Yaz Geliyor Lekelere Dikkat!

29.03.2017
A+
A-

Güneşten korunmak için güneşten uzak durmak, zarar görmeyi önlemenin en iyi yoludur. Diğer önlemler arasında güneş koruyucu kullanmak, koruyucu kıyafetler giymek ve UV ışınlarının en güçlü olduğu zaman olan günün ortasında güneş ışığından kaçınmak yer alır. Dışarı çıkarken ve hatta terasta 5 dakikadan fazla  zaman geçireceksek; geniş spektrumlu(broad spectrum), yüksek koruma sağlayan(high protection), yağsız(oil free) güneş koruyucuları tercih etmeliyiz. Uzun süre dışarda kalacaksak, mutlaka koruyucumuzu yanımıza almalı ve 3 saatte bir yenilemeliyiz. Bu konuda titiz davranarak,güneş lekelerinin önüne geçmiş ve cildimizi ultraviole ışınların zararlı etkilerinden korumuş oluruz.

Güneş Işınlarına Maruz Kalma Tehlikeleri Nelerdir?

Çok fazla güneşe maruz kalmanın acil tehlikesi güneş yanığıdır. Güneşten yanmış cilde güçlü bir mikroskop altında bakarsanız, hücrelerin ve kan damarlarının hasar gördüğünü görürsünüz. Tekrarlanan güneş hasarları ile cilt kuru, buruşuk, renksiz ve deri gibi görünmeye başlar. Cilt, çok daha kalın gibi görünse de, aslında zayıflamış olacaktır ve sonuç olarak daha kolay morluklar oluşacaktır. Bununla birlikte, güneşin en ciddi tehdidi, şu anda tüm kanser türleri içerisinde en yaygın olan cilt kanserinin en büyük nedeni olmasıdır. Doktorlar, cilt hasarlarının çoğunun güneş hasarını önleyerek engellenebilir olduğuna inanmaktadır.

Güneşin Faydaları Nelerdir?

Vücudunuzun D vitamini alması için güneş ışığına ihtiyacınız olduğu öğretilmiş olabilir, çünkü D vitamini çoğu gıdada doğal olarak bulunmaz. Ancak bugün üretim sürecinde birçok gıda D vitamini ile takviye edilmektedir. Bu nedenle, güneşe maruz kalma, vücudun D vitamini için eskisi kadar önemli değildir. Tabii ki, açık havada olmak çoğu insanın kendini iyi hissetmesini sağlar. Ama yine de dışarıda eğlenirken kendinizi güneşin zararlı etkilerinden koruyabilirsiniz.

Güneşin Zararlı Etkilerini Nasıl Önleyebilirim?

Güneşten uzak durmak, güneşin zarar vermesini engellemenin en iyi yoludur. Ancak çoğumuz düzenli olarak dışarı çıkıyoruz. Bu yüzden dışarı çıktığınızda şu önlemleri alın:

 • Her zaman güneş kremi kullanın. Her gün cildinize uygulayın. Dişlerinizi fırçalarken yaptığınız gibi bir alışkanlık haline getirin.
 • Gün ortasındaki güneşten kaçının (sabah 10 ile öğleden sonra 3 arası). Bu süre zarfında güneş yanığına neden olan ultraviyole ışınlarının en kuvvetli olduğu zamandır.
 • Koruyucu kıyafet giyin. Uzun kollu olan elbiselerin yanı sıra geniş kenarlı bir şapka, vücudunuzu güneşin zararlı etkilerine karşı korunmasına yardımcı olur.
 • UV ışığını filtreleyen güneş gözlüğü kullanın.

Güneş Koruyucu SPF Nedir?

SPF, güneşten korunma faktörü anlamına gelir. SPF numarası, ürünün sizi güneşin yanan ışınları olan UVB’den ne kadar iyi koruyacağını gösterir. (Güneşten koruyucuların çoğu ayrıca ultraviyole “A” ışınlarını veya UVA’yı da absorbe eder.) SPF sayısı ne kadar yüksek olursa, koruma miktarı o kadar fazla olur. Herkes en az 30 SPF’li bir güneş kremi kullanmalıdır. Bir cilt kanseri veya prekanseriniz varsa, daha yüksek bir SPF’li bir güneş kremi kullanmalısınız. Yeni güneşten koruyucuların birçoğunda 50 veya daha üstü SPF vardır.

Güneşten Koruyucuları Kimler Kullanmalıdır?

Dışarıda vakit geçiren herkes güneş kremi kullanmalıdır.  Genel olarak:

 • Erkekler, kadınlar ve çocuklar,
 • Kolayca bronzlaşanlar,
 • Açık tenli ve koyu tenli insanlar,
 • Güneş çalışanlar güneş koruyucu mutlaka kullanmalıdırlar.

Güneşten Koruyucular Çocuklarda Kullanılır Mı?

Evet. Güneş koruyucuları sadece 6 aylıktan büyük çocuklar için güvenli olmakla kalmaz, aynı zamanda çocukluk döneminde düzenli olarak kullanılırsa, cilt kanserlerinin daha sonraki yaşamlarda gelişmesini önleyebilirler. Son zamanlarda, bir araştırmacı güneşten koruyucular 18 yaşından küçük çocuklar tarafından düzenli olarak kullanılırsa, daha sonra yaşamda cilt kanseri vakalarında % 72’lik bir azalma olacağını bildirmiştir.

Güneş Koruyucuları Nasıl Uygulanmalıdır?

Güneş koruyucuları doğru bir şekilde kullanıldığında çok etkilidir. Kendinizi en iyi şekilde korumak için aşağıdaki yönergeleri izleyin:

 • Güneş koruyucusunu, dışarıya çıkmadan önce 30 dakika veya daha uzun süre maruz kalacağınız zaman en az 20 ile 30 dakika boyunca uygulayın.
 • Ürün tüm gün etiketli olsa bile dış mekandayken her 2 saatte bir güneş koruyucusunu tekrar uygulayın. Islanırsanız veya çok terlerseniz, güneş koruyucusunu daha sık uygulayın.
 • Kulaklarınız, dudaklarınız, yüzünüz ve ellerinizin arkası da dahil güneşe maruz kalan tüm bölgeleri kapatmaya çalışın.
 • Kural olarak, belirtilen koruma seviyesine ulaşmak için maruz kalan tüm cildi kaplamak için 45 ml (bir atış camı) güneş koruyucu kullanılması gerektiğidir.
 • Kadınlar güneş kremlerini makyaj altında uygulamalıdır. Plaja gidene kadar güneş kremi uygulamayı beklerseniz, terlemeye devam ediyor olabilirsiniz ve nem güneş kremlerini daha az etkili hale getirir.

Hassas Cilde Sahip Olanlar Güneş Kremi Kullanmalı Mıdır?

Bazı güneş kremleri cildi tahriş edebilecek maddeler içerir. Belirli malzemelere tepki verdiğinizi biliyorsanız, etiketteki içeriği kontrol ettiğinizden emin olun. Ayrıca dermatoloğunuzdan bir güneş koruyucu önermesini isteyebilirsiniz.

Bununla birlikte, güneş kremi reaksiyona neden olmayabilir. Parfümler, bazı ilaçlar ve sabunlar da dahil olmak üzere cildinizle temas eden diğer ürünler cildinizi daha hassas hale getirebilir. Kullanmakta olduğunuz ürünleri (özellikle de yeni ürünleri) iyice araştırın ve güneş koruyucusunu kullanmayı bırakmadan önce bunları tek tek kullanmayı bırakın. Aldığınız bir ilacın yan etkilerinden emin değilseniz doktorunuza danışın.

Kullandığımız Kimyasal Ürünler !

Kullanılan ve üretilen binlerce marka ürün var.Etkilerini görmezden gelemeyeceğimiz kalitedeki bazı ürünlerin yanında,para tuzağı olarak adlandıracağımız ürünlerde var.Bizler bu ürünleri kullanırken fayda gördüğümüzü,kendimize olan sorumluluğumuzu-içeriğini bilmediğimiz ürünlerle- yerine getirdiğimizi sanıyoruz,birçoğumuz yanılıyoruz…Küçük kızların ellerinde kozmetik bakım ürünleri görmek,ergenlik sivilcelerinden bu yollarla kurtulacaklarına inanmaları tabi ki bizi üzüyor…Doğal yollarla baş edebileceğimiz cilt ve sağlık sorunlarını buradan paylaşmaya çalışacağız..

Aktif Sivilcelerimiz İçin Neler Yapabiliriz ?

Bu yazımızda bu konu hakkında kısa bilgi verip, ilerleyen yazılarda çok daha ayrıntılı olarak, aknenin tıbbi ve çevresel nedenleri ve nasıl başa çıkabileceğimiz hakkında ayrıntılı bilgiler paylaşmayı planlıyoruz. Öncelikle sivilcelerimizde henüz püy oluşmamışken, oluşacağı yerde hafif bir sızı hissederiz, bu sızı içi püy dolu ve çoğunlukla leke bırakarak iyileşen aknenin habercisidir. Bu sızıyı fark ettiğimizde önlem almalıyız. Öncelikle yıkadıktan hemen sonra bile ellerimizin bakteri yuvası olduğunu unutmayalım ve sivilceleri patlatma gibi girişimlerde bulunmayalım,başka dokulara da yayılımını sağlamaktan başka bir getirisi olmaz… Sızıyı fark edince, bol C vitamini içeren domatesi(çeri domatesi tercihimiz olmalı) ezip, içine dövülmüş bir aspirin ekleyelim(bebe aspirini de olabilir) ve bu karışımı sızının olduğu alana(sadece aknenin çıkacağı) sürüp bekletelim (15 dakika) ve yıkayalım. Böylece aknenin içinde püy oluşmasını engelleyebiliriz ve çabuk sönmesini sağlarız. Püy oluşmuş sivilcelerde de aynı işlemi uygulayabiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.