Son dakika: Sağlık Bakanlığı’ndan SMA hastalarıyla ilgili müjdeli haber!

23.05.2017
A+
A-

SMA HASTALARINA MÜJDE !

Türkiye’de Gevşek Bebek Sendromu olarak bilinen SMA hastalığı için Sağlık Bakanlığı devreye girdi. Son dakika habere göre, Sosyal Güvenlik Kurumu’na Spinal Muskuler Atrofi (SMA) ilaçlarını karşılaması için yazı gönderildi. Dün Sakarya’da SMA hastası 8,5 aylık Eymen Çapkın, 561 bin dolarlık ilacı karşılayamadığı için hayatını kaybetmişti. Yapılan ilaç kampanyası çerçevesinde paranın yalnızca yarısına yakın bir kısmı toplanabilmişti.

sma hastalarına müjde

Spinal Muskuler Atrofi (SMA) hastaları için Sağlık Bakanlığı devreye girdi. Son dakika habere göre, Sosyal Güvenlik Kurumu’na SMA ilaçlarını karşılaması için yazı gönderildi.

Sağlık Bakanlığı’nın SGK’ya ilettiği yazı şöyle:

“08/05/2017 tarihli 23642684-010.99- E.903 sayılı yazımız ile, bilimsel kanıtlar çerçevesinde, oluşturulan kullanım kriterlerine uyan SMA Tip 1 vakalarında, Nusinersen etkin maddeli Spinraza isimli ilacın kullanımının uygun olacağının değerlendirildiğini belirten görüşümüz kurumunuza iletilmişti.

22/05/2017 tarihi itibarı ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanlığına Spinraza isimli ilaç için, 253 hasta adına yurt dışı ilaç kullanım başvurusu ulaşmıştır (253 hastanın 132’si SMA Tip 1 tanılıdır). Bu başvurular; ilgili yazıda belirtilen 05/04/2017 tarihli toplantıda belirlenen yurt dışı ilaç kullanım kriterleri doğrultusunda TİTCK bünyesindeki bilimsel komisyon tarafından değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda, ülkemizde ruhsatı ve ruhsat başvurusu bulunmayan ilgili ilacın 31 hastada (Erken erişim programı kapsamına alınan 10 hasta dışında) yükleme dozu olan ilk 4 dozunun kullanımına onay verilmiştir. Onay yazıları başvuruyu yapan hekimlere ve ilacın temininin sağlanması amacıyla Türk Eczacıları Birliği’ne (TEB) iletilmiştir.

132 SMA Tip 1 tanılı hastamız, İnsani Amaçlı İlaca Erken Erişim Programı kriterlerine göre değerlendirildiğinde ise, bu hastaların 114’ünün bu kriterleri karşıladığı görülmüştür (31 yurt dışı ilaç kullanım onayı alan hastamız dahil).

İlgili yazı kapsamındaki kriterlere uyan hastalarımız ile birlikte İnsani Amaçlı İlaca Erken Erişim Programı kriterlerine uygun SMA Tip 1 tanılı hastalarımız için de ilgili ilacın geri ödeme kapsamına alınması çalışmalarının yapılmasının uygun olacağı kanaatine varılmıştır.”

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.