Sivilce Nasıl Geçer ?

24.04.2017
A+
A-

SİVİLCE NEDİR ? SİVİLCE NASIL GEÇER ?

Sevgili arkadaşlar şimdi öncelikle sivilcenin nedenlerini bilirsek nasıl geçmesi gerektiği konusunda da bir fikir sahibi oluruz aslında. Kısaca cildimizdeki gözenekler yağ veya ölü hücreler sebebiyle tıkanır. İşte bu tıkanma sonucunda sivilce oluşur. Cilt gözeneklerinde bulunan yağ bezleri cilde kayganlığını veren ve onu koruyan sebum adlı yağ üretirler. Çoğu zaman yağ bezleri normal bir oranda sebum üretiyor olsa da, ergenlikte vücudun gelişimine bağlı olarak, hormonlar daha fazla cilt yağı üretilmesine sebep olur. Yağ bezleri anormal derecede daha aktif olmaya başlarlar.

İşte ciltte yağ üretiminin artmasıyla ve ölü hücrelerinde gözenekleri tıkamasıyla beraber bakteriler gözeneklerde tabiri caizse hapsolur. Ve o hapsolduğu yerde çoğalmaya başlarlar. Sivilce oluşumu işte böyle olur.

Şimdi ise sivilce nasıl geçer konusuna bakalım

Sivilce nasıl geçer diye düşündüğüm zaman akla ilk gelen bir cildiye uzmanına görünmek olmalıdır. Doktorunuzun vereceği peeling, ilaç veya lazer tarzı uygulamaları mutlaka harfiyen yerine getirin. Sivilce oluşurken kesinlikle sıkmak gibi bir hataya düşmeyin. Yok edeyim derken dahada cildi kötüleştirirsiniz ve sivilce artmasına sebebiyet verirsiniz. Cilt mutlaka temiz tutulmalıdır. Çıkan iltihabı azaltmak ve kızarıklığı hafifletmek için temiz bir pamuk bezine buz küpleri koyun ve sivilce olan kısımlara çok bastırmamak şartıyla küçük masajlar yapın. Çok bastırır patlatırsanız enfeksiyona neden olan sivilcenin etrafa yayılmasına neden olursunuz. Soğuk kompres kan dolaşımını arttıracağı için şişkinliği ve kızarıklığı alacaktır.

Bir diğer sivilce nasıl geçer yöntemi ise limon suyu, kurutucu ve leke giderici özelliğe sahiptir.(Sadece sivilce olan yere uygulanmalı) Kekik ve lavanta suyu antimikrobik özelliktedir. Gül suyu arındırıcıdır. Papatya çayı ve Yeşil çay iltihap dindiricidir. Cildi yenileyen güzelleşmesini sağlayan antioksidanlar içerir. Yoğurt cildi yumuşatır ve pürüzsüzleştirir. Yulaf vitamin ve mineraller içerir. Öğütülmüş yulaf deriyi düzgünleştirir. Bal deriyi nemlendirir. Antimikrobik etkisi vardır. Gliserin yağlandırmadan nemlendirir. Meyveler ve sebzeler cilde çok yararlı, cildi yenileyen antioksidanlar içerirler. Elma ve üzüm sirkesi antimikrobik ve cildi yenileme özelliklerine sahiptir.

Yüzünüzün ortasında kocaman duran sivilcenizden şikayetçiyseniz, sivilcenin üzerine jel ve beyazlatıcı olmayan diş macunu sürün. Sabaha kadar sivilceniz kurumuş olacak. Diş macunu sivilcenin suyunu alır ve yağı içine çeker. Bu teknik çok işe yarayacaktır. Ancak, hassas ciltler için tahriş edici olabilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereklidir.

Tüm bunlar sivilce nasıl geçer yöntemlerindendir. Dikkatli ve düzgün bir şekilde yapıldığı takdirde mutlaka faydasını görecek ve sivilcelerden arınacaksınızdır.
Sivilcesiz ve pürüssüz ciltlere sahip olmanız dileklerimle

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.