değildir. Büyüme ve kemik gelişimini tamamlayan herkes herhangi bir üst yaş sınırı olmaksızın implant tedavisi yaptırabilir.Yapılan lokal anestezi uygulamaları ile implant tedavisi acı vermeden tamamlanır. Uygulama sonrasında meydana gelecek ağrılar uygun bir ağrı kesici ilaçla giderilir. Bu tedavide duyulan ağrı normal bir diş çekimi sonrasında oluşan ağrıya benzer olup minimum düzeydedir.
Uygulanan tedavinin süresi hastanın kemik yapısına ve yapılan işlemlerin içeriğine bağlı olarak değişir. İmplant yerleştirme işlemi 15 dk da bitebileceği gibi bazen 1 saate kadar uzayabilir. Hastanın kemik yapısı ve sistemik duruma bağlı olarak implantların çene kemiği ile kaynaşması 2-3 ay içinde tamamlanır. Bu iyileşme sürecinden sonra kalıcı dişler-protezler yapılarak tedavi tamamlanır. İmplant uygulamalarından doğal ve estetik bir sonuç alabilmek için, implant uygulaması üzerine  porselen dişlerin kullanılması önemlidir. Bunun dışında zirkonyum abutment ve zirkonyumdan yapılan protezler ön dişler için tercih edilerek daha doğal ve estetik bir görünüm elde edilebilir.
İmplantı uygulayan doktorun tecrübesi ve tedavi uygulanan hastanın sistemik durumu dişlerine ve ağız sağlığına önem vermesi ve sigara kullanımı implant dişin ömrünü belirleyecektir. Ağız ve diş sağlığına önem verilmezse implantların ömrü uzun olmayacaktır. Uygun koşullar altında yapılan implantlar uzun süre hizmet eder. Hastanın kemik durumu değerlendirilip, rutin kontroller yapılması implantların ömrünü uzatacaktır. İmplant ve implantüstü porselen dişler uygun şekilde yapıldığında ve iyi bir bakım uygulandığında ömür boyu ağızda kalabilirler. Bu tedavinin maliyetleri hastalar için oldukça önemlidir. Maliyetler ilk başta fazla gibi görünse de, uzun yıllar kullanıldığı ve sağladığı konfor düşünüldüğünde fazla maliyetli olmadığı görülebilir. En büyük avantajlarından biri yandaki dişlere dokunulmadığı için mevcut sağlıklı dişlerinde daha uzun süre ağızda kalmasına hizmet etmesidir.
İmplant tedavisine engel olacak durumların başında yara iyileşmesini olumsuz yönde etkileyen  diyabetik hastalar gelmektedir. Diabeti olan hastalarımızdan rutin olarak açlık kan şekeri ve uzun dönem etkisini değerlendirmek için HbA1C değerlerine bakılarak tedavi planı oluşturulur. Ancak diabetik hastaların düzenli olarak kontrollerini yaptırmaları durumunda implant tedavisi rahatlıkla uygulanabilir. Bir diğer iyileşmeyi negatif yönde etkileyen faktör sigara kullanımıdır. Bu yüzden implant yaptırmak isteyen hastaların sigarayı tedavi öncesinde bırakması ve tedavi sonrasındaki iyileşme döneminde sigara içmemesi ve ağız hijyenine önem vermesi çok elzemdir.  Bunların dışında kemikleri etkileyen hastalıklar ve ilaç kullanan hastalarda tıp doktoruyla görüşülerek implant tedavisine başlanmalıdır.
Sonuç olarak unutulmamalıdır ki kemik miktarının yeterli, ağız hijyeninin optimum ve sigara kullanmayan ve sistemik bir  hastalığı bulunmayan bireyler implant uygulamaları için en iyi adaylardır. Aksi halde implant kayıpları kaçınılmaz hale gelecektir.

 

Dr. Öğr. Üyesi Mithat Terzi
Dr. Öğr. Üyesi Mithat Terzi, Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden 2009 yılında mezun olmuştur. 2009 - 2014 yılları arasında aynı Fakültenin Periodontoloji Ana Bilim Dalında uzmanlığını ve doktora eğitimini tamamlayarak Bilim Doktoru (PhD) ve Periodontoloji Uzmanı (DDS) ünvanını almıştır. 2014- 2016 yılları arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, 2016- 2018 yıllarında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Ana Bilim Dalında Dr. Öğr. üyesi olarak çalışmıştır. 2018 yılından itibaren Hisar İntercontinental Hospital ve Özel Vefadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği'nde hastalarına hizmet vermektedir. Mesleki İlgi Alanları  Dental İmplant Tedavileri  Dijital İmplantoloji (CoDiognostix, R2 Gate, X-Guide, Navident)  İleri İmplant Cerrahisi  İmplantüstü Protezler (Simante, Vidalı ve Hibrit)  Estetik Sabit Protezler (Lamine (yaprak ) Porselen, E-max ve Zirkon )  Periodontal Plastik Cerrahi (Atravmatik Mikro-Surgery)  Diş Eti Çekilmelerinin Tedavisi (Tunnel, Vista)  3D Kemik Augmentasyonları (Khoury Style)  Piezo Destekli Kemik Cerrahisi  Minimal İnvaziv Sinüs Lifting Tedavileri (MİAMBE)  A-Prf Uygulamaları (Organik Diş Hekimliği)  Dijital Smile Design (Gülüş Tasarımı)  Gummy Smile Tedavisi  Hollywood Smile Design -Bichectomy  Bleaching (Diş Beyazlatma)  Depigmentasyon (Diş Eti Renklenmelerinin Lazerle Tedavisi)  Medikal Estetik Uygulamaları (Botoks -Akupunktur -Mezoterapi)  Botoks ve Splint Destekli Bruksizm Tedavisi  Lazer Destekli Diş Tedavileri İmplant tedavileri, Estetik restorasyonlar, Botoks ve Fotoğrafçılık alanında eğitimler veren Dr İmplant and Aesthetic Academy kurucuları ve eğitmenleri arasındadır. Ulusal ve uluslararası dergilerde 9 adet makalesi, ulusal kongrelerde 15 adet sözlü bildiri ve poster sunumu uluslararası kongrelerde 7 adet sözlü bildiri ve poster sunumu yayınlanmıştır. Yurt içi ve yurt dışında yaklaşık 50'nin üzerinde kongre ve bilimsel etkinliğe katılmıştır. Diş hekimliği ile ilgili en yeni tedavi konseptleri, kongreler ve eğitimleri takip etmekte ve eğitimler vermektedir. International Team for Implantology (ITI), Estetik Diş hekimliği Akademisi Derneği (EDAD), Türk Periodontoloji Derneği (TPD),Türk Oral İmplantoloji Derneği (TOİD) ve Osseointegrasyon Derneği (OSSEDER) üyesidir. İngilizce bilmekte olup evli ve bir çocuk babasıdır. www.drmithatterzi.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.