Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Gök Gürültülü

Kader Var mı? Herşey Kader mi ?

19.04.2017
A+
A-

Kader Var mı ? Herşey Kader mi ?

Zamanın birinde bir kaç arkadaşla muhabbet ederken bir tanesinin sorduğu soruydu bu. Diyaloğumuz şöyleydi ;

-Ya harbiden her şey kader mi ya ?

-Düşünmüyor değilim gerçekten kader var mı ? Bu soruyu önce sormak gerekir.

-Ya yoksa ?

-Var tabiki onu geçtim biz müslümanız imanın ilk şartı değil mi, kader, kaza, hayır ve şerrin Allah’tan geldiğine iman.

-Haklısın ya derin mevzular boşverelim 🙂

Ve uzunca düşünmüştüm. Yaşadığımız her şey kaderle mi alakalı acaba ? Ölüm, evlilik gibi önemli mevzular kader mi ?

Tabi aklımda deli sorular var içim içimi yiyor. Muhterem bir zat vardı. Kendisi İslami fıkıh, kelam, akaid vs konularda oldukça eğitimliydi. Yanına gittiğimde selam kelam faslından sonra bu soruları sordum. Uzunca anlattı. Tabi biraz sorular felsefikte olunca açıldıkça açıldı. Bizler kaderci insanlar mıyız? Madem her şey kader, neden dua ediyorum ? Madem her şey kader, neden güvenlik önlemi alıyorum ? Madem her şey kader neden araba kullanırken emniyet kemeri takıyorum ? Madem her şey kader neden ”Yarabbi en sevdiğini en sevdiğim eyle” diye eş isteği yapıyorum? Bunlar gibi nice sorular döndü dolaştı aramızda. Allah c.c. ayeti kerimesinde şunu buyuruyor; ”وَكُلَّ إِنسَانٍ أَلْزَمْنَاهُ طَآئِرَهُ فِي عُنُقِهِ وَنُخْرِجُ لَهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ كِتَابًا يَلْقَاهُ مَنشُورًا ” Meali ;”Her insanın amelini (veya kaderini) boynuna bağladık. İnsan için kıyamet gününde, açılmış olarak önüne konacak bir kitap çıkarırız.” (İsra 13.)

Hatta İncil’in bir vaizinde şu şekilde der ; ” Damlarınızın üzerini korkuluklarla örtün”.

Demek ki kader çabaya bağlıdır. Muhyiddin İbn-i Arabi‘nin de ” Kader, Gayrete aşıktır’‘ sözü de özetliyor aslında. Elbette bir kader var. Ve kader gayret ve çabalarımızla doğru orantılıdır. Misal evde oturup rızk beklemek ! Çalışmadan para kazanılmayacağını uçan kuş bile bilir.

Madem evleneceğimiz insan kesin,madem her şey kader,o zaman evde oturup bekleyelim ! Mantıklı gelmiyor değil mi ?(Burada parantez açmak zorundayım şunu unutmayalım, Mantıksız olan hiç bir şey İslam’da yoktur) Demek ki evlilikte çabayla olacak bir şeydir. Evlilik konusu da kader ve çabayla doğru orantılıdır. Allah bir insan çıkarır karşına. Bana göre kader olan kısım burasıdır.Gerisi tamamen iki tarafın çabasıyla olacak bir şeydir.(Elbette Allah’a dua etmekte gerekir)

Şimdi de ölüm konusuna kısaca değinmek istiyorum. Ölüm haktır, amenna. Er yada geç öleceğiz.Allah Kelam-ı mukaddeste ölümün mutlaka olacağını söylüyor. Peki öleceğimiz gün belli midir ? Bana göre ölüm konusuda değiştirebilir kaderdir.“Sadaka belâyı def eder ve ömrü uzatır.”(bk. Heysemi, Mecmaü’z-Zevaid, III/63) Efendimizin sahih hadisinde sadakanın ömrü uzattığı açıkça görülüyor. Tabi ki bazı alimler bu hadisi farklı yorumlayıp ömrü bereketlendirdiğini, güzel yaşama vesile olacağını ve zaten Allah’ın ölüm günümüzü bildiğini ve o sadakayı vereceğimizi hesapladığını söylüyor. Ama biz beşeri olarak düşünüyoruz. Zaten Allah her şeyi bilendir. Mutlaka öleceğimiz günü yalnızca ve yalnızca O biliyor amenna.

Kısaca sevgili okurlarımız kader çabaya bağlıdır. Herkesin çabası kaderiyle doğru orantılıdır. Kadere inanmak imanın şartıdır. Muhakkak ki yaradan herşeyi gören ve bilendir. Son olarak Şems-i Tebrizi’nin şu sözünü paylaşmak isterim ; ” Kader yolun tamamını değil, sadece yol ayrımlarını verir. Güzergah bellidir ama tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir. Öyleyse ne hayatının hakimisin, ne de hayat karşısında çaresizsin ! ”

Kaderiniz güzel,ömrünüz bereketli,yuvanız bol güneşli olsun. Selam ve dua ile…

Dr. Gökhan Güler

gokhanguler@doktorneder.com

Dr. Gökhan Güler
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.