Yağlı Ciltten Kurtulmanın Çareleri

23.06.2021
A+
A-
Yağlı Ciltten Kurtulmanın Çareleri

Yağlı ciltten kurtulmanın çareleri için mutlaka makalemizi sonuna kadar okuyun. Yağlı cildi kontrol altında tutmaya çalışmak zor olabilir. Ancak çok az parayla ve evinizde bulunan ürünleri kullanarak cildinize kendiniz bakmanız tamamen mümkündür.

Yeni Zelanda Dermatoloji Derneğine göre yağlı cilt, üzerinde üretken yağ bezleri gibi farklı birtakım nedenlerden dolayı olabilir. Ancak, ana nedenlerinden biri hormon dengesizliğidir. Bundan dolayı sivilce patlamaları gibi yağlı ciltle ilişkili durumlar, erken dönemde veya bir kadının regl döneminde daha kötü görünebilir. Sivilce, siyah nokta ve genişlemiş gözeneklerin görünümünü en aza indirmek için iyi bir cilt bakım rutini uygulamak çok önemlidir.

Cildinizin görünümünü ve durumunu iyileştirmek için şu basit adımları izleyin:

  1. Adım

Yüzünüzü günde iki defa nazik, yağsız bir temizleyici ile yıkayın. Temizleyiciyi ellerinizde köpürtün, ardından parmak uçlarınızla yüzünüze masaj yapın ve ılık suyla durulayın. Sivilceleriniz varsa lekelerin kurumasına yardımcı olacak salisilik asit veya benzoil peroksit içeren bir temizleyici tercih edin.

  1. Adım

Yüzünüzü yıkadıktan sonra cildinizi bir büzücü ile sıkılaştırın. Çünkü ilaçlı büzücüler, sivilceleri gidermeye yardımcı olur, ancak daha doğal bir toner kullanmayı tercih ederseniz taze limon suyunu deneyebilirsiniz. Toneri yumuşak bir pamuklu çubukla uygulayın veya önceden nemlendirilmiş pedler kullanın.

  1. Adım

Cildi yatıştırırken gözeneklerinizin tıkanmasını önlemeye yardımcı olacak matlaştırıcı bir jel veya yağ kontrollü bir nemlendirici uygulayın. Ayrıca, makyaj yapıyorsanız mutlaka fondöteninizden önce nemlendirici sürün.

  1. Adım

Gözeneklerinizi tıkayabilecek kir ve ölü cilt hücrelerini temizlemek için cildinizi düzenli olarak pul pul dökün. Yer fıstığı kabukları, meyve çekirdekleri veya polimer bazlı mikro boncuklar içeren bir peeling temizleyici satın alabilir veya bir macun oluşturmak için karbonatı suyla karıştırarak kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz.

  1. Adım

Kendinize haftada bir veya iki kez kil maskesi yapın. Maskeyi tamamen kuruyana kadar bekletin, ılık suyla durulayın ve ardından yüzünüzü temiz, yumuşak bir havluyla kurulayın.

Bu rutinleri mutlaka düzenli olarak yapmalısınız. Aksi takdirde etkisi oldukça az olacaktır. Ayrıca limon suyu kürünü yapmadan önce limonun asidik bir madde olduğunu unutmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.