Soğuk ürtikeri olanlar denize dikkat ! Acaba Ürtikerin çözümü astım ilaçları mı ?

08.04.2017
A+
A-

 

Ürtiker(urticaria) nedir?

Ürtiker,yaşamları boyunca %20  insanı etkiler.Bunlar vücutta kırmızı kabartılara neden olur.Bu kabartılar kaşıntılı,ağrılı veya yanma hissiyle birlikte olabilir.Ürtiker vücudun belli yerlerinde şişmeye sebep olabilir.

Akut ürtiker:6 haftadan az

Kronik ürtiker ise 6 haftadan fazla bir sürede,zaman zaman meydana gelen kırmızı kabartılarla karakterizedir.

Fiziksel ürtiker(physical,inducible):değişik formlarda bulunuyor.Sıklıkla soğuk ürtikeri,sıcak ürtikeri(kolinerjik),basınç ürtikeri,solar ürtiker(güneş alerjisi) ve dermografik ürtikerdir.Kaşıntılı kabarıklıklar sıklıkla soğuk ürtikeriyle karakterizedir. Fiziksel ürtikerde semptomlar(bulgular) fiziksel uyaranların şiddetiyle artar. Soğuk ürtikeri olan hastalar için denize gitmek alerjik reaksiyonu başlatabilecek bir  risk faktörüdür ve bunu şok tablosu izler.

     Dermografik ürtiker (DÜ); derinin hafifçe çizilmesinden dakikalar sonra oluşan kabarıklıklarla karakterize,etyolojisi bilinmeyen fiziksel bir ürtiker çeşididir.Dermografizme kaşıntı eşlik ediyorsa;semptomatik dermografizm adını alır.Kaşıntı sıklıkla sürtünme sonucu oluşur(kıyafetler vb)

Medindia’nın haberine göre;Yapılan yeni araştırmalar neticesinde, astım ilaçlarının ürtiker tedavisinde faydalı olduğu gösterilmiştir. Charite-universitatsmedizin Berlin de bir araştırma ekibi iki ayrı klinik uygulama sonucunda astım ilacı olan omelizumab’ın fiziksel ürtiker tedavisinde de fayda sağladığını açıklamıştır.

Prof.Dr.Martin Metz;”Yaptığımız çalışmalar,omelizumab ın ürtiker için faydalarını açıklamıştır,ilaç hem soğuk ürtikerli hastalarda hem de semptomatik dermografili hastalarda etkilidir’

 

 

 

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.